jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۲۹۵۳۶   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۱۱:۴۹

وزیر خارجه اسبق آمریکا تصریح کرد که هدف واشنگتن از حمله 2003 به عراق، سرنگونی رئیس‌جمهور معدوم این کشور بوده است.

رایس:حمله به عراق برای برقراری دموکراسی نبود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، «کاندولیزا رایس» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «جرج بوش» روز پنجشنبه (دیروز) در نشستی در اندیشکده «بروکینگز» گفت که هدف آمریکا از حمله سال 2003 به عراق، سرنگونی «صدام حسین» رئیس‌جمهور معدوم عراق بود و به دنبال آوردن دموکراسی به این کشور نبود.

وی در اینباره توضیح داد: «ما برای برقراری دموکراسی به عراق نرفتیم، ما به عراق رفتیم تا صدام حسین را سرنگون کنیم....این یک مشکل امنیتی بود».

وزیر خارجه اسبق آمریکا انکار کرد که واشنگتن در سال 2003، برای تحمیل دموکراسی به عراق یا تحمیل دموکراسی به افغانستان در سال 2001، به استفاده از قدرت نظامی مصمم بوده است.

وی گفت: «من هرگز به بوش نگفتم که برای برقراری دموکراسی در عراق یا افغانستان از قدرت نظامی استفاده کند».

رایس همچنین اذعان کرد که جنبش‌های مردمی که در دو سال گذشته در آمریکا و غرب اروپا ظهور کرده‌اند، در واقع تجلی اعتراضات میلیون‌ها نفر علیه سرمایه‌دارانی هستند که نگرانی‌های آنها درباره موضوعاتی همچون تجارت آزاد و مهاجرت نامحدود را نادیده می‌گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر