به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر منتشر شد؛

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای پژوهشگاه شهید صدر

همزمان با سالروز شهادت آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر در 19 فروردین 1359، متن و فیلم بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای پژوهشگاه شهید صدر را که در تاریخ 25 مرداد 1395 برگزار شده بود، منتشر کرد.
کد خبر: ۱۰۱۷۱۷۷
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای پژوهشگاه شهید صدر

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR آنرا منتشر کرد به این شرح است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
... مرحوم شهید صدر قطعاً یک نابغه بود؛ این یک خصوصیّتی است. خب، ما آدم های بااستعداد در حوزه‌های علمیّه کم نداشتیم؛ آدم هایی که فهم داشتند، سلیقه داشتند، پشتکار داشتند و کارهای بزرگی انجام دادند. علمای بزرگ ما مثل همین مراجع بزرگی که در این صد سال اخیر در ایران و عراق وجود داشتند همه مردمان بزرگی بودند. استعداد داشتند منتها نابغه یک خصوصیّاتی دارد که در اغلب این افراد، انسان این نبوغ را احساس نمی کند.

مرحوم آقای صدر (رضوان‌الله‌علیه) به نظر بنده قطعاً نابغه بود؛ یعنی کاری که از عهده او برمی‌آمد، از عهده خیلی از فقها و علما و متفکّرین حوزه‌های ما برنمی‌آید: فضای دید بسیار وسیع، فهم نیازهای دنیای اسلام، پاسخگویی سریع و آماده به خواسته‌ها - ایشان همین «البنکُ اللّاربوی» را در جواب درخواست دولت پاکستان نوشت؛ آنطور که شنیدم آنها می خواستند یک کار اینجوری درست کنند، ایشان بلافاصله این [کتاب‌] را فراهم کرد و برای آنها فرستاد - ... ایشان واقعاً یک نابغه‌ای بود، مسائل را می فهمید، مسائل را حدس می زد.

ایشان در نجف ارتباط تامّ و تمامی با امام نداشتند؛ به‌طور معمول، یک ارتباط خیلی ضعیفی با بیت امام و با تشکیلات امام [داشتند]، ارتباطشان خیلی زیاد نبود؛ ولیکن به مجرّد اینکه انقلاب شد و امام آمدند ایران، ایشان آن حرف معروف را زد که به شاگردان خودش گفت ذوب بشوید در امام خمینی همچنانکه او در اسلام ذوب شده؛ این حرف ایشان معروف است.
این خیلی شناخت لازم دارد، خیلی فهمِ اوضاع لازم دارد که بفهمد مسئله‌ انقلاب چیست. ما کسانی را داریم که تا همین امروز که قریب چهل سال از انقلاب می گذرد، هنوز درست نفهمیده‌اند این انقلاب چه بود و چه شد و چه اتّفاقی افتاد...
این آدم، آن‌روز درک کرد انقلاب را و مسائل و مفاهیم انقلاب را. اینها نبوغ است؛ یعنی شناخت درست محیط را، پیرامون را، علم را، بیان را، کیفیّت تبیین را، اثرگذاری را.

این نظریّه‌پردازی که آقای اشکوری فرمودند، خیلی مسئله مهمّی است؛ ایشان راست می گویند، حکومت و نظام اجتماعی، بدون نظریّه امکان ندارد که باقی بماند؛ اوّلاً به وجود بیاید، یا باقی بماند، یا رشد بکند. این آدم، آدم نظریّه‌پرداز بود؛ این انسان، انسان برجسته‌ای بود. به نظر من شخصیّت آقای صدر، حالا اگر نگوییم بی‌نظیر، حدّاقل یک شخصیّت کم‌نظیر بود.
خب، حالا ما کسانی با استعدادهای خوب الحمدلله در حوزه‌های علمیّه داریم؛ در قم که ما می دانیم و می‌شناسیم افراد زیادی هستند؛ لکن آن نبوغ، یک چیز دیگری بود که در ایشان وجود داشت.

... به‌هرحال به نظر من این کار یک حسنه است که شماها دارید دنبال می کنید و ان‌شاءالله که این حسنه شما مورد قبول الهی قرار می گیرد و برکت پیدا می کند و «کَشَجَرَةٍ طَیِّبَة» ان‌شاءالله خواهد بود که «اَصلُها ثابِت وَ فَرعُها فِی السَّمآء تُؤتی اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها»؛ ان‌شاءالله در آینده رشد پیدا خواهد کرد.

... ان‌شاءالله خداوند درجات آن شهید عالی‌قدر را عالی کند؛ خداوند اجر داد به این مرد بزرگ که شهادت را نصیب او کرد؛ آن هم آن شهادت دشواری که ایشان مبتلا شد و دچار [آن‌] شد. و امیدواریم که ان‌شاءالله خدای متعال روزبه‌روز روح ایشان را به خودش نزدیک‌تر و مقرّب‌تر کند و درجات ایشان را عالی‌تر کند و ان شاءالله با اجداد طاهرینشان محشور بشوند.

والسّلام علیکم و رحمت الله‌

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
روح الله
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
۰
۰
سلام و صلوات بر امام خامنه ای عزیز ////
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
۰
۰
بار الها به سلامت دارش

نیازمندی ها