jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۴۷۳۳۵   ۱۱ تير ۱۳۹۶  |  ۱۹:۱۰

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در خصوص ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی گفت: آمریکا باید از هر گونه اقدام خودسرانه و خلاف حقوق بین الملل در سوریه خودداری کند.

آمریکا از اقدام خودسرانه در سوریه خودداری کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، «سیدعباس عراقچی» عصر امروز -یکشنبه- در حاشیه اجلاس ویژه بیستمین سالگرد اجرایی شدن سی امین کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی پیرامون ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی اظهار داشت: هر گونه اقدام خودسرانه آمریکا در گذشته در سوریه و احتمالا در آینده خلاف قواعد بین المللی خواهد بود و به شدت محکوم است.

وی گفت: هیچ کشوری اجازه ندارد خودسرانه و به تشخیص خود عملیاتی را در کشور دیگر و به بهانه اینکه تشخیص داده است که امر خلافی صورت گرفته است، انجام دهد.

عراقچی تصریح کرد: موضع قاطع جمهوری اسلامی محکومیت این حمله آمریکا بوده و هشدارهای لازم هم داده شده که هر گونه حمله در آینده هم محکوم خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که مشورت ها و رایزنی های نزدیکی بین ما و کشورهای اروپایی در این خصوص جریان دارد افزود: در سفر اخیر آقای ظریف به این موضوع هم پرداخته شد و امیدواریم که دولت آمریکا از هر گونه اقدام خودسرانه و خلاف حقوق بین الملل خود داری کند.

عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش و وظایف نهادهای بین المللی همچون سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در خصوص ادعاهای آمریکا اظهار داشت: سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در پی اجرای کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی است. این کنوانسیون در حقیقت یکی از موفق ترین کنوانسیون های خلع سلاح در جهان به حساب می آید و بیش از 95درصد سلاح های شیمیایی که در دنیا بوده توسط این کنوانسیون منهدم شده است.

وی با ابراز نگرانی از دستیابی گروه های تروریستی به سلاح های شیمیایی گفت: همان طور که در سوریه شاهد بودیم که گروه های تروریستی به‌ویژه داعش با استفاده از این سلاح ها به مردم بی دفاع حمله کردند و بعد منجر به بحرانی شد که در سوریه پیش آمد و اتهاماتی نسبت به دولت سوریه زده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر