jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۴۷۰۵۱   ۱۱ تير ۱۳۹۶  |  ۰۲:۱۵

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: اجرای مصوبه کاهش مصرف برق هیأت دولت در دستگاه‌های اجرایی می‌تواند تا حد زیادی به مدیریت بار مصرف در تابستان سال جاری و گذراندن یک تابستان دیگر بدون تجربه خاموشی کمک کند.

اقدامات جدید وزارت نیرو برای فرار از خاموشی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، «هوشنگ فلاحتیان» معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به مصوبه اخیر دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: با توجه به افزایش قابل توجه درجه حرارت و گرمای زودرس، امسال پیک بار مصرف برق در برخی استان‌های کشور در خردادماه اتفاق افتاده که در نوع خود بی سابقه است.

وی افزد: در خردادماه سال جاری دمای هوای سیستان و بلوچستان به بالای 55 درجه، و دمای هوای اهواز نیز در روزهای اخیر تیر به 54 درجه رسید که این امر زمینه افزایش بی‌سابقه مصرف برق در این استان‌ها و سایر استان‌های نوار جنوبی کشور را بدنبال داشته است.

معاون برق و انرژی گفت: با توجه به روند کنونی افزایش دما و پیش بینی افزایش پیک بار در تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته، وزارت نیرو در راستای مدیریت مصرف و جلوگیری از وقوع خاموشی به مانند سال‌های گذشته پیشنهادی را به هیأت دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی ارائه کرده که امیدواریم با اجرای آن بتوانیم به مانند سال‌های گذشته پیک بار تابستان را بهتر مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه دولت نیز با این پیشنهاد وزارت نیرو موافقت کرده و مقرر شده دستگاه‌های اجرایی با تغییر ساعات کار اداری و انتقال ساعات اتمام کار به قبل از ساعت 14 بخشی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله موارد دیگری که در مصوبه هیأت دولت بر آن تأکید شده استفاده دستگاه‌های اجرایی از مولدهای برق اضطراری در ساعات 12 الی 16 ماه‌های تیر و مرداد، و تنظیم دمای محیط کار بر روی 25 درجه سانتیگراد و البته خاموش کردن سیستم‌های سرمایشی پس از پایان وقت اداری است.

فلاحتیان با اشاره به پیک مصرف برق در تابستان سال گذشته گفت: پیک مصرف برق در تابستان گذشته حدود 52 هزار و 600 مگاوات بوده که پیش بینی می‌شود در خوشبینانه ترین حالت در سال جاری به 54 هزار مگاوات و در بدبینانه‌ترین حالت به 56 هزار مگاوات برسد.

وی افزود: البته برنامه‌های بسیار خوبی برای مدیریت مصرف در تابستان امسال در دست اقدام است که از جمله آن‌ها می‌توان به قراردادهای منعقد شده با صنایع سنگین جهت انتقال دوره تعمیرات خود به زمان پیک و یا طرح ذخیره عملیاتی اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین با مشترکینی که 250 کیلووات مصرف دارند، قرارداد امضا شده که در ساعات پرباری 30 درصد از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی تأکید کرد: امیدواریم با کمک مردم بتوانیم در تابستان سال جاری شاهد سناریوی حداقلی پیک مصرف باشیم و بتوانیم بدون تجربه خاموشی این روزهای گرم تابستان را پشت سر بگذاریم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر