jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۲۲۷۸۱   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که از ابتدای انتشار اوراق در بازار سرمایه تاکنون 5/14 میلیارد دلار اوراق تامین مالی منتشر شده است، گفت: انتشار اوراق مشارکت ارزی، معطل فرمان بانک مرکزی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به فارس گفت: سازمان بورس درحالی آمادگی عملیاتی شدن انتشار و راه‌اندازی بازار ثانویه اوراق مشارکت ارزی را دارد که به دلیل تنظیم سیاست ارزی توسط بانک مرکزی در صورت آمادگی این نهاد، هیچ مشکلی برای انتشار این اوراق وجود نخواهد داشت.

شاپور محمدی در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر این‌که برخی ابزارهای تامین مالی یا مشتقه به تناسب سهمی که در تابلوی معاملات نوسان می‌کند، ایجاد شده‌اند، چه مکانیزمی برای کوتاه کردن دوره توقف نماد معاملاتی سهام براساس موازین اسلامی وجود دارد،‌ گفت: اگر دارایی مالی داشته باشیم که ابزار مشتقه‌ای به اتکای آن تولید شده باشد (که البته به این شکل هم‌اکنون در بازار وجود ندارد) قبل از این‌که دوره زمانی دارایی پایه تمام شود، باید دوره معامله ابزار مشتقه آن دارایی پایه تمام شود.

وی با بیان این‌که از ابتدای انتشار اوراق در بازار سرمایه ایران تاکنون 5/14 میلیارد دلار اوراق تامین مالی منتشر شده است، گفت: تامین مالی در خارج از ایران با مجوز مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از این انجام شده است. انتشار اوراق قرضه بین‌المللی باید با مجوز مجلس صورت گیرد و در بودجه بیاید. سازمان بورس آمادگی لازم در این زمینه داشته و پارسال در مذاکره با بازار سرمایه کره جنوبی حدود یک میلیارد یورو صحبت و رایزنی داشت، منتها چون پارسال عمل نشد، باید در قانون بودجه امسال ببینیم که تا چه حد می‌توان از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی استفاده کرد.

محمدی با بیان این‌که ابزارهای مالی اسلامی در کشورهایی که مذهب رسمی آنها اسلام نیست، رواج یافته و استفاده می‌شود، گفت: در حال حاضر کشور چین یا آلمان، بلژیک و فرانسه از ابزارهای مالی اسلامی استفاده مناسبی می‌کنند و این درحالی است که در بانک‌های بزرگ نیز بخش‌های ابزارهای مالی اسلامی حضور دارند. وی با بیان این‌که ابزارهای مالی اسلامی در کشور‌های مالزی و عربستان در حجم‌های قابل توجه منتشر شده است، گفت: حجم این اوراق، گاهی از چند صد میلیارد دلار نیز فراتر می‌رود و به دلیل این‌که این ابزارها به طور مشترک منابع مالی را در پروژه‌ها می‌برند، ریسک سرمایه‌گذار بخوبی کنترل می‌شود. بنابراین مثل اوراق قرضه نیست که قرض‌گیرنده، منابع را هرکجا خواست ببرد و ریسک سرمایه‌گذاران چون برای منابع خاص مصرف می‌شود، کاهش می‌یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر