jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۱۷۹۶   ۱۹ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

برای حفظ سلامت اجتماعی، نیاز داریم تا سواد فضای مجازی در کشور افزایش پیدا کند. افزایش این سواد، خودبه‌خود موجب می‌شود که آسیب‌های فضای مجازی در کشور ما نیز فروکش کند.

در این روزها که کسب و کارهای اینترنتی رونق گرفته و ضریب نفوذ فضای مجازی بین خانواده‌ها افزایش پیدا کرده است، بیش از گذشته نیاز داریم که فرهنگ استفاده درست از امکانات فضای مجازی را در جامعه اشاعه دهیم.

همان‌طور که افراد برای یادگیری مهارت رانندگی، خود را ملزم به آموزش می‌دانند، چنین احساسی باید برای حضور در فضای مجازی نیز وجود داشته باشد. متاسفانه در کشور ما خیلی‌ها چنین نیازی را احساس نمی‌کنند، مگر این‌که مشکلی در فضای مجازی برایشان پیش بیاید. بنابراین دقیقا مثل هر تجهیزات و امکانات جدیدی که برای بهره‌بردن از آن نیاز به آموزش داریم، برای حضور امن و سالم در فضای مجازی نیز باید آموزش استفاده از این فضای کاربردی به کاربران ارائه شود. این آموزش‌ها نیز باید از همان دوران مدرسه به دانش‌آموزان ارائه شود تا اسیر ناآگاهی در فضای مجازی نشوند. بخشی از این آموزش‌ها نیز باید به شکل عمومی از سوی دستگاه‌های مسئول مثل وزارت ارتباطات پی گرفته شود تا سواد فضای مجازی مردم ارتقا یابد.

در صورت نبود این آگاهی‌ها، بسیاری از فرصت‌های فضای مجازی به تهدید تبدیل می‌شود. برای رفع این مشکل، رسانه‌ها هم نقش حیاتی در آگاه‌سازی مردم دارند تا سواد رسانه‌ای مردم ارتقا یابد. با افزایش سواد رسانه‌ای در جامعه، مردم می‌آموزند که چطور اطلاعات درست و غلط را در فضای مجازی از یکدیگر تشخیص دهند یا از سرویس‌های امن و مطمئن در فضای مجازی استفاده کنند. چنین آموزش‌هایی می‌تواند سلامت اجتماعی خانواده‌ها را ارتقا دهد و حقوق کاربران را در فضای مجازی حفظ کند.

دکتر مجید رضازاده

متخصص پزشکی اجتماعی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر