jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۲۹۵۰   ۲۹ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه معدن بوکسیت تاش شاهرود تخریب 100 درصدی پوشش گیاهی پیرامون قله شاهوار را رقم خواهد زد، گفت: ملاحظات زیست محیطی منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش مهر،حسین آخانی پیرامون تخریب‌های صورت گرفته در کوه شاهوار شاهرود برای استخراج معدن بوکسیت تاش بابیان اینکه در زیستگاه کاملاً منحصربه‌فرد البرز تخریب کوه شاهوار بسیار ناراحت‌کننده است، ابراز داشت: پوشش گیاهی مسیر معدن به‌صورت100درصد تخریب‌شده و در حقیقت دو نوع پوشش گیاهی شامل بالشتکی نقش بسیار زیادی در تثبیت خاک ایفا و از فرسایش آن و وقوع سیلاب جلوگیری می‌کند و پوشش درختان ارس که درشیب‌های منطقه قرار دارد، متأسفانه همه منطقه بر اثر وقوع این پاک‌تراشی‌های کوه دچار آسیب جدی شده است.

وی بابیان اینکه چگونه است که جاده‌ای به این وسعت در ارتفاع سه هزار متری احداث‌شده تا به معدن برسند، افزود: سؤال اینجاست که سازمان حفاظت از محیط‌زیست و سازمان‌های جنگل‌ها و مراتع چرا تاکنون نسبت به حجم تخریب‌های منطقه سکوت اختیار کرده‌اند و به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد که پوشش انبوه درشیب‌های تند دامنه کوه در حال نابودی است و همچنان معدن به کار خود ادامه می‌دهد.

احتمال خشک شدن درختان

این گیاه‌شناس بابیان اینکه گرد و خاک بسیار زیاد ناشی اثر تخریب‌های معدن در فضا آکنده شده و این درختان میوه وحشی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، ابراز داشت: فعالیت معدن باعث شد که نه‌تنها محلی که خاک‌برداری در آن در حال انجام است از بین برود بلکه گردوخاکی ایجادشده در منطقه پوشش گیاهی منطقه را در وسعت بسیار وسیع و ده‌ها کیلومتر تحت تأثیر قرار دهد.

آخانی ادامه داد: با توجه به شرایط بحرانی که کشور با آن مواجه هست وقوع این ریز گردها می‌تواند بر زمین‌های کشاورزی و درختان میوه آسیب جدی وارد کند و به‌مرور شاهد خشک شدن درختان باشیم.وی افزود: مشکل بسیار جدی دیگری که در منطقه خودنمایی می‌کند وجود چشمه‌های آب است، فعالیت معدن باعث شده محل عبور رودخانه و چشمه‌ها تخریب شود و آب زلالی که در قسمت بالایی جریان دارد در پایین‌دست گل‌آلود شود که نشان می‌دهد معدن بوکسیت منابع آبی منطقه را هم متأسفانه تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

احتمال وقوع ریزگرد

گیاه‌شناس و استاد دانشگاه تهران با طرح این پرسش که این معدن یا ارزیابی محیط‌زیست دارد و اگر ندارد باید طبق قانون متوقف شود، ابراز داشت: این گفته مقام معظم رهبری است که اگر طرح‌های عمرانی و بهره‌برداری دارای پیوست زیست‌محیطی نباشند باید متوقف شوند و مقامات مسئول وظیفه قانونی خودشان را در این زمینه اعمال کنند و باید در اسرع وقت این معدن متوقف شود سپس درباره این موضع که آیا باید فعالیت این معدن ادامه‌دار باشد یا خیر صحبت کنیم.

آخانی تأکید کرد: اگر قرار است فعالیت معدن ادامه پیدا کند باید مورد بررسی قرار گیرد که به چه نحوی این فعالیت ادامه‌دار باشد تا از بروز خسارت‌های بیشتر به محیط زیست و حیات وحش جلوگیری کند.وی افزود: اگر به موقع اقدام فوری برای معدن بوکسیت شاهوار صورت نگیرد اتفاقات ناخوشایند در انتظار مردم روستای تاش خواهد بود، وقوع سیلاب ها و پدیده ریزگردها و آلودگی منابع آبی مساله ای نیست که بتوان به راحتی در قبال آن سکوت کرد بنابراین باید مدیران منطقه‌ای و کشوری برای این منطقه مهم در حوزه حیات وحشت و محیط زیست چاره‌ای تدبیر کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر