jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۳۰۵۲۸   ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مسئولان محلی می‌گویند سطح زیر کشت انگور یاقوتی که 5000 سال در شمال سیستان وبلوچستان قدمت دارد، به دلیل خشکسالی های اخیر 50 درصد کاهش یافته است و باغداران سیستانی در آستانه برداشت این محصول نیز خواهان توجه به این بخش هستند.

به گزارش ایسنا، 2740 هکتارسطح زیر کشت باغات انگور در سیستان بوده و تا پایان اردیبهشت و اوایل خرداد دانه بندی این محصول ادامه داشته و برداشت آن نیز از اوایل خرداد ماه امسال شروع می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی مسئولان جهاد کشاورزی، امسال بیش از 19هزار تن انگور یاقوتی از سطح باغات شمال سیستان و بلوچستان برداشت شود. بر اساس آمارها، سطح زیر کشت باغات انگور در شمال سیستان و بلوچستان، قبل از خشکسالی اخیر حدود 6000 هکتار بوده که اکنون به 2700 هکتار رسیده است. آماری که رابطه نزدیکی هم با میزان برداشت این محصول دارد.

باستانشناسان قدمت انگور یاقوتی در سیستان را به بیش از 5000 سال قبل برآورد کرده‌اند، بقایای این محصول در حفاری های شهر سوخته پیدا شده و نشان داده است که یک محصول اقتصادی و استراتژیک برای مردم باستان بوده است.

بر اساس تحقیق کارشناسان کشاورزی، انگور یاقوتی در دمای کمتر از40 و بیشتر از 15 درجه سانتیگراد بهترین شرایط رشد و تولید میوه را پیدا می‌کند، این دما همان دمایی است که فصل بهار در شمال سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده و به عنوان مزیتی برای تولید این محصول به شمار می‌رود.

درست 10 سال قبل، برای نخستین بار در ایران، این نوع انگور(انگور یاقوتی قرمز) و 14 نمونه بومی آن در سیستان و بلوچستان، شناسنامه ژنتیکی دریافت کردند، شناسنامه‌ای که به این انگور، عنوان زودرس ترین میوه بهار را لقب داد.

علاوه بر این به گفته کارشناسان پزشکی استفاده از این میوه در کنترل فشار خون و کلسترول بالا می تواند موثر باشد، همچنین مصرف این میوه‌ کوچک و بی دانه می‌تواند برای درمان چاقی، خونریزی معده، رماتیسم، سوء هاضمه، سنگ کلیه وعفونت های روده ای نیز موثر باشد.

باغداران انگور که تا چند هفته دیگر زمان برداشت محصول‌شان در سیستان فرا می‌رسد، از مشکلات پیش‌روی خود می‌گویند. دهمرده از باغداران سیستان به خبرنگار ما گفت: از تولید انگور یاقوتی به دلیل وجود دلالان در فروش راضی نیستیم، میوه ای که با زحمت ها و رسیدگی های بسیار باغدار کشت و برداشت می شود، توسط دلالان با قیمت کم از باغدار خریداری و دو برابر همان قیمت به مصرف کنندگان فروخته می شود.یکی دیگر از کشاورزان سیستانی می گوید که از مسئولین جهاد کشاورزی انتظار داریم در برابر قول هایی که به کشاورزان می دهند متعهد باشند، جهاد هر سال با توزیع کود و وسایل کشاورزی نظیر بیل، قیچی و تیشه به کشاورزان کمک می‌کرد ولی امسال می‌گویند اعتبار نداریم.

وی همچنین به وزش بادهای 120 روزه و خسارت های ناشی از آن به باغداران اشاره کرد و افزود: به دلیل شروع وزش بادهای 120 روزه از اواخر فصل بهار، محصولات ما قبل از برداشت از بین رفته یا بر زمین می‌ریزد، برای جلوگیری از هدر رفتن اینها، سال هاست از جهاد کشاورزی درخواست دستگاه های خشک کننده انگور را کرده ایم که از این خسارت کم شود ولی آنها تاکنون در این باره کمک نکرده‌اند.

وی در ادامه گفت که اکنون محصولاتی که به خاطر وزش بادها به زمین می ریزند را به جای کود داخل زمین پخش می کنیم.

این باغدار با بیان اینکه محصولات انگور ما در سال های اخیر بیشتر از بی آبی و ریزگردها از بین رفته است، اضافه کرد: امسال علاوه بر اینها، با توجه به سرمای اواخر زمستان، برخی از باغات انگور دچار سرمازدگی شدند که به شدت دچار کم باری شده و گل دهی آنها نیز در این برهه کاملاً متوقف شد.

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، مهمترین مشکل باغداران انگور را خشکسالی های اخیر دانست و با اشاره به اینکه طی 18سال خشکسالی چیزی حدود 3000 هکتار از باغات انگور در سیستان از بین رفته است، به خبرنگار ایسنا گفت: سازمان جهاد کشاورزی در نظر دارد طی برنامه‌ای این باغات را احیا کند.

رضا نجفی ادامه داد: با توجه به آبهایی که هر سال در سطح سیستان جاری می شود توسعه سطح زیر کشت این میوه نیز دور از دسترس نبوده و ما می‌توانیم آن را توسعه دهیم.وی با بیان اینکه طرح آبرسانی از طریق لوله به مزارع شمال استان برای افزایش راندمان مصرف آب کشاورزی در 3سال آینده به پایان می‌رسد، افزود: تامین آب پایدار برای کشاورزی در سیستان می تواند سبب نجات باغات انگور بشود، امیدواریم بتوانیم از این طریق سطح زیر کشت باغات انگور یاقوتی سیستان را به 20 هزار هکتار رسانده و بتوانیم سهم بیشتری در تولید انگور کشور داشته باشیم.

نجفی در ادامه به فعالیت های مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان اشاره کرد و گفت : این مرکز در مورد صفات انگور یاقوتی فعالیت می کند تا با اصلاح نژاد بتواند به باغداران برای رسیدن به حداکثر بهره‌وری در تولید این محصول کمک کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر