jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۶۲۲۴۰ ۲۳ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۳:۵۷

سخنگوی شورای نگهبان درباره سلفی نمایندگان با موگرینی گفت: اینگونه حرکت‌ ها از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامناسب بود و همه مردم ایران و افکار عمومی انتظار دارند رفتارهای بهتری را از نمایندگان مجلس شاهد باشند و امیدواریم اینگونه رفتارها دیگر تکرار نشود.

به احمدی نژاد گفتم انصراف دهد / سلفی نمایندگان با موگرینی نامناسب بود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس پیرامون کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر چیست گفت: هنوز ما این موضوع را در شورای نگهبان بررسی نکرده ایم و شورای نگهبان هم اگر مغایرتی با قانون اساسی و شرع ببیند، درباره آن اعلام نظر می‌کند.

وی همچنین درباره آخرین جلسه شورای نگهبان پیرامون بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در این شورا گفت: هفته گذشته اولین جلسه شورای نگهبان درباره بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی به صورت کامل برگزار شد و گزارش‌هایی را از مراکز مختلف و همین طور اقدامات پژوهشکده شورای نگهبان و نیز آیین نامه‌ای که پیشتر تدوین شده بود را مورد بررسی قرار دادیم.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: جلسه شورای نگهبان به منظور بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی حدود 4 ساعت طول کشید که البته این جلسه ادامه دارد و احتمال می‌دهیم که یک تا دو جلسه دیگر برای بررسی آن زمان نیاز داشته باشیم و در دستور کار این هفته شورای نگهبان نیز قرار دارد و به محض اینکه به جمع بندی برسیم درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان با واسطه به احمدی نژاد گفته است که از انتخابات انصراف دهد گفت: خیر؛ واسطه‌ای نبوده و بنده خودم به آقای احمدی نژاد گفتم که انصراف دهد. صلاحیت ایشان احراز نشده و رد صلاحیت نیز فقط مربوط به نمایندگان مجلس است. اگر کسی مراجعه کند، اطلاعات و دلایل عدم احراز را در اختیار خود فرد قرار می‌دهیم.

وی تصریح کرد: افراد محترمی که برای انتخابات ثبت نام می‌کنند، مستقیما و یا با واسطه اگر صلاحیت‌شان احراز نشود، به آنها اعلام می‌کنیم؛ درباره عدم احراز صلاحیت آقای احمدی نژاد هم خودم تلفنی با آقای الهام صحبت کردم و گفتم که اگر آقای احمدی نژاد تمایل دارد، انصراف دهد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه که در مجلس تصویب شده است هنوز این طرح به دست ما نرسیده است و به محض اینکه این طرح به دست ما برسد، درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شبهه نقض قانون اساسی به دلیل حضور نداشتن همه اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف رئیس جمهور، تصریح کرد: مراسم تحلیف از جهت قانون اساسی هیچ ایرادی نداشت و این شبهه یک بار نیز در سال ۸۰ به دلیل آنکه برخی اعضای شورای نگهبان هنوز تعیین نشده بودند، وجود داشت که آیا اساسا شورای نگهبان موجود هست یا خیر؟

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: در همه این موارد نظر آقایان این است که اگر حداقل اعضای شورای نگهبان نیز در مراسم باشند، کفایت می کند و در مراسم اخیر نیز ۸ نفر از ۱۲ نفر حضور داشتند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی از تشکیل جلساتی برای تدوین قانون جامع انتخابات با حضور نمایندگان این شورا و دولت و مجلس خبر داد و گفت: در این جلسات محورهایی تعیین شده و قرار شد کارگروهی تشکیل شود و ما نیز نمایندگانمان را به این کارگروه معرفی کرده ایم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حمله به شورای نگهبان و ادعای قانون شکنی این شورا در فتنه سال ۸۸ تصریح کرد: شورای نگهبان در سال ۸۸ طبق قانون عمل کرده و اگر کسی مدعی است، مدارک و مستندات خود را اعلام کند؛ شورای نگهبان در این جهت نیز مظلوم است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر