وزیر نفت سابق و عضو پارلمان عراق اظهار کرد بغداد به دسترسی دوباره به خط لوله‌ای نیاز دارد که در گذشته برای صادرات نفت خام این کشور از طریق عربستان مورد استفاده قرار می‌گرفت.
کد خبر: ۱۰۶۱۹۰۴

رویترز به نقل از ابراهیم بحرالعلوم نوشت: این مسأله پیش از این با مقامات سعودی مورد بحث قرار گرفته است.

خط لوله عراق در عربستان از زمان تهاجم این کشور به کویت در سال 1990 برای انتقال نفت مورد استفاده قرار نگرفته است. این خط لوله در دهه 1980 پس از این که در جنگ ایران و عراق نفتکش‌های دو طرف در خلیج فارس هدف حمله قرار گرفتند، در خاک عربستان احداث شد؛ اما سعودی‌ها سال 2001 این خط لوله را در قبال بدهی‌های عراق مصادره کردند.

عربستان سعودی سال 2011 خط لوله عراق را آماده کرد تا در صورت مسدود شدن تنگه هرمز، به عنوان یک مسیر جایگزین برای صادرات نفت مورد استفاده قرار گیرد.

براساس گزارش روزنامه سعودی الحیات، وزیر نفت سابق عراق امیدوار است عربستان واکنش مثبتی درخصوص بازگشایی این خط لوله در جهت بهبود روابط سیاسی میان تولیدکننده شماره یک و تولیدکننده شماره دو اوپک داشته باشد.

جبار العیبی، وزیر نفت کنونی عراق در خصوص روابط نفتی دوجانبه به عربستان سفر کرده و در دیدار با مقامات نفتی سعودی به بررسی وضعیت بازارهای نفت پرداخته است.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان اظهار کرده است این مذاکرات پیرامون ضرورت مضاعف کردن تلاش برای فراخواندن همه مشارکت‌کنندگان در توافق کاهش تولید برای تقویت پایبندی به این توافق و حفظ توازن بازارهای انرژی جهانی متمرکز شده است.

عراق، دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک، میان اعضای این سازمان بدترین سطح پایبندی به توافق کاهش تولید را از زمان آغاز اجرای آن در ژانویه داشته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها