jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۰۶۳۳۹۳   ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۱:۰۷

در دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان با اردوغان مطرح شد

هشدار سرلشکر باقری درباره تبعات همه پرسی شمال عراق

در دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس جمهور ترکیه، دو کشور بر عدم برگزاری همه پرسی در کردستان عراق تاکید کردند و تحقق آنرا مخل امنیت منطقه دانستند.

هشدار سرلشکر باقری درباره تبعات همه پرسی شمال عراق

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پس از دیدار با مقامات عالی رتبه نظامی سیاسی ترکیه گفت: دو کشور ایران و ترکیه مصمم به افزایش روابط در همه زمینه ها به ویژه همکاری های نظامی و دفاعی هستند.

سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری گفت: در گفتگو با مقامات نظامی امنیتی ترکیه در خصوص افزایش همکاری های نظامی و امنیتی، همکاری های مشترک مرزی و مسایل نظامی موافقت شد.

وی افزود: مقامات دو کشور همچنین موافقت کردند همکاری های آموزشی و پژوهشی داشته باشیم از جمله تبادل دانشجو، رفت و آمد ناوها به کشورهای یکدیگر، اعزام ناظر به رزمایش های دو طرف را بیش از بیش مد نظر قرار دهند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بابیان اینکه از همتای ترک برای سفر به ایران دعوت به عمل آمده تصریح کرد: درباره تامین امنیت مرزهای کشور و اقدامات مثبت جمهوری اسلامی ایران همچون انسداد مرزها و برخورد با قاچاق از انواع مختلف و مقابله با تروریست ها به مقامات ترکیه اطلاعات خوبی ارایه شد.

وی افزود: با اقداماتی هم که طرف ترک انجام داده و در دست اقدام دارد در آینده شاهد مرز نمونه ای از سوی دو کشور باشیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه درباره مسایل منطقه ای با طرف مقابل گفتگوهای خوبی شد تصریح کرد: مهمترین مساله از نظر مقامات دو کشور موضوع اعلام تصمیم همه پرسی کردستان عراق در اوایل مهر ماه بود که دو کشور نظر مشترک دارند بر اینکه این موضوع در صورت تحقق مبنایی برای آغاز تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد شد که تبعات آن دامن کشورهای همجوار را می گیرد.

وی افزود: این موضوع سه کشور عراق ترکیه و ایران را درگیر خواهد کرد و به همین دلیل مقامات دو کشور تاکید دارند چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نباید صورت بگیرد.

وی گفت طی دو روز گفتگو درباره ایجاد آرامش و امنیت در سوریه از ابعاد مختلف بحث و گفتگو شد که مبنا همان مذاکرات کارشناسی آستانه است و همان فرایند دنبال خواهدشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه درخصوص مبارزه با تروریسم، تبادل اطلاعات و همکاری‌ های آموزشی و تبادل تجربیات موافقت هایی صورت گرفت، افزود: این همکاری ها حتما در ثبات آرامش و امنیت منطقه تاثیر خواهد داشت.

عالی ترین مقام نظامی کشور با اشاره به دیدار خود با رییس جمهور ترکیه گفت: آقای اردوغان اعلام کرده اند که در آینده نزدیک به تهران سفر خواهند کرد و کمیسیون راهبردی مشترک دو کشور برگزار می شود با هدف توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و نظامی دو کشور خواهد بود.

وی در پایان این سفر را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: بسیاری از مسایلی که در ابعاد سیاسی نظامی، دفاعی و امنیتی بین دو کشور مهم منطقه پایه گذاری شد و ان شاالله ادامه پیدا خواهد کرد.

هشدار سرلشکر باقری درباره تبعات همه پرسی شمال عراق

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: بر این عقیده ایم که برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در ابتدای مهرماه مبنای آغاز یک سری تنش و درگیری‌های جدید در عراق خواهد بود.

سردار سرلشکر محمد باقری این مطلب را پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و عنوان کرد و افزود: دیدگاه تهران و آنکارا در این خصوص مشترک است زیرا در صورت وقوع چنین امری تبعات آن دامن گیر کشورهای همجوار از جمله ایران و ترکیه خواهد شد.

وی درباره دستاوردهای این سفر گفت: در دیدار با مقام های ترکیه موافقتهای زیادی هم در خصوص همکاری های نظامی و هم در مورد مسائل امنیتی و امنیت مرزهای مشترک دو کشور و مسائل نظامی فی مابین کسب شد و امیدوارم نتایج این سفر علاوه بر افزایش همکاری‌های دوجانبه، نقطه عطفی در گسترش همکاریهای دفاعی طرفین باشد.

سردار باقری طی اقامت دو روزه اش در آنکارا با ارتشبد حلوصی آکار رئیس ستاد ارتش، نورالدین جانیکلی وزیر دفاع، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات(میت) و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و پیرامون مسائل مورد توجه فی مابین و موضوعات منطقه ای گفتگو و تبادل نظر کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر