jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۹۴۴۹   ۱۸ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس ائتلاف ملی عراق با اشاره به تبلیغات بی‌اساس هلال شیعی در منطقه اظهار کرد: ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و برانگیختن ترس در مورد کشورهایی مشخص، کمکی به حل مشکلات منطقه نمی‌کند؛ این کشورها در منطقه حضور دارند و دارای نفوذ و حضور هستند بنابراین برادران ما در عربستان بهتر است پشت میز گفت‌وگو بنشینند.

عمار حکیم در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران طرحی را برای آغاز گفت‌وگوها پیشنهاد داد و از امیر کویت خواست که در این چارچوب ایفای نقش کند. از سوی دیگر عراق نیز می‌تواند در نزدیک ساختن دیدگاه‌های ایران و عربستان نقش مثبت ایفا کند. باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. این کشورها باید با هم سر میز گفت‌وگو بنشینند و نگرانی‌های هم را رفع کنند. در غیر این صورت همه متضرر خواهند شد.

وی درخصوص نیروهای حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق گفت: این نیروها اکنون با اقدامات خود داعش را در عراق به شکست کشانده‌اند و اکنون افتخار ملی عراق هستند. حضور پرقدرت این رزمندگان در عراق شاخص‌های وجود یک عراق قدرتمند است. داعش خطری برای کل جهان اسلام و جامعه بین‌الملل است و هر کسی که بخواهد از داعش به عنوان اهرم فشار بر شرکای منطقه‌ای استفاده کند، درخواهد یافت که شراره‌های آتش این گروه به خودش می‌رسد و داعش دشمنی برای کل افراد بشر است.

رئیس ائتلاف ملی عراق افزود: بسیاری از اختلاف‌نظرهای منطقه ای، مشکلات و اختلافات داخلی را در منطقه ایجاد کرده است، دیگران نیز از ورای مرزهای منطقه از این فضای اختلافی استفاده و روی این اختلافات حساب باز می‌کنند و در آتش آن می‌دمند و تلاش می‌کنند اختلافات داخلی بین این کشورها را عمیق تر کنند تا منافع خودشان تأمین شود. منطق استکباری همیشه بر این قاعده استوار است که اختلافاتی را بین کشورهای مختلف ایجاد کند تا تسلط و سیطره و نفوذ خود را در این کشورها افزایش دهد. بنابراین نباید با دید مثبت به تلاش‌های فرامنطقه‌ای نگاه کنیم و کشورهای منطقه باید خودشان با هم بنشینند و گفت‌وگو کنند و به دیدگاه مشترکی برسند که منافع آنها را تامین کند و نگرانی‌های موجود میان آنها را از بین ببرد. وی درخصوص اختلافات کشور‌های منطقه در مورد سوریه و تروریسم اظهار کرد: عراق طرحی را برای نشست مشترک پنج کشور بزرگ منطقه یعنی ایران، عربستان، ترکیه، مصر و عراق ارائه کرد، زیرا ما معتقدیم که اختلافات میان کشور‌های منطقه عامل و بهانه‌ای برای حضور نیروهای خارجی در منطقه خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر