jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۰۵۸۹۷۳ ۱۴ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۷:۰۹

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه رییس جمهور آمریکا هر روز موضعی می گیرد که لزوما با مواضع روز گذشته او یکسان نیست و ممکن است متناقض باشد و ایران مقابل رجزخوانی های امریکا کوتاه نمی آید.

ولایتی پس از دیدار با موگرینی:کاری که آمریکایی ها می کنند برایشان سودی ندارد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، علی اکبر ولایتی عصر امروز (شنبه) پس از دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران افزود:طوری شده است که در آمریکا هم کم کم اعتمادشان به فردی که انتخاب کرده اند از بین می رود چرا که نمی توانند به حرفهای وی تکیه کنند.

وی در خصوص رایزنی های امروز خود با موگرینی اظهار کرد: در جلسه امروز در خصوص مسایل هسته ای، منطقه و همکاری بین ایران و اروپا بحث شد. مشترکات زیادی بین ایران و اروپا وجود دارد که البته اختلافاتی هم است ولی غیرمنتظره نیست.

ولایتی در رابطه با مسایل هسته ای مورد بحث در گفت و گو با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد: خانم موگرینی تاکید کرد که همچنان به قرارداد بین گروه 1+5 و ایران پایبند هستند و اتحادیه اروپا تحت تاثیر برخی تخریب هایی که توسط بعضی اعضا گروه مزبور انجام می شود، قرار نمی گیرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: اروپا به این قرارداد به عنوان قرار داد بین دو کشور نگاه نمی کند بلکه آن را یک قرارداد بین المللی می داند و به اجرای آن پایبند است.

ولایتی گفت : موگرینی در مورد رابطه اتحادیه اروپا و ایران اظهار امیدواری کرد با توسعه روابط دو طرف مشکلات موجود از جمله مشکلات سیستم بانکی حل شود.

وی در خصوص حل و فصل مشکلات بانکی گفت : با توجه به تعاملات کشورهای مختلف اروپایی که هم اکنون در ایران سرمایه گذاری می کنند و حتی نوعی رقابت هم دارند، حل مشکلات سیستم بانکی ضروری است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به گفت و گوهای طرفین در خصوص سوریه، عراق، یمن و قطر گفت: در مورد سوریه هر دو طرف معتقدند که پایان بحران راه حل سیاسی دارد و نه نظامی. ضمن اینکه هر دو طرف اعتقاد دارند باید تمامیت ارضی کل کشورهای منطقه اعم از سوریه و عراق حفظ شود.

وی با تاکید بر مخالفت دو طرف با هر اقدامی که منجر به تجزیه کشورها شود، گفت: ایران مخالف هر نوع همه پرسی در کشورهای منطقه است به نحوی که مقدمه ای برای جدایی از بخشی از کشورها باشد و امروز هم شاهدیم که برخی این ادعا را مطرح می کنند.

ولایتی تصریح کرد: اروپا هم مخالف هر نوع تجزیه طلبی و هر نوع اقدامی است که مقدمه ای برای تجزیه طلبی باشد. از جمله همانطور که گفتم برخی گروه ها در بعضی کشورها با برگزاری رفراندوم دنبال استقلال بخشی از یک کشور مستقل هستند که موضع ایران در این رابطه کامل مشخص بوده و اروپا هم همین موضع ایران را دارد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: در مورد قطر هم دو طرف برحفظ تمامیت ارضی و استقلال آن کشور در برابر هرگونه زیاده خواهی ها برخی کشورها تاکید کردند و در مورد یمن هم تاکید شد که راهی برای کمک به آنها باید باز شود.

وی به حضور نماینده اروپا در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این علامت آن است که اروپا می خواهد با ایران رابطه نزدیک داشته باشد و این نخستین بار است که نماینده ای از اروپا در مراسم ملی و مهم ایران شرکت می کند.

ولایتی در پاسخ به این سئوال که پیام شما به آمریکایی ها در رابطه با زیاده خواهی هایشان در قبال برجام چیست ؟ گفت:کاری که آمریکایی ها می کنند برایشان سودی ندارد و ایران هم در مقابل این نوع رجز خوانی ها از موضع خود کوتاه نیامده و بی تردید با مواضعی که اروپایی ها، چینی ها و روس ها دارند آمریکا دچار انزوا خواهد شد و نمی تواند به تنهایی قرارداد بین المللی را نقض کند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: قرار داد 1+5 قراردادی بین المللی بوده نه دو جانبه که آمریکایی ها هر طور بخواهند در قبال آن عمل کنند.

وی گفت: ما به هیچ وجه نگران نبوده و ایران از ابتدا همواره در معرض تهدیدهای آمریکایی ها بوده و با اقتصاد مقاومتی به مقابله با این نوع تهدیدها ادامه می دهیم.

موگرینی برای حضور در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است.

حدود یکصد مقام از کشورهای مختلف جهان در این مراسم که عصر شنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، شرکت دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر