jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۴۴۸   ۰۵ تير ۱۳۸۱  |  ۱۵:۵۸

عجایب هفتگانه قدیم و جدید و نیز شگفتی های طبیعی از جمله مراکز قابل توجهی هستند که در نقاط مختلف دنیا به عنوان یکی از جذابیت های منحصر به فرد گردشگری مطرحند تعدادی از این عجایب در کشور یونان قرار دارد که مجسمه رودس در شمار یکی از این عجایب است

مجسمه کلوسوس رودس یکی از زیباترین شاهکارهای مجسمه سازی در قدیم بوده که به سبب نوع کار و ساخت این مجسمه در تاریخ یونان ، جزو عجایب هفتگانه قدیم ذکر شده است این مجسمه به طول 40 متر در مدخل یکی از سواحل مدیترانه در یونان واقع شده و سمبل اتحاد و یگانگی مردمی بوده که در این سواحل زیبا می زیستند. این مجسمه که تداعی کننده تاریخ مردم یونان است ، در جزیره رودس که خود شامل 3 جزیره کوچک دیگر بوده بنا شده است. در سال 408 پیش از میلاد، شهرهای ساحلی یونان به منظور داشتن مرز واحد متحد شدند و پایتخت خود را رودس قرار دادند، این شهر بزودی از نظر تجاری پیشرفت کرده و توانست با کشورهای اطراف از جمله امپراتوری مصر روابط خوب اقتصادی برقرار کند چند سال بعد پادشاه مقدونیه که به ارتباط خوب مصر و یونان غبطه می خورد، تصمیم گرفت که به رودس حمله کند و با ایجاد نفاق و دشمنی ، اتحاد آنان را از بین ببرد؛ ولی او با مقاومت سخت رودسی ها روبه رو شده و با بر جای گذاشتن تجهیزات نظامی اش در دروازه شهر، با سربازانش به سوی کشور خود گریخت . رودسیهابه مناسبت این پیروزی بزرگ جشن گرفتند و مجسمه ای به نشان قدرت و اقتدار اتحاد خود ساختند و نام آن را خدای خورشید و شجاعت گذاشتند رودسی ها از فروش غنایم جنگی پول قابل توجهی به دست آوردند و شروع به ساخت مجسمه ای در ورودی شهر کردند. ساخت این مجسمه 12 سال به طول انجامید تا این که زلزله عظیمی در یونان به وقوع پیوست و بر اثر آن ، این مجسمه بخصوص از ناحیه زانو که کم ضخامت تر بود، بشدت آسیب دید رودسی ها بسرعت به تعمیر آن پرداختند و در این خصوص پادشاه مصر نیز کمکهای شایانی به آنان کرد سرانجام در سال 654 پس از میلاد، اعراب به رودس حمله کردند و پس از تسخیر این شهر، بقایا و قطعات اجزای بدن مجسمه را به یک ثروتمند یهودی در سوریه فروختند. گفته شده که قطعات این مجسمه توسط شتر به کشور سوریه حمل شده است این مجسمه را مجسمه ساز معروف یونانی به نام چارلز ساخت در ساخت این مجسمه تعداد زیادی کارگر حرفه ای همکاری داشتند قسمتهای خارجی این مجسمه از برنز و قسمت اصلی آن از مرمر سفید ساخته شد پوشش برنزی این مجسمه با آهن کاری و کارهای سنگی و حجاری تکمیل شد برای ساختن قسمتهای بالای مجسمه ، از سطوح شیبدار پلکانی استفاده شد که در اطراف مجسمه بنا شده بود. به نوشته مورخان یونانی ، در این جزیره بیش از100 مجسمه غول پیکر ساخته شده ، که عظیم ترین آن مجسمه برنزی رودس است نام واقعی این مجسمه هلیوس یا رب النوع خورشید است همچنین مورخان معتقدند با وجود اعتقاد عده زیادی ، شکل این مجسمه به صورت یک سردار ایستاده با تیروکمان بوده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر