jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۰۷۵۵۰۲   ۳۰ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۱:۵۰

قاتل آتنا در مقابل چشمان جمعی از مردمی که از مرگ این دختر بی گناه به خشم آمده بودند اعدام شد و به جزای عمل غیرانسانی و ددمنشانه خود رسید.اما آنچه در این میان تاحدی محل بحث وانتقاد از سوی کارشناسان وروانشناسان قرار گرفت نحوه واکنش مردم در هنگام اجرای حکم بود.

چرا مردم هنگام اعدام قاتل آتنا سوت و کف زدند و لایو اینستاگرام دادند/ کودکان را به تماشای مرگ نبرید!

دکتر مهرداد کاظم زاده عطوفی روانشناس و معاون دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در گفت وگو با جام جم آنلاین در این باره اظهارداشت:برخی از صحنه ها وقتی تکرار می شود جنبه سخت بودن و آزاردهندگی آن از بین می رود و به موضوعی عادی تبدیل می شود و حتی احتمال بروز رفتارهای پرخاشگرانه نیز افزایش می یابد.

کاظم زاده در پاسخ به این پرسش که رفتارهای مردم به هنگام مشاهده صحنه اعدام نظیر سوت وکف و پخش زنده از طریق شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام کمی غیر معمول بنظر نمی رسد ؟ گفت: مردم نسبت به اتفاقی که برای آتنا افتاده است کاملا خشمگین هستند. لذا وقتی می بینند خشم شان توسط یک مرجع قضایی عملیاتی شده است خب عملا نمی توانند جلوی هیجان مثبت خود را که ناشی از این خشم است بگیرند.این صحنه ای که از مردم دیده شده است به لحاظ رفتار انسانی کاملا عادی است.ولی به لحاظ تاثیر آن در اجتماع نمی تواند عادی باشد به دلیل اینکه تکرار این رفتارها گاهی ما انسانها را نسبت به مرگ دیگران بی تفاوت خواهد کرد.

این روانشناس با اشاره به اینکه دراین صحنه ها حتی بچه ها و نوجوانان نیز حضور دارند گفت:مشاهده چنین صحنه ای توسط یک کودک قطعا جنبه بازدارندگی ندارد وموجب هراس ،خشونت و عادی شدن چنین اتفاقی می شود.حتی براساس مطالعات روانشناسی مواردی را شاهد بودیم که بچه هایی که این رفتارها را می بینند همین رفتار را بعدها با حیوانات انجام می دهند .به بیان دیگر هزینه مشاهده چنین صحنه هایی بیشتر از فایده آن خواهد بود.

وی حتی تاکید کرد:براساس مستندات موجود ،برخی از افرادی که از لحاظ شخصیتی زمینه های مساعدی برای رفتارهای بزه کارانه دارند جنبه هیجان این موقعیت ها می تواند آنها را به سمت این نوع رفتار سوق دهد.آنچه که مهم است این که قبل از اجرای این نوع احکام به ابعاد روانی و اجتماعی این نوع اجرا توجه شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر