jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۰۸۲۲۵   ۱۴ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۶:۵۰

یک روزنامه آمریکایی تصمیم ترامپ برای کاهش بودجه وزارت خارجه را غیرعاقلانه و عامل فلج شدن دیپلمات ها توصیف کرد و نوشت ترامپ ارزشی برای دیپلماسی قائل نیست.

وزارت خارجه آمریکا شبیه کشتی ارواح شده است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی به قلم «نیکلاس برنز» استاد دانشگاه هاروارد و معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی در سال های 2005 تا 2008 و مشاور ستاد انتخاباتی «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، اقدام دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در کاهش بودجه وزارت خارجه را عامل زمین گیری دیپلمات های آمریکایی توصیف کرد.

برنز با اشاره به اینکه آمریکا در شرایط فعلی بیشتر از هر زمان دیگری به دیپلمات های خود نیاز دارد، نوشت که هیچ نهادی به اندازه وزارت امور خارجه که قدیمی ترین و ارشد ترین و حیاتی ترین نهاد امنیت ملی آمریکا به حساب می آید، با خطر بیشترین ضربه مالی در اولین بودجه پیشنهادی دولت ترامپ مواجه نشده است.

کاخ سفید اخیرا اعلام کرده است که درصدد کاهش 20 میلیارد دلاری بودجه وزارت خارجه و سازمان توسعه بین الملل است که این میزان، بیشترین کاهش بودجه ای است که توسط دولت ترامپ برای سایر نهادهای آمریکا تعریف شده است و بنا بر نوشته برنز، اگر این طرح اجرایی شود خدمات دهی دولتی و خارجی وزارت خارجه آمریکا فلج خواهد شد.

بر اساس این گزارش، کاهش بودجه وزارت خارجه آمریکا همچنین توانایی ترامپ برای مقابله با پیچیده ترین دستور کار خود در حوزه امنیت ملی را به خطر می اندازد زیرا در شرایط فعلی اروپا در موضعی ضعیف تر از هر زمان دیگر بعد از پایان جنگ سرد به سر می برد و با برگزیت (رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، بحران پناهندگان و رویکرد تهاجمی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در مرزهای کشورش روبرو است.

واشنگتن پست نوشت که رهبری آمریکا در نظام جهان لیبرال برای متحدان و دشمنان واشنگتن زیر سوال رفته است و در چنین شرایطی ترامپ قطعا برای مقابله با این چالش ها، به دیپلمات های آمریکایی نیاز دارد.

برنز در ادامه به انتقال وزارت خارجه آمریکا از دوره ریاست «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا به دولت ترامپ و بازنشستگی غیرداوطلبانه چندین دیپلمات ارشد این وزارت خانه توسط تیم ترامپ و عدم انتصاب هیچ معاونی در این نهاد اشاره کرده و نوشته است که این نهاد در حال حاضر شبیه کشتی ارواح شده است و کارمندان آن به توجه و درک بیشتری از سوی کاخ سفید نیاز دارند.

برنز نوشت وزارت خارجه آمریکا به مراتب کوچک تر از پنتاگون و وزارت امنیت داخلی آمریکا به حساب می آید که هیچ سیستم تسلیحاتی پرهزینه ای ندارد که استفاده از آنها در راستای اجرای طرح های ریاضتی لغو و یا به تاخیر انداخته شود. سرمایه اصلی وزارت خارجه آمریکا پرسنل آن هستند که کاهش بودجه آن «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا را با وظیفه ای غیرممکن روبرو خواهد کرد و این مسیر عاقلانه ای نیست.

برنز نوشت که مسخره تر این است که وزارت خارجه آمریکا محور آرمان های ترامپ برای دستاوردهای خارجی اش به حساب می آید زیرا این دیپلمات های آمریکایی هستند که با مهاجران مصاحبه و برای توریست های آمریکایی و پناهندگان ویزا صادر می کنند و برای نظامیان این کشور در عراق و افغانستان در نقش مشاوران سیاسی عمل می کنند و برای پیدا کردن بازارهای خارجی، با شرکت های آمریکایی مستقیما همکاری دارند.

برنز با تاکید بر اینکه بودجه ارائه شده توسط ترامپ یک مخمصه و دوراهی خطرناکی را در هفته های اول ریاست او در کاخ سفید به وجود آورده است، نوشت ترامپ به ندرت اشاره ای به دیپلماسی می کند و نشان داده است که ارزشی برای دیپلماسی قائل نیست و ادامه این روند برای ترامپ مانعی جدی در مسیر موفقیت های او خواهد بود.

معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی تاکید کرد که ترامپ باید در مسیر ایجاد یک آمریکایی قدرتمندتر، دیپلماسی را نیز در کانون توجه خود در کنار بودجه نظامی بیشتر و امنیت داخلی قرار دهد و این همان چیزی است که «جان اف کندی» رئیس جمهور اسبق آمریکا نیم قرن پیش به آن رسید و گفت دیپلماسی و دفاع جایگزینی برای یکدیگر نیستند و هر کدام از آنها بدون دیگری شکست خواهد خورد.

برنز در پایان مقاله خود نوشت که ترامپ باید برای مقابله با چالش های فوق العاده جهانی که پیش روی دارد، به دیپلماسی روی بیاورد و این دیپلماسی است که در موفقیت و یا شکست ریاست ترامپ در کاخ سفید تفاوت ایجاد می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر