jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۴۷۳۰۳   ۱۱ تير ۱۳۹۶  |  ۱۸:۳۹

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه گفت: در حالی که برخی از سالن های مقر سازمان (منع سلاح های شیمیایی) در لاهه به نام شهرهایی که از سوی سلاح شیمیایی مورد حمله قرار گرفته است؛ درخواست دارم تا یکی از سالن های مقر سازمان نیز به نام شهر سردشت نامگذاری شود.

عراقچی: سردشت، نام یکی از سالن های سازمان منع سلاح های شیمیایی شود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، سیدعباس عراقچی روز یکشنبه در اجلاس ویژه بیستمین سالگرد اجرایی شدن کنوانسیون سلاحهای شیمیایی و سی امین سالگرد حمله شیمیایی علیه مردم سردشت افزود: دست یابی به چنین هدف بزرگی نتیجه تلاش های جهانی از سوی کشورها، صنایع، دانشمندان و جامعه مدنی برای اجرای یکی از موفق ترین معاهدات خلع سلاح در جهان است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با خرسندی شاهد است که در سال 20 سال گذشته 95درصد از ذخایر سلاح های شیمیایی اظهار شده توسط کشورهای دارنده، تحت نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی منهدم شده است.

وی با بیان اینکه ما قویا معتقدیم استفاده روز افزون تروریست ها از سلاح های شیمیایی در سوریه نتیجه این حمایت ها بوده و اینکه جامعه بین المللی بایستی به این روند پایان بدهد، افزود: در این خصوص و تا زمانی که سلاح های شیمیایی در جهان وجود دارند، اعضای سازمان منع سلاح های شیمیایی نباید خرسند و راضی باشند و باید برای انجام تمام مفاد کنوانسیون به صورت سازنده همکاری کنند.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه اظهار داشت: جمهوری اسلامی اسلامی ایران از همه دارندگان سلاح های شیمیایی و به خصوص آمریکا می خواهد عملیات انهدام زرادخانه های شیمیایی را طبق تعهدات خود و تا پایان مهلت تعیین شده هرچه زودتر به انجام رسانند. دلیل چنین انتظاری و درخواستی به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تمام سلاح های کشتارجمعی و از جمله سلاح های شیمیایی باز می گردد.

عراقچی با بیان اینکه در طول جنگ تحمیلی هشت ساله ما با بیش از 250 تهاجم شیمیایی عراق و یکصد هزار قربانی مستقیم این حملات، تجربه تلخی از تهاجم شیمیایی به کشورمان بدست آوردیم، گفت: از این تعداد، پنج هزار نفر از آن ساکنان شهر سردشت بوده اند. یقینا سکوت و انفعال جامعه بین المللی در برابر این جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به نوعی حمایت از صدام بود وگرنه او جسارت ادامه اینگونه جنایات و نهایتا حمله به حلبچه را نمی یافت.

وی اضافه کرد: این تجربه به همراه محاسبات عقلانی منافع ملی کشورمان و نیز عقاید اسلامی ما در خصوص ممنوعیت تمامی سلاح های کشتار جمعی باعث گردیده است تا ایران سیاست سرسختانه ای را در برابر این گونه سلاح ها اتخاذ کند. علاوه بر آن ، ایران تعهدات خود در خصوص کنوانسیون را به طور کامل اجرا نموده و این مساله شامل تلاش های بی شمار در خصوص تهیه و آماده سازی مجموعه ای بزرگ از اظهارنامه های سالانه و دریافت بازرسی های متعدد تا اطلاع رسانی ، همکاری و تبادل تجربه با سایر کشورهای عضو می باشد.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: مساله دیگری که مایل هستم یادآوری کنم تلاش موفق دولت سوریه برای پیوستن به کنوانسیون سلاح های شیمیایی و انجام تعهدات سریع این کشور در انهدام سلاح های شیمیایی خود است که با وجود شرایط جنگی و ناامنی، این کشور توانست به تعهدات خود عمل کند ؛ موضوعی که می توان به عنوان یک نمونه به کشورهای دارنده گوشزد کرد.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست های صلح آمیز خود دولت سوریه را برای پیوستن به کنوانسیون ترغیب کرد و در راستای کمک به اجرای تعهدات این کشور، مرجع ملی کنوانسیون سلاح های شیمیایی جمهوری اسلامی ایران تجارب خود را در چارچوب کنوانسیون در اختیار دولت سوریه قرار داد.

عراقچی با بیان این که سوریه خود قربانی تروریسم است، تاکید کرد: طبق گزارش های تایید شده، سوریه هدف حملات شیمیایی داعش و سایر گروه های تروریستی قرار گرفته است و از طرفی هدف فشارهای سیاسی غرب نیز بوده و پیشرفت های این کشور در انجام تعهدات خود، نادیده گرفته شده است.

وی گفت: دولت آمریکا به صورت خودسرانه و بر اساس اتهامی تایید نشده، یک پایگاه هوایی در سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد که ما چنین اقدامات غیر قانونی را قویا محکوم می کنیم.

وی با اشاره به حملات شیمیایی علیه مردم سردشت گفت: فجایع حمله شیمیایی علیه مردم بی دفاع سردشت و اثرات مداوم و آزار دهنده آن به حدی است که می توان بر اساس آن، خاطیان و مرتکبین این اعمال را از سوی جامعه بین الملل به محاکمه کشاند. این امر حداقل کاری است که در کنار تامین نیازهای مختلف مردم سردشت در جهت تسکین خاطر قربانیان می توان انجام داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر