jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۶۴۸۲۲ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۷:۳۰

یکی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان با استناد به یک اصلاحیه قانون اساسی لایحه ای را در مورد استعفای ترامپ از مقام ریاست جمهوری ارائه کرده است.

ارائه لایحه جدید برای استعفای ترامپ

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، موضوع استعفای «دونالد ترامپ» از مقام ریاست جمهوری آمریکا که پس از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مطرح شده بود اکنون با اصلاحیه ماده بیست و پنجم قانون اساسی وارد روند جدی تری شده است.

بر اساس ماده ۲۵ قانون اساسی آمریکا اگر معاون رئیس جمهور و اکثریت اعضای کنگره به این درک برسند که رئیس جمهور قادر به بهره‌گیری درست از اختیارات خود و انجام درست وظایف خود نیست، می‌توانند او را برکنار کنند. برای این کار دو سوم آرای هر دو مجلس کنگره الزامی است. خیانت، فساد و جنایت‌های سنگین هم از جمله دلایل دیگری هستند که کار برکناری رئیس جمهور را تسهیل می‌کنند.

در همین رابطه یکی از دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با نام «زو لافگرن» (Zoe Lofgren) با استناد به این اصلاحیه لایحه ای را برای استعفای ترامپ در کنگره مطرح کرده است.

لافگرن در این لایحه سلامت روحی روانی ترامپ را زیر سوال برده و با استناد به سخنرانی های اخیر ترامپ خواستار استعفای وی شده است.

در این لایحه از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا خواسته شده تا ترامپ را وادار به کناره گیری از قدرت کند.

به موجب این لایحه ترامپ باید تحت آزمایش قرار بگیرد تا سلامت روحی-روانی وی مورد تائید قرار بگیرد و اگر وی در این رابطه مشکلی داشته باشد روند برکناری وی جدی می شود.

در چارچوب قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری این کشور تنها در صورتی مورد استیضاح قرار می گیرد که مرتکب جرائم سنگینی از جمله سوء استفاده از قدرت، مخدوش ساختن اعتماد عمومی، رشوه خواری و یا خیانت شده باشد.

بر همین اساس تصمیم گیری در مورد جرائم دیگری که ممکن است به رئیس جمهوری آمریکا نسبت داده شود به عهده نمایندگان مجلس آمریکا خواهد بود و ارزیابی و سنجش اهمیت این جرائم و این که آیا استیضاح او بخاطر آن ها ضروری خواهد بود یانه به عهده آنها است.

براساس اختیارات مندرج در قانون اساسی، مجلس نمایندگان آمریکا حق دارد تا رئیس جمهور را به دلیل سوء استفاده از قدرت یا ناتوانی در انجام وظایف استیضاح کند. استیضاح بدان معنا است که رئیس جمهور به سوء رفتار متهم شود.

اگر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا به این اتهامها رای دهند، رئیس جمهور استیضاح می شود. در گام بعدی، سنا این قدرت را دارد تا پس از موافقت مجلس نمایندگان با استیضاح، این اتهامات را همچون یک دادگاه رسیدگی کند. محکوم کردن رئیس جمهور به دو سوم آراء سناتورها نیاز دارد. در این صورت رئیس جمهور از قدرت خلع شده و هرگز اجازه اشتغال به مناصب دولتی را نخواهد داشت.
روز جمعه نیز اعلام شد که موضوع استیضاح ترامپ پس از حوادث «شارلتسویل» و نحوه واکنش وی جدی تر شد و «استیو کوهن» نماینده دموکرات کنگره از ایالت تنسی آمریکا اعلام کرد می خواهد به دلیل حمایت ترامپ از نژادپرستان طرحی را برای استیضاح وی به کنگره ارائه کند. وی چند روز بعد تهدید خود را عملی کرده و این موضوع را در کنگره مطرح نمود و اکنون برای آنکه این طرح در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود تنها به ۶ رای موافق دیگر نیاز دارد. البته پیش از وی «برد شرمن» از دیگر نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا نیز موضوع استیضاح ترامپ را مطرح کرده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر