اگر می‌خواهید فرزندتان موفق شود، چه نامی روی او می‌گذارید؟

رمز موفقیت با انتخاب اسم

نامگذاری فرزندان مسئولیتی بزرگ است. اگر در این کار زیادی مبالغه کنید و نامی عجیب و غریب برایش انتخاب کنید، ریسک مسخره‌شدن در میان همسالان و آزار و اذیت در مدرسه را بالا می‌برید و سبب افزایش خشم کودک نسبت به خود می‌شوید. اگر هم خیلی منعطف رفتار کنید و نامی معمولی و بی‌مسمی‌ را برایش برگزینید، او هرگز از دیگران متمایز نمی‌شود و احساس خاص بودن نمی‌کند.
کد خبر: ۱۰۶۴۸۲۷
رمز موفقیت با انتخاب اسم

افراد مشهور و هنرمندان در زمینه نامگذاری فرزندانشان زیاده‌روی می‌کنند، در حالی که اکثر ما ترجیح می‌دهیم در این زمینه بسیار محتاطانه عمل کنیم. اما آیا راهی هست که بتوان حد میانه را در نظر گرفت؟ تمایز و برجسته بودن عامل مهمی در ابتدای هدف‌گذاری کودکان در جهت رسیدن به موفقیت محسوب می‌شود. چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که فرزند شما در جامعه‌ای بزرگ و پرجمعیت متمایز می‌شود؟

سال گذشته پروفسور آدام گالیسنکی و مایکل اسلِفیین از دانشکده اقتصاد دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک نتایج پژوهشی را منتشر کردند که نشان می‌داد نام یک کودک می‌تواند یک‌بار اتصالی فوری به یک جنسیت خاص ایجاد کند و متعاقبا الگویی آبشاری از قضاوت‌های کلیشه‌ای در مورد هویت و منافع فرد را تحریک کند. زمانی‌که از اسلفیین در مورد یافته‌های علمی که در پشت چنین نتیجه‌گیری وجود دارد، پرسیده شد او چنین پاسخ داد: «ما کشف کردیم که نام‌ها می‌توانند تلفظی نرم یا سخت داشته باشند. بعضی از اسامی که بدون ارتعاش تارهای صوتی تلفظ می‌شوند، ادایشان نفسگیر است. در نتیجه مردم تمایل دارند این اسامی را به زنانه بودن کلیشه‌ای، لطافت و حساسیت مرتبط سازند.»

او ادامه داد: «برعکس، نام‌هایی که با لرزش تارهای صوتی تلفظ می‌شوند، روان‌تر و محکم‌تر بیان می‌شوند و مردم این اسامی را با مردانگی، استحکام و سختی در ارتباط قرار می‌دهند. یافته‌های ما شواهد مستمری ارائه می‌کند مبنی بر این‌که اسامی سخت‌تر که هنگام تلفظشان تارهای صوتی لرزیده می‌شود مانند جِیمز بیشتر بر نوزادان پسر داده می‌شود و نام‌های بی‌صدا که بدون لزراندن تارهای صوتی تلفظ می‌شوند، مانند سارا اغلب بر نوزادان دختر اطلاق می‌شود.»

اسلفیین توضیح می‌دهد که این تقسیم جنسیتی به‌آن معنی است که نام‌های خاص متناسب با دسته‌های جنسیتی کلیشه‌ای هستند و البته برخی از نام‌های هر دو گروه جنسیتی در این دسته‌بندی قرار نگرفته و ساختاری چون دسته مقابلشان دارند. اما اگر اسم‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد دارندگانشان به ما بگویند و روی نظرات و عقاید ما حتی پیش از ملاقات صاحبان آنها تاثیر بگذارند، پس برای اطمینان از این‌که فرزندان ما بهترین شانس را در زندگی داشته باشند، باید از چه قوانینی برای نامگذاریشان پیروی کنیم؟

مارک هاوسر، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت «اِرل‌فولگزوِل» یک کمپانی سوئیسی است که از مشتریانش 22 هزار پوند هزینه دریافت می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین نام را برای فرزندشان برگزیند!

شرکت ارل‌فولگزول که ترجمه نامش «موج موفقیت» است به این ترتیب عمل می‌کند که ابتدا 14 کارشناس نامگذاری، چهار تاریخدان‌ و 12 مترجم بیش از صد ساعت وقت می‌گذارند تا یک فهرست متشکل از 15 تا 25 نام را که از هر جهت متناسب باشند، آماده ‌کنند. سپس مشاوران با همراهی کردن والدین و ارائه مشاوره‌های کافی به آنها کمک می‌کنند تا تمام نام‌ها را بررسی کرده و با حذف تک‌تک هر کدام به نام نهایی منتخب آنها دست یابند.

هاوسر در توضیح بیشتر نحوه کار شرکت می‌گوید که در انتخاب نام مناسب و کاربردی از پیشینه والدین و آرزوها و اهداف آنها استفاده می‌شود. بنابراین او نمی‌تواند فهرستی از نام‌های کامل و موفق را به صورت عمومی و مناسب همگان ارائه کند. با این حال او هفت توصیه کاربردی به والدین آینده‌نگر ارائه می‌کند تا در انتخاب نام فرزندانشان راهگشا باشد:

1. نام‌هایی را که تلفظشان مشکل است انتخاب نکنید

یک نام موفق اسمی است که براحتی تلفظ شود. بسیار اهمیت دارد که در هنگام تلفظ آن، زبان راحت بچرخد و زمانی که دیگران نام فرزند شما را صدا می‌کنند، زیبا و طبیعی باشد. نامی کوتاه و ساده را برگزینید. با شنیدن یک نام نباید احساس ازدحام و درهم و برهم بودن به فرد دست دهد یا تلفظش برای دیگران مشکل باشد. یک نام باید برجسته و قابل توجه باشد، اما همچنین باید صدایی طبیعی و آشنا در فرد ایجاد کند و هرگز نباید یک ترکیب من در آوردی باشد. پس در خلق اسامی و یافتن ترکیبات جدید زیاده‌روی نکنید.

2. به همراهی نام با نام خانوادگی و خوشخوان بودنشان در کنار یکدیگر توجه کنید

نام کوچک فرزندتان باید همخوانی خوبی با نام خانودگی او داشته باشد. به یاد داشته باشید که در موقعیت‌های مختلف مانند مدرسه، محل کار و حتی هنگام ازدواج، خوانده شدن نامش در کنار نام خانوادگی خوش آهنگ باشد.

3. نامی برگزینید که با میراث فرهنگی خانواده‌تان همخوانی داشته باشد

نام فرزند شما باید با پیشینه تاریخی خانوادگیتان همخوانی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است به موقعیت جغرافیایی جایی که از آن آمده‌اید و فرهنگ محلی خود توجه کنید و همخوان با آن نامی برگزینید.

4. در انتخابتان به نام خواهر و برادرهای بالقوه یا بالفعل نوزاد توجه کنید

شما همچنین باید در مورد چگونگی نام فرزندتان در کنار یکدیگر فکر کنید. بخش مهمی از رشد با اعتماد به نفس و موفقیت، ایجاد احساس تعلق به یک کانون خانوادگی است. هماهنگی اسم فرزندان شما با یکدیگر چنین حس تعلقی را ایجاد خواهد کرد. پس آنها را بی‌ربط و متفاوت از یکدیگر انتخاب نکنید.

5. دنبال اسم‌های تصادفی یا علامت‌های تجاری نگردید

در نظر داشته باشید هر نامی که به اسم شخص تعلق ندارد و پیشتر به عنوان نام شرکت یا علامت تجاری برگزیده شده‌اند ‌به‌هیچ‌وجه نام مناسبی برای فرزند شما نخواهد بود. برخی با این تصور اشتباه که موفقیت یک شرکت می‌تواند به عنوان نامی مناسب باشد که خوش‌شانسی یا موفقیت برای فرزندشان می‌آورد، انتخابی نادرست انجام می‌دهند که در آینده مشکل‌آفرین خواهد بود.

6. به یاد داشته باشید فرزندتان همیشه کودک نمی‌ماند

نامی که برای فرزندتان موفقیت به همراه می‌آورد، باید این قابلیت را در تمام طول عمرش داشته باشد. نباید از اسم‌های کودکانه که بسیار شیرین و بامزه هستند برای نامگذاری فرزندتان استفاده کنید، چرا که او در سنین بالا با مشکلات اسمش همواره درگیر خواهد بود. یک نام متناسب با بزرگسالی‌ برای فرزند خود برگزینید و اگر خواستید آن را در طول دوره کودکی‌اش شکسته خطاب کنید یا به او یک لقب بامزه بدهید.

7. اگر کوچک‌ترین شکی دارید، نامی دیگر انتخاب کنید

باید در مورد نام انتخابی خود احساس خوبی داشته باشید، اگر نسبت به آن شک دارید مطمئن باشید که فرزندتان نیز همین‌گونه خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی شما از هر چیز منفی به دور است. این موضوع شامل هر نوع ارتباط منفی با اشخاص تاریخی، ترکیب واژه‌ای منفی یا نامناسب قافیه‌ای می‌شود.

منبع: تلگراف

مترجم: آیسا اسدی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها