عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

حمایت عربستان از گروههای تروریستی برای ایجاد ناامنی در ایران

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهارات بن سلمان را تهدیدی آشکار و اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران خواند.
کد خبر: ۱۰۲۶۷۴۵
خوشرو: اظهارات بن سلمان، تهدیدی علیه ایران است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک؛ ­غلامعلی خوشرو سفیر ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل نوشت: برخود لازم می دانم توجه شما را به اظهارات غیرقانونی و تحریک آمیز اخیر محمد بن سلمان، معاون جانشین عربستان سعودی، که مسئولیت وزارت دفاع این کشور را نیز بر عهده دارد، جلب کنم.
شاهزاده محمد بن سلمان در تاریخ 12 اردیبهشت 1396 طی اظهاراتی گفته است: « هدف ما کشاندن نبرد به داخل مرزهای ایران است ».
خوشرو نوشت: من ضمن رد کامل اتهامات وی علیه کشورم، تاکید می نمایم این اظهارات تهدید آشکار علیه جمهوری اسلامی ایران در نقض بند 4 ماده 2 منشور ملل متحد و هم چنین پذیرش صریح همدستی رژیم سعودی با اقدامات تروریستی و خشونت بار در داخل ایران است که شهادت 9 تن از مرزبانان ایرانی به دست اشرار مسلح مورد حمایت مالی سعودی آخرین نمونه آن می باشد. این تهدید و اعتراف آشکار از سوی رژیمی صورت می گیرد که خود پیشینه‌ای طولانی در حمایت از تجاوزگری و استفاده از گروه‌های تروریستی و افراطی برای نیل به اهداف کوته بینانه و جاه‌طلبی‌های خطرناک خود در منطقه و ورای آن دارد.
منطقه ما و جهان طی چهار دهه گذشته به دلیل وسواس بی‌جای سعودی نسبت به ایران که به خوبی در اظهارات فوق هم متبلور است، دچار رنج فراوانی شده است. سیاست های غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و شوم، تشویق و تامین مالی افراط گرایی در جهان و ماجراجویی‌های کوته بینانه و ناموفق سعودی در منطقه از همین رویکرد سرچشمه می گیرد.
باید به همه - از جمله مقامات سعودی - این واقعیت را یادآور شویم که همین وسواس بی‌جا منجر به حمایت بی دریغ پادشاهی سعودی از صدام حسین در جریان تجاوز وی به ایران طی سالهای 1980 تا 1988 گردید. پیامدهای مصیبت بار این حمایت به صدها هزار ایرانی قربانی تجاوز صدام علیه ایران و قربانیان استفاده از سلاح شیمیایی محدود نشد بلکه در پی تجاوز وی به کویت، دامن کل منطقه و حتی خود عربستان سعودی را در برگرفت. هیولایی که خود آفریده بودند سرانجام به جان خودشان افتاد.
ایجاد القاعده و طالبان در دهه 90، حمایت از ترور و بی ثباتی در عراق از سال 2003 و تشکیل و حمایت مالی و تسلیحاتی از داعش و جبهه‌النصره و دیگر سازمان‌های تروریستی در عراق و سوریه طی چندسال گذشته تجسم همین وسواس غلط سعودی است که موجب ناامنی و رنج فراوان در سراسر جهان شده است. جامعه جهانی بایستی اقدامات لازم را جهت وادار کردن عربستان سعودی به توقف حمایت بی پروا از تروریسم و افراط گرایی در منطقه و سرتاسر جهان و به ویژه پایان دادن به تجاوز آشکار و گسترده، قتل عام و تحمیل قحطی بر مردم یمن بعمل آورد.
جمهوری اسلامی ایران برخلاف رهبران سعودی اعتقاد دارد صلح و ثبات منفعت مشترک کلیه دولت‌های منطقه خلیج فارس است و هیچ کشوری نمی تواند امنیت خویش را به بهای به خطر انداختن امنیت دیگران به دست آورد. ما هیچ علاقه یا منفعتی در تشدید تنش در میان همسایگان خویش نداریم. ما همچنان آماده گفتگو و همراهی جهت تقویت ثبات در منطقه، مبارزه با خشونت افراطی بی‌ثبات‌کننده و نفی تنفر فرقه‌ای هستیم. امیدواریم عربستان سعودی نیز تسلیم این ندای عقلانیت گردد. از شما می خواهم این نامه به صورت سند رسمی شورای امنیت منتشر شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
نوذر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶
۰
۰
بارك الله.....درود.....واقعا عالی بود......سخنان سخیف مقام سعودی را باید مانند پتك محكمی در مجامع و دادگاههای بین المللی بر سرشان بكوبیم....نباید آنها را فراموش كنیم.....صهیونیستها یكی از سخنان یكی از روسای جمهور سابق ما را گرفت و آنقدر بازتاب داد و فیلم ساخت و سخنرانی كرد و نشر داد و مظلوم نمایی كرد كه همه باورشان شد كه اسرائیل بر حق است!!!! حال ما هم اینجا از این تهدید مسلم نباید چشم پوشی كنیم......

نیازمندی ها