jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۴۶۰۲   ۰۳ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: شش شهرستان استان در معرض تهدید حرکت شن های روان قرار دارد که درصورت عملیاتی نشدن اقدامات پیشگیرانه در این رابطه طی سال های آتی باچالش مواجه می شوند.

به گزارش مهر یوسف یوسفی گفت: در حال حاضر شش شهرستان استان مرکزی شامل زرندیه، ساوه، دلیجان، محلات، کمیجان و خنداب در معرض بیابانی شدن و تهدید حرکت شن های روان قرار دارد که در صورت عملیاتی نشدن اقدامات پیشگیرانه در این رابطه، طی سال های آتی با مشکلات مختلفی در این حوزه مواجه خواهیم شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: در راستای کاهش خطر بیابان زایی و حرکت شن های روان در این مناطق اقداماتی صورت گرفته اما کافی نیست و برای تداوم اجرای این اقدامات نیازمند اعتبار لازم هستیم تا بتوانیم خطر بیابانی شده و تبعات ناشی از آن را در سطح استان کاهش دهیم.

3 کانون بیابانی مستعد حرکت شن های روان در استان مرکزی

وی بیان کرد: کویر میقان در شهرستان اراک، محدوده طرازناهید در شهرستان ساوه و همچنین محدوده مامونیه در شهرستان زرندیه از جمله کانون های بیابانی مستعد حرکت شن های روان هستند و در حال حاضر به کانون فرسایش بادی تبدیل شده اند که نیاز به اقدام جدی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان ساخت: طی امسال در استان مرکزی برای بیابان زدایی و جلوگیری از حرکت شن های روان در شش شهرستان مذکور، 73 میلیارد ریال بودجه از محل اعتبارات ملی اختصاص یافته تا طرح تثبیت شن های روان و مهار کانون های فرسایش عملیاتی شود.

یوسفی تصریح کرد: همچنین اجرای طرح های ایجاد پوشش گیاهی متناسب با اقلیم کویری و سایر اقدامات لازم برای مهار فرسایش بادی کویر میقان اراک به عنوان بزرگ ترین کانون فرسایش بادی در استان طی سال های اخیر در دستور کار بوده است، اما با این وجود هنوز هم سالانه پنج تن خاک به ازای هر هکتار در این منطقه دچار فرسایش می شود.

نابودی سالانه 2000 هکتار از عرصه های طبیعی استان

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود در رابطه با آتش سوزی عرصه های طبیعی و مراتع در استان گفت: سالانه حدود دو هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان مرکزی دچار حریق می شود که عمده این آتش سوزی ها مربوط به چهار شهرستان خمین، خنداب، شازند و اراک است.

وی بیان داشت: جلسه هماهنگی با مدیران منابع طبیعی چهار شهرستان بحرانی استان از نظر آتش سوزی مراتع شامل خمین، خنداب، شازند و اراک تشکیل و قرار شد براساس دستورالعمل جامع پیشگیری و اطفای حریق مواردی که مستند به تجربیات همکاران در سال های گذشته است در دستور کار قرار گیرد.

یوسفی افزود: مطالعات نشان می‌دهد 85 درصد آتش سوزی‌ها در عرصه های طبیعی غیرعمدی و بر اثر رها کردن آتش‌های ایجاد شده در طبیعت برای پخت و پز، پرتاب سیگار روشن به اطراف جاده‌ها و مراتع و آتش زدن پسماند کشاورزی در مراتع به وقوع می‌پیوندد.

وی افزود: همچنین 15 درصد این آتش سوزی‌ها به صورت عمدی، تفریحی و سرگرمی رخ می‌دهد و پنج درصد آتش سوزی‌های مراتع نیز به صورت طبیعی و به سبب برخورد رعد و برق، گرم شدن هوا و ذره بینی عمل کردن شیشه‌های رها شده در طبیعت ایجاد می‌شود.

یوسفی بیان کرد: 72.5 درصد از مساحت استان مرکزی را عرصه‌های مرتعی، بیابانی و جنگلی تشکیل داده که این عرصه‌ها بیشتر به صورت شیب دار مشرف به مناطق مسکونی، کشاورزی و صنعتی هستند که در صورت نابودی پوشش گیاهی این عرصه‌ها و بارش باران در فصل‌های بارندگی و تشکیل سیلاب به تهدیدی جدی برای تولید در بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت تبدیل می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر