jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۷۷۷۵ ۰۸ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

پروژه سی، از آنجا که هم شیوه ارائه تازه‌ای را برگزیده و هم این‌که از چهره‌های محبوبی بهره برده تاکنون واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

شاید اولین واکنش، مربوط به پرواز همای بود که در جام‌جم نیز به آن پرداختیم. حالا علیرضا عصار به این کنسرت ـ نمایش بزرگ که با آهنگسازی سهراب پورناظری، صدای همایون شجریان و بازی بهرام رادان، صابر ابر، مهدی پاکدل، سحر دولتشاهی و... روی صحنه می‌رود، پرداخته است. این خواننده محبوب موسیقی پاپ ایرانی در یادداشتی که در سایت موسیقی ما منتشر کرده، نوشته است: «چه خوب که همایون شجریان و سهراب پورناظری اثر سی را روی صحنه بردند و این کار را به ثمر رساندند و چه خوب‌تر خواهد شد اگر دیگر هنرمندان نیز فعالیت‌هایی در این خصوص انجام دهند؛ بخصوص این‌که دغدغه‌ این اثر، شناساندنِ شاهنامه و معرفی فردوسی به طیف وسیعی از مردم است و به همین سبب باید بارها و بارها روی آن تاکید شود. پرداختن به شاهنامه از اهمیت بسیاری برخوردار است و هر اندازه کار بیشتری درباره آن صورت گیرد، اتفاق بهتری رخ خواهد داد و طیف وسیع‌تری از مردم به خواندن شاهنامه و تحقیق درباره آن تشویق خواهند شد. این اتفاق نه‌تنها میانِ عموم مردم که بینِ قشر فرهیخته‌تر نیز رخ خواهد داد؛ برای مثال دیدن کنسرت ـ نمایش سی برای خودِ من چنان جذابیتی داشت که با خودم فکر کردم در شاهنامه تعمق بیشتری انجام دهم تا شاید روی بخش‌هایی از آن کار کنم. البته کار روی شاهنامه دشواری‌های خاص خودش را دارد؛ اما راهِ آن باید پیدا شود و رسیدن به این هدف نیازمند فکر، برنامه‌ریزی و کارگردانی درست است.»

عصار با این یادداشت نشان داده از آنهاست که به شکل‌گیری چنین پروژه‌های مرکبی خوش‌بین است. او در ادامه آورده: «به هر روی فکر می‌کنم هر چه این کار بیشتر انجام شود، اتفاق بهتری رخ خواهد داد؛ چرا که هر اندازه ما نسبت به گذشته این سرزمین آگاهی بیشتری داشته باشیم، آینده بهتری در پیش خواهیم داشت. بخصوص این‌که هم‌اکنون شناخت فردوسی و همچنین اثر سترگی که خلق کرده بسیار اندک است. این ماجرا دلایل متعددی دارد که پرداختن به آن مجال بیشتری می‌خواهد؛ اما به نظر می‌رسد جامعه ما از درد بزرگی رنج می‌برد که آن مطالعه نکردن است؛ اما پتانسیل این اشعار، چنان قدرتی دارد که می‌تواند همانند اتفاقی که در پروژه سی رخ داد، دستمایه کارهای هنری بسیاری شود. طبیعی است که در این میان نمی‌توان چندان به فعالیت‌های دولتی امیدوار بود و هنرمندان باید در این زمینه فعالیت کنند؛ مانند همین کاری که همایون و سهراب عزیز انجام دادند و از اهمیت بسیار برخوردار است و باید شبیه آن را در سینما، تئاتر و موسیقی نیز مشاهده کرد. شاهنامه پتانسیل بی‌نظیری در این کار دارد و می‌تواند حتی به آنانی که فرصت مطالعه ندارند، کمک کند تا فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام دهند. به هر حال من این اثر را بسیار دوست داشتم، بخصوص به خاطر رابطه‌ای که از زمانی که ایشان نوجوان بودند و من جوان‌تر با او داشتم.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر