jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۴۱۰۸۴   ۲۳ خرداد ۱۳۹۶  |  ۱۰:۳۹

رییس اتاق بازرگانی تهران از رئیس‌جمهور دولت دوازدهم خواست تا پیش از معرفی وزرا به مجلس از آنها بخواهد که در حوزه تحت مسئولیت‌شان برای کوچک کردن وزارتخانه‌ها تقسیم کار با بخش خصوصی، برون‌سپاری و آزادسازی را جزء لاینفک برنامه‌هایشان قرار دهند.

دخالت در اقتصاد بسیار زیاداست/در اتتخاب کابینه و تفکیک وزارتخانه ها با بخش خصوصی مشورت شود

به گزارش جام جم آنلاین ، مسعود خوانساری در بیست و هفتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: دولت بیش از اندازه بزرگ است،‌ و دخالت در اقتصاد بسیار زیاد است و شاید یکی از عوامل مخل اقتصاد همین دخالت‌ها است که امیدواریم رئیس‌جمهور دولت دوازدهم با انتخاب وزرای مناسب باعث رفع این مشکل شود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم مشورت با بخش خصوصی در تصمیم گیری ها گفت :در دولت گذشته گفتند که ادغام وزارتخانه‌ها کارشناسی نشده بود و به نظر می‌رسد، هم اکنون هم در مورد جداسازی کار کارشناسی انجام نشده است.

خوانساری با اشاره به احیای مجدد وزارت بازگانی گفت: تقاضای ما از دولت در این باره این است که این کار بدون کار کارشناسی انجام نشود.

رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: پس از ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صتعت و معدن در دولت گذشته گفتند که این کار کارشناسی نشده بود و به نظر می رسد، هم اکنون هم در مورد جداسازی کار کارشناسی انجام نشده است. ادغام دو وزارتخانه میلیاردها تومان هزینه داشت و یک سال زمان صرف شد، تا وزارتخانه‌ها ادغام شوند، بنابراین جداسازی آن هم باز این موارد را در پی خواهد داشت.

خوانساری اظهار داشت: کمیته‌ای در اتاق تهران در رابطه با ادغام و جداسازی دو وزارت خانه تشکیل می‌دهیم و از کلیه صاحب نظران خواستاریم تا برای اخذ یک نظر واحد در این کمیته شرکت کنند.

خوانساری در ادامه این جلسه خواسته‌های بخش خصوصی از دولت جدید آقای روحانی را عنوان کرد و گفت: ما توقع داریم، رئیس‌جمهور به وعده‌های خود در مورد تقویت و نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور جامه عمل بپوشاند و شاهد باشیم که اقتصاد کشور با نقش بخش خصوصی پویاتر شود.

وی با اشاره به اینکه در جلسه گذشته هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران راهکارهای بخش خصوصی در زمینه اقتصاد را به دولتی که قرار بود انتخاب شود، ارائه کردیم، اظهار داشت: اگر نیاز باشد با ویرایش جدید مجدد این خواسته‌ها را به رئیس‌جمهور دولت دوازدهم ارائه می‌کنیم.

خوانساری با اشاره به اینکه کابینه دولت دوازدهم در شرف انتخاب است، بیان داشت: یکی از مسائلی که رئیس‌جمهور باید به آن توجه کند، توانایی و پتانسیل اتاق‌های بازرگانی است، به ویژه در مورد فرصت‌های صادراتی که در کشور وجود دارد.

وی افزود: اتاق آمادگی دارد در صورت تمایل دولت، برای طرح‌های نیمه‌تمام و پروژه‌های ملی و استانی که بر اثر کمبود اعتبارات به مشکل خورده‌اند، کمک کند که با این اقدام هم رونق اقتصادی صورت می‌گیرد و هم در کوچک‌تر کردن دولت می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی همچنین بیان داشت: اتاق بازرگانی تهران توانایی دارد تا با کمک وزارت امور خارجه حوزه مسئولیت رایزن‌های اقتصادی را در خارج از کشور به عهده بگیرد.

وی همچنین با اشاره به موضوع خروج از رکود و رسیدن به رشد 8 درصدی اظهار داشت: این مهم قطعاً نیازمند سرمایه است، بنابر این باید وزرای اقتصادی و همچنین بانک مرکزی موظف شوند تا 100 میلیارد دلار را برای سرمایه‌گذاری به ویژه برای بخش خصوصی تأمین و تضمین کنند.

خوانساری بیان کرد: از دولت دوازدهم انتظار می‌رود، در معرفی وزرا به ویژه وزرای اقتصادی نظرات فعالان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی نیز کسب شود.

وی افزود: اتاق‌های بازرگانی آمادگی دارند تا دیده‌بان گردش‌های اقتصادی کشور به منظور شفاف‌سازی و مبارزه با فساد با دولت همکاری کنند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: همچنین اتاق آمادگی دارد، در تحقق دولت الکترونیک همکاری‌ لازم را با دولت داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر