jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۷۶۹۲۳ ۰۳ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۷:۳۲

محققان دانشگاه میشیگان در استفاده خلاقانه از فیزیک، موفق به توسعه تراشه میکروفلوئیدی شده اند که از یک مسیر پیچ و خم دار برای جداسازی سلول های سرطانی از جریان خون استفاده می کند.

تراشه ای برای شناسایی سلول های سرطانی +عکس

به گزارش جام جم آنلاین از سیناپرس، شناسایی سلول های سرطانی دشوار است و در هر یک میلیارد سلول خون، یک سلول سرطانی است.

چگونه می توان یک سلول سرطانی را قرنطینه کرد تا بیماری تشخیص داده شده و روش درمانی مناسب برای بیمار اتخاذ شود؟ شاید یکی از روش ها برای پاسخ دادن به این سوالات، ترسیم یک ماز (maze) باشد.

محققان موفق به توسعه تراشه میکروفلوئیدی شده اند که از یک مسیر پیچ و خم دار برای جداسازی سلول های سرطانی از جریان خون و شناسایی سلول های سرطانی شبه- بنیادی (stem-like cancer cells) که به صورت تهاجمی سرطان را گسترش می دهند، استفاده کردند.

منحنی ها به گونه ای طراحی شده اند که سلول های سرطانی را به سمت جلو هدایت می کنند (سلول های کوچکتر معمولی به دیواره ها می چسبند) و گلبول های سفید در موقعیت ایده آل قرار می گیرند.

از همه مهمتر، این روش جداسازی بسیار سریعتر از روش های متداول است که از نشانگرها (markers)و تله ها برای به دام انداختن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

خون به سرعت جریان پیدا می کند و تنها چند دقیقه زمان لازم است تا سلول های سرطانی مشخص شوند؛ برای کسب نتیجه بهتر، بعد از مرحله اول باید تراشه دیگری اضافه شود.

این روش می تواند کلید توسعه درمان های جدید سرطان باشد. درصورتیکه بتوانید سلول های سرطانی تهاجمی را (از سایر سلول ها) جداسازی کنید، شانس بیشتری برای توسعه روش درمان سرطان خواهید داشت.

به عنوان مثال، در تست سرطان پستان که درحال انجام است، استفاده از تراشه ماز- مانند می تواند نشان دهد که آیا مسدود کردن مولکول سیگنال دهی ایمنی، تعداد سلول های سرطانی شبه- بنیادی را کاهش می دهد یا خیر.

این روش الزاما منجر به توسعه روش های درمانی جدید برای سرطان های سخت نمی شود، اما می تواند امیدهای تازه ای برای سرطان هایی که امیدی به توقف آنها نیست، ایجاد کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.