jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۷۷۳۶۲   ۰۴ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۷:۵۵

نقش اسرائیل در دامن زدن به تجزیه منطقه

تجزیه طلبی از ملا مصطفی پدر تا مسعود بارزانی پسر+عکس

«آبراهام لینکلن رئیس جمهور بسیار پیشین آمریکا اعتقاد داشت که «اگر می خواهید شخصیت کسی را آزمایش کنید، به او قدرت بدهید.» این همان آزمون خطایی است که می تواند همیشه دردسرساز باشد. کردستان عراق هم از این سیاست به دور نیست.

تجزیه طلبی از ملا مصطفی پدر تا مسعود بارزانی پسر+عکس

به گزارش جام جم آنلاین از اتاق خبر 24، مسعود بارزانی پس از سرنگونی حکومت صدام در عراق، به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق برگزیده شد، به او قدرت داده شد و اکنون ذات خود را نشان داد.

ملا مصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی رئیس کنونی اقلیم کردستان عراق بود، او همواره خواهان جدایی و استقلال کردستان بود، بارزانی پدر، تلاش بسیاری کرد تا بتواند این آرزوی خود را برآورده سازد، اما هیچگاه نتوانست به آن دست یابد، تنها چیزی که از استقلال طلبی و تجزیه کردستان از آن سال هایی که مبارزات خود را همراه با برادر بزرگترش آغاز کرد (دهه 30 میلادی) جنگ، خونریزی، ناامنی و سرکوب مردم کردستان عراق از سوی دکتر مرکزی بود.


چنین افرادی با تحریک و سوء استفاده از احساسات مردم قوم کُرد، نه تنها سعی در رسیدن به آرزوی های قدرت طبانه خود داشتند بلکه به اجرای برنامه ها و اهدافی که از سوی نظام سلطه به آنها دیکته شده بود اقدام می کردند.

اگر در آن سالهای دور، ملا مصطفی با حمایت اتحاد جماهیر شوروی فعالیت می کرد و حتی حزب دموکرات کردستان ایران را شوروی تأسیس کرد تا از این طریق بتواند نفوذ خود را در ایران حفظ کرده باشد، پس از مرگ بارزانی پدر، این آمریککا بود که برای کردستان عراق پس از سرنگونی صدام سناریو نوشت و مسعود بارزانی، پسر ملا مصطفی بارزانی، مهره آمریکایی ها در کردستان عراق شد.

شاید یکی از اشتباهاتی که دولت عراق پس از سرنگونی صدام مرتکب شد، دادن اختیارات بیشتر به کردستان عراق بود.

با سابقه ای که از این خطه وجود داشت، تصویب اعطای اختیارات بیشتر به آنها باعث شد تا اکنون پس از گذشت نزدیک به 20 سال از سرنگونی صدام و خودمختاری در کردستان عراق، بارزانی ها با نفوذ و سلطه ای که بر کردستان عراق ایجاد کرده اند، سناریوی قدیمی تجزیه عراق با شکل جدی تری پیگیری شود و به برگزاری همه پرسی کشیده شود.

بارزانی پیش از خودمختاری کردستان و پس از آن روابط نزدیکی را با رژیم صهیونیستی برقرار کرد که اگر پیش از این در نهان بود، اکنون با برگزاری رفراندوم آشکار شده و حتی مسئولین کردستان عراق از حمایت های رژیم صهیونیستی به خاطر تجزیه طلبی از آنها قدردانی می کنند.

اخبار موثق و دقیقی وجود داشته و دارد که سازمان جاسوسی موساد اسرائیل در دستگاه دولت کردستان عراق نفوذ و حضور داشته و دارد و حتی دفاتر این سازمان در شهرهای گوناگون کردستان عراق همچون اربیل مشغول فعالیت های جاسوسی و اطلاعاتی هستند که عمده هدف آنها جمهوری اسلامی ایران است.

دستگاه جاسوسی موساد با برقرار کردن ارتباط با ضد انقلاب ایران و حمایت از آنها در خاک کردستان عراق، به آموزش و تدارک کوموله و دموکرات ایران پرداخته و آنها را مسلح کرد تا علیه جمهوری اسلامی ایران عملیات انجام دهند.

حملات توپخانه ای ایران در مواقعی به خاک کردستان عراق برای مقابله با این گروه های ضد انقلاب است که در خاک کردستان عراق حضور دارند.

نفوذ اسرائیل در کردستان عراق پس از این افزایش هم خواهد یافت، چرا که این رژیم تنها رژیمی است که از اقدام بارزانی حمایت و دفاع کرده و حتی یکی از تحریک کنندگان بارزانی بوده است.


مسئله مهم و مشکوکی که دراین میان وجود دارد، اقدام بارزانی در هنگامه مبارزه شدید با تروریست های تکفیری در عراق و سوریه است که رو به نابودی هستند به گونه ای که سردار سلیمانی به صراحت گفته است تا دو ماه دیگر کار تکفیری های وهابی به پایان می رسد.

موضوع مشکوک دیگر در کردستان عراق و بارزانی ها، داعش است. این پرسش همواره در ذهن همگان وجود داشته است که چرا نیروهای داعش به سوی کردستان عراق حرکت نکردند تا این بخش را نیز به اشغال خود در آورند؟ چه ارتباط و هماهنگی میان آنها وجود داشته و دارد که حمله ای از سوی گروه داعش به کردستان عراق انجام نشد؟ چرا کردهای عراق در مبارزه با داعش نقشی نداشتند؟!

با این اوصاف، اقدام بارزانی در شرایط کنونی عراق که مشغول نبرد نهایی با داعش و تروریست های تکفیری وهابی است، حمایت از داعش محسوب میشود چرا که دولت مرکزی عراق اکنون با یک چالش دیگر به نام مسعود بارزانی روبرو شده که می تواند باعث غفلت آنها از موضوع مهم دیگری همچون داعش شود.

ماهیت وجودی داعش و دیگر گروه های تفکیری وهابی، تضعیف و تخریب کشورهای اسلامی محور مقاومت بود که البته در این زمینه موفق هم شد، سوریه و عراق اکنون از نظر اقتصادی در شرایط وخیمی قرار دارند.

داعش در عراق گرچه آخرین نفس های خود را می کشد اما همین کاری که بارزانی در کردستان عراق کرد می تواند یک تنفس مصنوعی به آنها باشد.

برای این که از حمایت های رژیم اسرائیل از بارزانی و سیاست تجزیه طلبانه آنها آگاه شوید به چند نمونه از سخنان و مواضع سران صهیونیست در این باره اشاره می شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود در دانشگاه تل آویو به تاریخ 30 ژوئن 2014 گفته بود؛«کردها مردمی سلحشور هستند که تعهد و میانه‌روی سیاسی خود را اثبات کرده‌اند. آن ها لیاقت استقلال سیاسی را دارند.»

آویگدور لیبرمن وزیر خارجه سابق و وزیر جنگ فعلی رژیم صهیونیستی، در گفتگوی تلفنی با جان کری وزیر خارجه دولت اوباما در تاریخ 26 ژوئن 2014 گفته بود،«عراق جلوی چشمان ما از هم می‌پاشد و به نظر می‌رسد که تشکیل یک کشور مستقل کرد، همین حالا هم اتفاق افتاده است.»

آیلت شاکد، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی، در کنفرانس سالانه آی ان اس اس در ژانویه 2016 گفته بود؛ «ما باید صراحتاً خواستار تشکیل یک کشور کردستان، مجزا از ترکیه و ایران باشیم. کشوری که دوست اسرائیل خواهد بود.»

روابط پیدا و پنهان رژیم جعلی اسرائیل با کردستان عراق به سال 1960 میلادی باز می گردد. زمانی که ملا مصطفی بارزانی رهبر کردهای عراق بود.

حضور موساد از همان زمان در کردستان عراق آغاز شد و این سازمان به آموزش نیروهای کرد تجزیه طلب عراق پرداخت.

ملا مصطفی حتی دیدار و گفت وگوهایی با مقامات وقت رژیم اسرائیل همچون رئیس جمهور، وزیر جنگ و رئیس سازمان موساد این رژیم انجام داد که همه اسناد و مدارک آن همراه با عکس های دیدارها وجود دارد.

اکنون که مسعود بارزانی پسر، راه پدر را در پیش گرفته بار دیگر نقش صهیونیست ها در توطئه تجزیه کشورهای اسلامی پررنگ شده است.

یک سند دیگر در سرسپردگی کردهای عراق به صهیونیست ها سخنان فرمانده پیشمرگه کردستان عراق است. سیروان بارزانی پسر مسعود بارزانی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خاطر حمایت از برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق قدردانی کرد.

اما ماجرای همه پرسی در عراق به همینجا ختم نمی شود، اجرای مرحله اول برای تجزیه کردستان از عراق با همه پرسی انجام شد، اکنون مرحله دوم آن آغاز خواهد شد که باید روند تشکیل یک کشور طی شود.


این مسیر سخت و دشواری است و شاید با تنش ها و درگیری های زیادی هم همراه شود.

در این میان با اجرای رفراندوم در کردستان عراق که البته نتایج آن هم با توجه به نفوذ و تأثیر حکومت بارزانی ها در این خطه روشن است، توطئه ها و دسیسه های دیگری نیز کلید خورده است که البته از چشم ترکیه و ایران پنهان نبوده و یکی از دلایلی که این دو کشور به شدت مخالف تجزیه عراق هستند و تأکید بر یکپارچگی آن دارند همین است.

چهار کشور ترکیه، ایران، عراق و سوریه دارای بخش های کردنشین هستند، سناریوی انگلیس و آمریکا از سالهای دور بر این استوار بوده است که در این منطقه یک کردستان واحد تشکیل دهند که حکومت آن نیز وابسته و دست نشانده باشد.

یک اتفاق خیلی بزرگی که این اقدام خواهد داشت، این است که دسترسی ایران به سوریه و لبنان دشوار می شود.

اکنون که سوریه با حمایت های ایران و روسیه توانست مقاومت کرده و گروه های تکفیری وهابی را به مرز نابودی بکشاند، امید آمریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل از سرنگونی بشار اسد از بین رفته است. در واقع صهیونیست ها امید داشتند که با پیروزی داعش و دیگر گروه های تروریستی در سوریه، بازوی ایران در منطقه قطع خواهد شد.

اکنون که چنین نشده است، قصد دارند تا بخش دیگری از راه ارتباطی ایران و سوریه تا لبنان را قطع کنند.

ایجاد یک منطقه حائل میان ایران و سوریه که در آن صهیونیست ها نفوذ داشته باشند، برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نخواهد بود، ضمن این که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران از سوی کردستان تجزیه شده عراق به خطر خواهد افتاد و به همین خاطر ایران نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد و با توجه به شرایط ایجاد شده واکنش داشته و تصمیمات لازم را هم خواهد گرفت.

شبکه بی بی سی فارسی، در ماجرای همه پرسی عراق یک فعالیت مضاعف را از خود نشان داد و ثابت کرد که از تجزیه عراق شادمان است، در گزارشهای متعدد نتوانست شادمانی خود را از اقدام بارزانی پنهان کند، به گونه ای که در یکی از گزارشهای خود نوشته است که موج همه پرسی و تجزیه طلبی در کردستان عراق تا مرزهای افغانستان خواهد رسید!

در این میان، گزارش شبکه بی بی سی وابسته به ام آی 6 انگلیس، در راه موج تجزیه طلبی از کردستان عراق تا افغانستان، به چندین کشور دیگر هم اشاره می کند، از جمله ترکیه، سوریه، ایران، پاکستان و حتی عربستان سعودی که آنها نیز با این موج روبرو خواهند شد.

شاید اکنون کردهای دیگر کشورهای منطقه به خاطر اقدام مسعود بارزانی شادمان باشند و نتوانند این شادمانی را پنهان کنند، اما آنها جزئی از کشورهای خود هستند، نباید با واقعه کردستان عراق احساساتی برخورد کنند بلکه نیازمند تعقل و تفکر در این زمینه می باشند، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی همراه با گفت وگوهای مرسوم در این زمینه، می تواند در احساسات مقطعی آنها که با موجی از سوی کردستان عراق آغاز شده برخورد و واکنش مناسبی از خود نشان دهند.

در میان چهار کشوری که دارای منطقه کردنشین است، مردم کردستان ایران در آرامش و امنیت بیشتری به سر می برند، هم اکنون دولت ترکیه به مشغول سرکوب کردهای خود است، چرا که آنها نیز سودای جدایی و تجزیه دارند، وضعیت منطقه کردنشین سوریه نیز در ابهام است، آمریکایی ها در آن حضور دارند و در واقع در اشغال آنها است.

کردستان عراق هم که در حال تعیین تکلیف خود است بدون این که به مخالفت دولت مرکزی عراق توجهی کند یا به واکنش های منفی گسترده ای که در دنیا علیه اقدام بارزانی انجام میشود اهمیت بدهد.

آینده نه چندان دور غرب آسیا بحرانی است، اگر فکری اساسی از سوی ایران، ترکیه، عراق، سوریه و حتی روسیه برای آن نشود، دامنه آن فراگیر خواهد شد و بروز جنگ های منطقه ای برای آن پیش بینی می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر