jamejamonline
سیاسی کد خبر: ۱۰۲۴۶۸۱   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۲۳:۱۵

روحانی گفت:از روز اول پیامم به دنیا این بود که با ملت ایران با زبان تکریم صحبت کنید. زمانی مذاکرات در مسیر درست قرار گرفت که دنیا این پیام را گرفت. بنابراین برای ایجاد شغل باید زمینه برای سرمایه گذاری آماده شود.

روحانی: خرید هواپیما با اقساط ۱۸ ساله یعنی اعتماد به ایران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی در گفتگوی خود در شبکه اول سیما گفت: چهارسال پیش آن زمانی که من برای اعتماد مردم برنامه خودم را به ملت ایران عرضه داشتم به وضوح گفتم که کشور در صورتی از مشکلات فاصله خواهد گرفت که مسیر ما مسیر اعتدال باشد. افراط و تفریط و خشونت نتوانسته است باعث خوشبختی هیچ ملت و پیشرفت هیچ کشوری شده باشد.

وی افزود: همچنین به مردم عرض کردم که صاحب این کشور، ملت است. ما باید در چارچوب قانون اساسی، قانون مصوب و همچنین خاص مردم اراده مردم، مدیریت جامعه را برعهده بگیریم. در سال 92 آن زمان که با هم کار را آغاز کردیم ما با مشکلات فراوانی مواجه بودیم اما در عین حال امیدهای زیادی هم داشتیم. از آغاز مطمئن بودم با آن امیدها و تلاش ها و هماهنگی ها ما می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

روحانی اظهار داشت: ما آن زمان بیکاری رنج آوری را نسبت به جوانان و جامعه خودمان مواجه بودیم در حالیکه در 8 سال گذشته می شد کاری کرد که همه جوانانی که متولدین دهه 60 بودند و در اواسط دهه 80 باید به شغل و کار می رسیدند به اشتغال برسند اما متاسفانه در زمینه اشتغال جوانان کار زیادی انجام نشده بود. شرایط کشور از لحاظ تورم نگران کننده بود. مردم با تورم روزانه و ساعتی مواجه بودند.

وی تاکید کرد: مردم هر روز در فکر آن بودند که اجناسی را بخرند و انبار کنند برای اینکه احساس می کردند در روزهای بعد کالاها گرانتر خواهد شد، تولید کشور در حال رکود بود. کارگاه ها و کارخانه ها از تولید بازایستاده بودند. قدرت خرید مردم بسیار کم شده بود. در کنار این مسائل مردم احساس امنیت نمی کردند. قطعنامه هایی بالا سر مردم بود، مخصوصا قطعنامه 1929 که شرایط کشور را در مرز بحران قرار داده بود و مردم نسبت به ماه ها و سالهای آینده خودشان اطمینانی نداشتند. به همین دلیل در آغاز امر لازم بود در 5 مورد مهم سریعا به تصمیم گیری و اقدام و عمل برسیم.

رئیس جمهور فعلی کشورمان تاکید کرد: مورد اول مذاکرات هسته ای بود که باید با دنیا وارد گفتگو می شدیم و شرایطی که هر روز مردم منتظر تحریم جدیدی بودند را متوقف کنیم. اقدام دوم مهار تورم بود که افسار گسیخته شده بود و مردم نگران بودند. در مساله سوم باید در تولید کارگاه های تولیدی به حرکت در می آمدند، در اقدام چهارم باید قدرت خرید مردم افزوده بشود و مردم توانایی بیشتری داشته باشند. تصمیم آخر این بود که مردم ارتباط آسانتری با اطلاعات و دنیا داشته باشند.

روحانی گفت: برای هر 5 موضوع در همان ماه های اولیه تصمیمات لازم اتخاذ شد. سه موضوع اول به دلیل اهمیت ویژه شخصا مدیریتش را برعهده گرفتم. در هر هفته دو تا سه جلسه برای مذاکرات هسته ای و جداگانه برای مسائل اقتصادی داشتیم. برای مساله مهار تورم و رونق تولید و دو مساله دیگر را هم مساله قدرت خرید مردم را به ستاد اقتصادی سپرده بودیم. مساله ارتباط جوانان و ملت با دنیا را به وزارت ارتباطات سپردم تا مردم برای تماس با دنیا احساس نگرانی نداشته باشند.

روحانی ادامه داد: در همان 100 روز اول در همه این زمینه ها قدم های اولیه را برداشتیم که گزارش آن را در اوایل آذرماه 92 به اطلاع مردم رساندم. در مذاکرات هسته ای به یک توافق موقتی در آذر 92 رسیدیم. با آن توافق تحریم ها دیگر افزوده نمی شد. ایران با شش قدرت بزرگ برای یک توافق نهایی تصمیم گرفتند مذاکرات را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه شرایط امنیتی لازم برای فعالیت اقتصادی آماده شد، خاطرنشان کرد: می دانستیم یکی از مشکلات بزرگ ما در سالهای پیش رو اشتغال است. برای همین هم برنامه ریزی های خوبی برای اشتغال انجام دادیم. بنابراین اگر در 8 سال قبل هم سالی 600 هزار اشتغال درست می شد ما دیگر مشکلی به اسم اشتغال نداشتیم.

روحانی تصریح کرد: مسائل و مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی شود. ما اگر اشتغال برای جوانان می خواهیم در اولین قدم باید سرمایه گذاری ها افزوده شود، پول ها از دلالی به سمت سرمایه گذاری و بنگاه های اقتصادی هدایت شود. همینجور که با کلام و سخن شغل درست نمی شود. برای سرمایه گذاری نیاز به امنیت است. چرا در سال های قبل از 92 سرمایه گذاری منفی شده بود چون مردم نمی دانستند در ماه های بعد چه تحریم ها و ناامنی هایی مواجه خواهند شد. لحن سخن برخی مسئولان با دنیا لحن تقابل بود. آنها هم با ما اینچنین سخن می گفتند.

رئیس جمهور گفت: از روز اول پیامم به دنیا این بود که با ملت ایران با زبان تکریم صحبت کنید. زمانی مذاکرات در مسیر درست قرار گرفت که دنیا این پیام را گرفت. بنابراین برای ایجاد شغل باید زمینه برای سرمایه گذاری آماده شود.

وی گفت: امروز بعد از سه سال و نیم اعتمادی را در جهان بوجود آوردیم که در خرید هواپیما افرادی که سرمایه گذاری کردند و اعتبار را تامین کردند و فاینانس را انجام دادند اقساط 18 ساله است، سرمایه گذار خارجی پولی را گذاشته که در 18 سال آینده به اقساطش می رسد این یعنی اعتماد جهان به ایران و اعتماد مردم نسبت به سرمایه گذاری شان.

روحانی ادامه داد: شرط اشتغال فنآوری و مدیریت است، شرط اشتغال بازار خرید و صادرات است. سال 94 مواجه با مشکلی شدیم، برخی بنگاه ها کار می کردند و تولید داشتند اما محصولات شان در انبارها ذخیره بود چون مردم قدرت خرید نداشتند. ما باید قدرت خرید را افزایش داده و بازار صادراتی در دنیا برای خودمان اخذ کنیم. برای این کار باید با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم. ما تعامل سازنده را با دنیا شروع کردیم. صادرات غیرنفتی ما با دنیا در حال افزایش است.

رئیس جمهور تاکید کرد: به مردم می گویم برای اینکه اشتغال افزایش پیدا کند برنامه ریزی خوبی را از سال گذشته شروع کردیم. در شورای عالی اشتغال در چنجم بهمن سال 95 طرحی را تحت عنوان کارورزی به تصویب رسیدیم که در حال اجرای آن در دو استان هستیم تا اشکالات را پیدا کنیم. در این طرح جوانان برای 4 تا 6 ماه آموزش و کمک داده می شود و همزمان در بنگاه های مختلف مشغول به کار می شوند و اگر بنگاه ها آنها را پسندیدند کارشان ادامه پیدا می کند. آمار می گوید وقتی این افراد را به بنگاه ها می فرستیم این کارورزها 70 درصد جذب بنگاه ها می شوند.

وی اظهار داشت: مردم بدانند برای اشتغال ما نیاز به سرمایه داریم، باید سرمایه جذب شود. در سایه برجام از امسال درآمد ما از نفت و سایر مخصولات نفتی که صادر می کنیم 20 میلیارد دلار بردرآمد کشور افزوده می شود. در این 20 میلیاردی که افوزده می شود از امسال به بعد سالی 15 میلیارد دلار از صادرات نفتی و فرآورده هایش به صندوق توسعه ملی خواهیم ریخت یعنی در 4 سال دولت دوازدهم 60 میلیارد دلار به صندوق ریخته می شود. این پول اهرمی می شود برای اینکه بانک ها سرمایه گذاری کنند. دولت هم از بودجه خودش سرمایه گذاری کند. از سرمایه گذاری خارجی هم می شود استفاده کرد. می توانیم 140 میلیارد دلار وارد کشور کنیم. این سرمایه می تواند ایجاد اشتغال کند. به مردم می گویم برای اشتغال جوانان در دو زمینه باید بیشتر کار کنیم. یکی صادرات غیرنفتی است که باید افزوده شود. تصمیم ما براین است که در سالهای آینده صادرات غیرنفتی به دوبرابر افزایش دهیم. این کار شدنی است. در سفر اخیر در آسیای دور دیدم کشورهایی چون مالزی و تایلند صادراتشان دویست میلیارد و وارداتشان 200 میلیارد دلار است. چرا ما نتوانیم؟

وی تاکید کرد: ما تلاش کردیم فضا را آماد کنیم و مردم را نسبت به آینده امیدوار کنیم. اگر این امیدی که امروز در میان است همه کمک می کردند. آنها هم که مخالفان دولت هستند بخاطر ملت و کشور کمک می کردند. بذر یاس در میان مردم نمی پاشیدند. مگر می شود مردمی به دولت منتخب خودشان امید نداشته باشند به نظام امید داشته باشند؟ اگر ما مردم را از دولت مایوس کنیم یعنی از نظام مایوس شان کردیم. مگر می شود نشاط ایجاد کرد بدون اینکه فضای ارتباطات را تسهیل کنیم. می شود همه چیز را ببندیم و جوانان ما دارای نشاط باشند؟ علی رغم فشارها به دولت ایستادگی کردیم، فیبر نوری را به اقسی نقاط کشور رساندیم تا مردم بهره برداری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها