jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۰۳۹۱۹۴   ۱۸ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۳۴

بانک مرکزی اعلام کرد: موسسه اعتباری «حافظ» هیچ گونه مجوزی برای فعالیت در بازار پولی ندارد و فعالیت شعب آن غیرقانونی است.

بانک مرکزی: موسسه اعتباری حافظ غیر مجاز است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شبکه خبر، موسسه اعتباری حافظ از جمله غیرمجازهای بازار پول است که از مدتی پیش فعال شده و در حال توسعه شعب است، آن هم در شرایطی که هیچگونه مجوزی برای فعالیت بانکی از سوی بانک مرکزی دریافت نکرده است.

این اعلام همراه با این توضیح بود که شعب حافظ غیرقانونی بوده و از این رو هرگونه سپرده‌گذاری در آن با تعهد بانک مرکزی همراه نخواهد بود و بانک مرکزی هیچ تعهدی در رابطه با برگرداندن وجوه سپرده‌گزاران نخواهد داشت.

همچنین اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که حافظ در حال حاضر دارای دفتر مرکزی در تهران بوده و در مجموع دارای ۲۵ شعبه در سراسر کشور است. ظاهرا اغلب شعبه‌های این موسسه در ساری و تبریز دایر است.

با توجه به اینکه طبق قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی، معرفی موسسات اعتباری غیرمجازی که فعالیت آنها مورد تایید نیست باید از سوی بانک مرکزی انجام شود، ظاهرا این بانک دستور پلمب شعب موسسه را به نیروی انتظامی داده است. از این رو باید منتظر پیگیری و پملب شعب حافظ بود؛ هر چند که تاکنون فعالیت شعب در جریان است.

در همین رابطه بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "پیرو اطلاعیه های قبلی بانک مرکزی در سال های گذشته مبنی بر غیرمجاز بودن موسسه حافظ، بر اساس اخبار واصله، این موسسه مجدداً در برخی مناطق کشور اقدام به ایجاد شعبه کرده است که با تدابیر نهادهای نظارتی و انتظامی از گسترش فعالیت آن جلوگیری به عمل آمده است. بدین وسیله تاکید می‌شود، این فعالِ غیرمجاز فاقد هرگونه مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و فعالیت شعب آن غیرقانونی است. از این رو ضروری است هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود از هر گونه ارتباط با این موسسه جعلی از قبیل در اختیار گذاردن مِلک به منظور ایجاد شعبه، سپرده‌گذاری یا دریافت تسهیلات جداً خودداری کنند. در غیر این‌صورت، بانک مرکزی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تضییع حقوق مشتریان این موسسه غیرمجاز به خصوص استرداد وجوه سپرده‌گذاران نداشته و حق پیگیری موضوع از طریق مراجع قضایی را همچنان برای خود محفوظ می‌داند.
ضمناً از هم وطنان گرامی درخواست می شود قبل از سپرده گذاری در بانک ها و موسسات اعتباری، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی WWW.CBI.IR از لیست بانک ها و موسسات اعتباری مجاز اطمینان یابند.”

جریان موسسات اعتباری غیرمجاز این روزها در صدر اخبار نظام بانکی قرار دارد؛ به ویژه ماجرای اخیر موسسه کاسپین و همچنین آرمان موجب ایجاد تحرکات و حتی تنش‌هایی بین مشتریان بانک‌ها و موسسات غیر مجاز نیز شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر