jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۶۲۸۹   ۱۰ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

استان ایلام در حالی درگیر کم آبی شده که هر ساله کشت برنج در شهرستان سیروان به عنوان قطب تولید برنج استان رونق می گیرد.

به گزارش مهر، وجود روخانه سیمره در کنار زمین های حاصلخیز شهرستان سیروان در شمال استان ایلام باعث شده این منطقه قطب اصلی تولید برنج در استان باشد.

مردم شهرستان سیروان این روزها در اوج گرما مشغول کار و فعالیت برای کاشت برنج هستند، با توجه به وجود زمین های مستعد کشاورزی اغلب مردم شهرستان در این فصل مشغول به کار و اشتغال هستند.در این منطقه پرداخت دستمزد روزانه به کاگران باعث شده بخش کشاورزی شهرستان از رونق بالایی برخوردار باشد، تعدادی از جوانان نیز برای گذراندن اوقات فراغت در زمین های کشاورزی و نشاء برنج کمک می کنند تا درآمدی نیز کسب کنند.

برنج عنبربو رقم کاشته شده اصلی در شهرستان سیروان است که کیفیت بالای این برنج باعث شده بیشتر محصول به سایر استان های کشور ارسال شود، خود مردم شهرستان و استان نیز مشتری اصلی این برنج هستند.علاوه بر برنج عنبربو، برنج هاشمی نیز دو سالی است که در شهرستان به دلیل کم آبی و اینکه این برنج نیاز کمتری به آب دارد، رونق گرفته و تا 20 روز آینده نیز برداشت این برنج در شهرستان آغاز می شود.

کاشت و برداشت همزمان برنج در سیروان

حجت الله بخشوده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیروان در این باره گفت: شهرستان سیروان از مهم ترین مناطق مستعد کشاورزی ایلام است که به دلیل وجود روخانه سیمره انواع محصولات باغی و صیفی در این منطقه کشت می شود.وی افزود: یکی از مهم ترین محصولاتی که در این شهرستان توسط مردم کشت می شود، برنج است که هم اکنون این فصل از سال مردم مشغول نشاء برنج هستند.بخشوده اضافه کرد: از سه هزار و 200 هکتار زمین کشاورزی شهرستان سیروان بیش از یک هزار و 200 هکتار به کشت برنج اختصاص یافته است که این روزها علاوه بر کاشت برنج برخی از ارقام آن نیز توسط کشاورزان در حال برداشت است.

وی افزود: برداشت برنج در سال زارعی جاری طبق پیش بینی انجام شده از رشد 10 درصد برخوردار خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر