انتقادات رئیس قوه قضائیه از گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران

کدام کودک را اعدام کرده ایم؟ / ایران به ادعای کذب و سخن پراکنی ها اعتنایی نمی کند

رئیس قوه قضاییه، فرصت حج را بزرگترین ظرفیت انسانی و اسلامی برای حل مشکلات مسلمانان بلکه مشکلات جهان توصیف کرد و گفت: متأسفانه جهان اسلام در این زمینه دچار مشکلاتی است، زیرا حرمین شریفین دراختیار کسانی است که نه به این ظرفیت باور دارند و نه مستقل هستند.
کد خبر: ۱۰۶۴۸۸۰
رئیس قوه قضاییه: دولت به وعده های انتخاباتی خود عمل کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی تصریح کرد: مناسک حج، عبادتی است که شاید هیچ عبادتی در اسلام این چنین دارای ابعاد گسترده معنوی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نباشد. همه اعمال حج از جمله طواف، سعی ، مراسم عرفه، منا، مشعر، رمی جمرات و... اشارات مهمی دارد. اما از مهمترین ابعاد حج، اجتماع عظیم سیاسی در این مراسم است که می تواند به عنوان ظرفیتی عظیم برای همفکری مسلمانان جهت حل مشکلات خود به کار گرفته شود.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه حج، بزرگترین ظرفیت انسانی و اسلامی برای حل مشکلات مسلمانان بلکه مشکلات جهان است، خاطرنشان کرد: متأسفانه سالیان طولانی است که از این ظرفیت استفاده ای نمی شود زیرا حکامی در آنجا حضور دارند که مانع از تحقق این هدف هستند. این حسرت بزرگی است که در این زمینه فاقد برنامه هستیم زیرا حرمین شریفین در اختیار کسانی است که نه باوری نسبت به استفاده از این ظرفیت عظیم دارند و نه از استقلال برخوردارند.

وی با تسلیت سالروز شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمدتقی (ع) تصریح کرد: امام جواد (ع) همچون سایر ائمه دارای مکارم و علو روح و درجاتی عالی بودند و با اینکه در سن کوچکی به مقام امامت رسیدند، حکمت و علوم امامت از وجود ایشان می جوشید به نحوی که همگان حتی کسانی که قائل به امامت ائمه نبودند به علوّ درجات ایشان اعتراف می کردند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع برخی ترورها در اروپا و روسیه طی ایام اخیر، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ترور را در همه اشکال آن محکوم می کند و این در حالی است که اروپا و آمریکا در قول و عمل خود، ترور را به ترور خوب و بد تقسیم می کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دنیای غرب هیچ عزمی برای از بین بردن تروریسم ندارد و از این پدیده شوم به عنوان ابزاری برای برخورد با سایر کشورها استفاده می کند، افزود: یکی از تئوریسین های آمریکایی در روزهای گذشته به صراحت گفته است که ما نباید داعش را از بین ببریم زیرا بهترین ابزار برای تحقق اهداف ما هستند. وقتی چنین اعتقادی وجود دارد باید همین وضعی که شاهد آن هستیم در دنیا حاکم باشد.

وی با اشاره به برخی اظهارات ترامپ مبنی بر ربط دادن ترورها به اسلام اظهار کرد: یک رئیس جمهور غیرمنطقی و نامعقول مثل ترامپ که روش نژادپرستانه او حتی در کشور خودش موجب دودستگی شده است، اسلام هراسی را ترویج می کند و ترور را به پای اسلام می نویسد. این امر غیرمنطقی بودن و بلکه حماقت او را نشان می دهد. دینی که منادی آزادی حقوق انسانهاست و به صراحت و مکرر در قرآن با کشتن نفوس بی گناه مخالفت کرده است، امروز از سوی چنین فردی متهم به حمایت از تروریسم می شود. همین رویکرد است که باعث می شود تروریسم ریشه کن نشود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در شعار و عمل با تروریسم مبارزه کرده و در صف اول مقابله با آن قرار دارد گفت: ایران در طول سالهای گذشته قربانی تروریسم بوده و امروز نیز در صف اول مبارزه با آن در سوریه، لبنان، عراق و هرجایی که به سوی ایران دست یاری دراز کرده باشند، حضور خواهد داشت.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به شروع کار دولت دوازدهم بر لزوم عمل دولت به وعده های انتخاباتی خود بویژه در بخش اقتصاد و معیشت مردم به عنوان نیاز حقیقی امروز، تأکید کرد و افزود: خوشبختانه رئیس جمهور محترم نیز بر لزوم توجه به تولید و اشتغال تأکید کرده اند و امروز بین همه قوا اجماع بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد. قوه قضاییه نیز همواره اعلام کرده است که از هیچ کمکی در این زمینه بویژه در جهت تأمین امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه مقابله با قاچاق کالا و ارز نیز از جمله اقداماتی است که در قوه قضاییه نسبت به آن اهتمام وجود دارد اما برخورد با آن را یک بحث فراقوه ای دانست و افزود: باید همه مولفه های لازم در حوزه اقتصاد به کار گرفته شود تا عوامل تولید به حرکت درآیند. دولت محترم عمده مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارد و باید در این زمینه تدبیرهای لازم را بیندیشد. نباید همه امور را به برجام و روابط خارجی موکول کنیم بلکه باید با اتکا به ظرفیت های داخلی تلاش کنیم تا چرخ های تولید و اقتصاد بچرخد و جوان ها وارد بازار کسب و کار شوند.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین از خدمات حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی وزیر سابق دادگستری تشکر کرد و گفت: ایشان یک نیروی خدوم، پرتلاش و پرتحرک هستند که ما از حضورشان در وزارت دادگستری بهره مند بودیم.

رئیس قوه قضاییه همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای سیدعلیرضا آوایی وزیر جدید دادگستری که در این جلسه حضور داشت، ابراز امیدواری کرد در دوره فعالیت ایشان نزدیکی قوا به یکدیگر بیشتر شود و مشکلات بودجه ای دستگاه قضایی مرتفع گردد.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون آیین نامه اصلاحی تعیین گروههای شغلی و ضوابط مربوط به ارتقای گروه و تغییر مقام قضات نیز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها