jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۹۸۵۵   ۱۷ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

تحلیل معنادار آسوشیتدپرس بعد از اظهارات ترامپ:

حزب‌الله، تکیه‌گاه اصلی لبنان در چند دهه اخیر است

یک خبرگزاری آمریکایی نوشت برخلاف ادعاهای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که حزب‌الله را تهدیدی برای منطقه و لبنان خوانده بود، حضور این جنبش برای حفظ امنیت لبنان ضروری است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس طی تحلیلی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه حزب‌الله، در اعترافی کم‌سابقه نوشت: حزب‌الله لبنان نقشی غیرقابل چشم‌پوشی در افزایش نقش منطقه‌ای و تأمین امنیت لبنان دارد.

در ابتدای این گزارش آمده است: «زمانی‌که ترامپ در یک نشست خبری در کنار نخست‌وزیر لبنان سعی داشت از تلاش‌های دولتش برای ایستادن در مقابل حزب‌الله لبنان تمجید کند، نیروهای حزب‌الله سخت مشغول نشان دادن این مساله بودند که وی تا چه حد در اشتباه است. آنها در این زمان مشغول پاکسازی مناطق شرقی این کشور از نیروهای القاعده و مذاکره درباره تبادل اسرا با گروه القاعده بودند.

این گزارش افزود: اگرچه دولت تحت هدایت «سعد حریری» متحد حزب‌الله نیست، اما اساس این دولت بر مبنای مشارکت با این گروه شیعه بنا شده است؛ گروهی که سلطه و نفوذش در این کشور کوچک خاورمیانه رو به افزایش است.

بنابراین گزارش، ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر لبنان در واشنگتن گفته بود: «لبنان در خطوط مقدم جبهه نبرد با القاعده و حزب‌الله است». این مساله باعث شد تا مردم لبنان در شبکه‌های اجتماعی این اظهارنظر رئیس‌جمهور آمریکا و ناآگاهی وی از سیاست لبنان را به تمسخر بگیرند. دولت لبنان به ریاست سعد حریری در ماه دسامبر گذشته به دنبال یک دوره رخوت گسترده و خلأ ریاست‌جمهوری در این کشور تأسیس شد که حدود سه سال از عمر آن می‌گذرد.

بنابراین گزارش، حریری یک سیاستمدار سنی است که مخالف حزب‌الله و بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است. وی زمانی به عنوان نخست‌وزیر لبنان منصوب شد که چانه‌زنی‌ها با حزب‌الله درباره روی کار آمدن «میشل عون» که متحد حزب‌الله است، به عنوان رئیس‌جمهور به نتیجه رسید. عون مکررا اعلام کرده که تسلیحات حزب‌الله می‌تواند توان نظامی ارتش لبنان را تکمیل کند.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: علاوه بر این، حرف‌های بسیاری درباره نقش حزب‌الله در لبنان وجود دارد که گاهی اوقات درک آنها برای کسانی که از بیرون به این مساله نگاه می‌کنند، دشوار است.

بنابراین گزارش، این گروه که در اوایل دهه 80 تأسیس شده، درحال حاضر تنها نیروی سیاسی و ارتش قدرتمند در لبنان است که زرادخانه تسلیحاتی که در اختیار دارد از تسلیحات ارتش این کشور نیز بسیار بزرگ‌تر است. بنای تأسیس حزب‌الله مقابله با اشغال بخش‌هایی از خاک لبنان توسط نیروهای اسرائیل بود. طبق نوشته آسوشیتدپرس، حزب‌الله از پایگاه حمایتی ورای هواداران شیعه خود برخوردار است و با مشارکت در دولت‌هایی که در این کشور روی کار آمده‌اند، تکیه‌گاه اصلی سیاست لبنان برای چند دهه اخیر بوده است. حزب‌الله لبنان همچنین شبکه مخابراتی امن خود را دارد که پوشش‌دهی آن فراتر از زیرساخت‌های لبنان است. این گروه علاوه بر این، از حق وتو در کابینه لبنان نیز برخوردار است.

این گزارش می‌افزاید، اگرچه تصمیم حزب‌الله برای اعزام نیروهای خود به سوریه برای مبارزه با تروریست‌ها در سال 2013 میلادی در لبنان جنجال‌برانگیز بود، اما این گروه تا حد زیادی با موفقیت تمام نشان داده که حضورش در این منطقه برای حفاظت از لبنان ضروری بوده است.

در هفته جاری، حزب‌الله به خاطر پایان دادن به حضور عناصر القاعده در مناطق مرزی مورد تمجید قرار گرفت و حریری نقش حزب‌الله را در این زمینه به رسمیت شناخت و آن را «یک دستاورد بزرگ» خواند.

وی تصریح کرد: ما عقاید خود را داریم و حزب‌الله نیز عقاید خود را دارد، اما نهایتا به توافقی رسیدیم که هدف آن کمک به اقتصاد، امنیت و ثبات لبنان است.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله جمعه شب با اعلام پیروزی در مقابل جبهه‌النصره، اعلام کرد ارتش به طور کامل قابلیت پیروزی در جنگ را دارد، اما ادامه داد که در صورت نیاز، آماده حمایت از ارتش است.

وی در سخنرانی خود گفت: «ما در خدمت ارتش لبنان و فرماندهی آن هستیم و اگر آنها درخواست کمک کنند، به آنها کمک می‌کنیم.

براساس این گزارش، سعد حریری زمانی‌که به واشنگتن سفر کرده بود، حزب‌الله را برای جلوگیری از لغزش لبنان به سوی یک جنگ داخلی جدید ضروری دانست.

بعد از آن‌که ترامپ، حزب‌الله را تهدیدی برای دولت لبنان و تمامی منطقه خواند، نصرالله اعلام کرد از آنجا که هیأت لبنانی به ریاست حریری همچنان در واشنگتن حضور دارد، درباره این گفته‌های ترامپ اظهارنظر نمی‌کند تا هیأت لبنانی دچار مشکل نشوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر