jamejamonline
سیاسی کد خبر: ۱۰۰۵۸۱۵   ۰۷ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۹:۵۹

رئیس جمهوری سرمایه اجتماعی را بزرگترین سرمایه کشور دانست و گفت: بعضی ها برای این که از دولت انتقاد کنند کل اعتماد عمومی را زیر سوال می برند، این خیانت به کشور و نظام است.

روحانی: برخی فکر می کردند منقلی هست و می توانند قطعنامه ها را در آتش بیندازند!

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح شنبه در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات 96 که در تالار بزرگ کشور برگزار شد، افزود: گناه بزرگی است کسانی که در کلام و سخن خود بذر کینه می افشانند. رقابت مشکلی ندارد اما نزاع، اختلاف و شکاف بین قومیت ها، ادیان و مذاهب بزرگترین گناه است.

وی ادامه داد: سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه است. در بخش سیاسی و مجموعه قدرت سیاسی، اتکای ما به سرمایه اجتماعی و اعتماد است.

روحانی با بیان این که امنیت مساله بسیار مهمی است، اضافه کرد: امنیت پایه اصلی برای هر دولتی است. شما می دانید که برخی از تلاش ها در جامعه فرامادی است، ‌برخی از تلاش ها همچون امنیت، آب،غذا و سلامت مرحله اول است. این ها که باشد، بحث نشاط سیاسی، مشارکت و حضور در انتخابات هم مطرح می شود.

رئیس جمهور با اشاره به این که خداوند نعمت امنیت را بر ما ارزانی داشته است، ‌گفت: از همه نیروهای مسلح، امنیتی و مرزبانی تشکر می کنم که کارهای بزرگی انجام داده اند اما اساس آن به وحدت، انسجام و سرمایه اجتماعی برمی گردد.

روحانی افزود: اگر سلاح ما صد برابر باشد اما خدای ناکرده در بین مردم، اقوام و مذاهب شکاف باشد؛ اعتمادها از بین برود، امنیت تامین نمی شود. مگر در آمریکا و اروپا این همه ابزار امنیتی وجود ندارد؟ ‌مگر توانستند امنیت خود را حفظ کنند؟ در منطقه که برخی کشورها دچار مشکل هستند، اسلحه ندارند؟ وقتی که اختلاف شروع شود، کینه توزی و تنازع آغاز می شود.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: ما با هم برادریم، ما همه کشتی نشینان یک کشتی هستیم، همه عضو یک جامعه و خانواده هستیم؛ چرا دین و مذهب بین ما اختلاف درست کند؟ همه مطیع خداییم.

دست یابی به تجارت جهانی هسته ای

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه نمی خواهم در رابطه با برجام صحبت کنم هر چند که باید در این زمینه صحبت های زیادی کرد، گفت: برجام کار بزرگی بوده است. ولی برخی فکر می کردند اگر با دنیا پای میز مذاکره بنشینیم، پیشرفت هسته ای کشور متوقف یا کند می شود.

روحانی خاطرنشان کرد: افتخار ما این است که بعد از برجام IR8 را که 20 برابر سانتریفیوژهای کنونی بهره دهی دارد را تکمیل کردیم و در حال حاضر به آن ها گاز تزریق شده است و کار می کنند.
وی افزود: در امور هسته ای و فناوری هسته ای به تجارت جهانی رسیده ایم و در حال حاضر خرید و فروش می کنیم. موضوعی که از دید آن ها گناه کبیره بود. امروز مواد غنی شده را از ما می خرند و کیک زرد به ما می دهند؛ ما آب سنگین در مرحله اول به آمریکا و در مرحله بعد به روسیه فروختیم.

لغو قطعنامه های فصل هفتی شورای امنیت

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اصلا فرض کنیم برجام هیچ کاری نکرده است، تصریح کرد: اگر برجام یک کار هم کرده بود این است که قطعنامه های الزامی فصل هفت شورای امنیت سازمان ملل را بدون اینکه یک لحظه و یک ساعت اجرا و عمل شود، برای اولین بار در تاریخ سیاسی جهان، لغو کردیم.

روحانی اظهار کرد: هیچ کشوری نبوده که امور را به فصل هفت منشور سازمان ملل بکشانند و تصویب کنند مگر اینکه یا آن نظام را سرنگون یا جنگ را بر او تحمیل کرده اند؛ در غیر این صورت اگر نمونه ای دارید، بگویید.

وی ادامه داد: کشوری هستیم که این قطعنامه ها را به دست همان هایی که قطعنامه ها تصویب شده بود، لغو کردیم. البته برخی فکر می کردند منقلی هست و می توانند قطعنامه ها را در آتش بیندازند.

از برجام نترسیم

رئیس جمهور تاکید کرد: تلاش و اقدام سیاست خارجی به ثمر نشست و قطعنامه ها را توسط شورای امنیت لغو کرد. تیتر ما این بود کشور تهدید کننده صلح و امنیت بین المللی تبدیل شده به کشوری که باید با آن همکاری کرد.

روحانی با بیان این که از برجام نترسیم، گفت: درباره آن حرف بزنیم و بگوییم. برخی سایت ها فکر می کنند اگر حرف بزنند تعریف از دولت می شود. حالا حرام که نیست یکبار هم از دولت تعریف شود.

وی اضافه کرد: در این مسیر رهبر معظم انقلاب راهنمایی کردند، ملت به صحنه آمدند و این افتخار ملی است، ما هم به عنوان خادم کار کردیم. همه دنیا به این مساله اذعان دارند. اسرائیل و تندروهای آمریکا می گویند اشکال برجام این است که ایران سر طرف مقابل کلاه گذاشته است در حالی که ما از همان روز اول گفته بودیم، برجام برد - برد است.

استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی حرام است؛ فقط شامل قوه مجریه نیست

رییس جمهوری با اشاره به انتخابات سال آینده، به مجریان برگزاری انتخابات گفت: امروز پیش روی ما انتخابات مهمی قرار دارد که وظیفه سنگینی داریم. باید مردم را تشویق کنیم و بخواهیم پای صندوق بیایند. مردم احساس کنند که اگر یک نفر پای صندوق نیاید مغبون شده و اهمال کرده است و بدانند که حضورشان پای صندوق های رای برای عظمت ایران در سطح جهانی چقدر مهم است.

روحانی افزود: با همان امنیت و آرامشی که انتخابات گذشته را برگزار کردید، انتخابات آتی را اداره کنید. همه باید مراقب باشیم که امکانات دولتی و عمومی به نفع جناح و یا فرد خاصی استفاده نشود که حرام است.

وی ادامه داد: اموال و امکانات دولتی تنها شامل قوه اجرایی نمی شود بلکه قوه قضاییه، مقننه و نیروهای مسلح و همه شرکت هایی که از اموال دولتی استفاده می کنند به معنای عام و تریبون های عمومی شامل این موضوع می شود.

رئیس دولت یازدهم اضافه کرد: هیچ کسی حق ندارد از رسانه عمومی، روزنامه و یا سایتی که از بیت المال اداره می شود، در انتخابات نسبت به فرد و یا جناح خاصی استفاده کند که این مساله ممنوع و مسئول نظارت بر آن وزارت کشور است.

روحانی گفت: نمی پذیرم که کسی بگوید شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را دارد. اگر کسی تخلف کند، چه نیروهای نظامی، مسلح و امنیتی باید بایستیم و فریاد بزنیم.هر کسی می خواهد می تواند از اموال شخصی خرج کند و طرفدارانش نیز از اموال شخصی برایش خرج کنند اما استفاده از بیت المال ممنوع است.

انتخابات قطبی فضا را احساساتی و شعاری می کند

رییس دولت تدبیرو امید با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر دو قطبی شدن انتخابات اظهار کرد: نگذاریم انتخابات قطبی شود چرا که دردسر درست می کند. تجربه داریم و دیدیم چه مشکلاتی بوجود آمد چرا که وقتی قطبی شد، احساساتی و شعاری می شود.

روحانی با بیان اینکه انتخابات در واقع نباید رقابت جناح ها و احزاب باشد، افزود: باید رقابت بین برنامه های افراد و احزاب باشد و نقدها باید بر اساس برنامه ها صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در انتخابات فردی برنده و فردی دیگر بازنده می شود، نباید کاری کنیم که در طول چهارسال فرد بازنده کینه برنده را به دل بگیرد، همه ما برادر، دوست و اهل یک دین هستیم، باید در فضای سالم رقابت کنیم و مردم به هر کسی رای دادند روی چشم قرار دهیم.

انتخابات؛ تثبیت نظام و بزرگترین قدرت در برابر دشمن

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: علت اینکه نظام در برابر مشکلات با قدرت ایستاده، به خاطر انتخابات است. انتخابات، حضور و مشارکت مردم، نظام را تثبیت می کند و بزرگترین قدرت در برابر دشمنان نظام است.

روحانی با تاکید بر اینکه بدانیم کل انتخابات امانت الهی است، گفت: خدا تاکید دارد که امانت را به اهلش بدهیم چرا که سرنوشت کشور، آینده مملکت و قدرت و امنیت کشور است و ما می خواهیم یک امنیت بزرگ را به فرد سالم تقدیم کنیم.

وی افزود: همه باید تلاش کنیم فرمان الهی را به خوبی اجرا کنیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند رای حق الناس مردم است پس باید دقت و مراقبت کنیم. زبان ما آرای صندوق است و هر چه بود سر فرود آوریم.

رییس جمهور گفت: امیدواریم با جهاد و تلاش شاهد انتخاباتی خوب، سالم، رقابتی و خیره کننده برای چشمان همه دشمنان و امیدوار کننده برای دوستان در همه دنیا باشیم.

تاکید بر حفاظت از محیط زیست و مقابله با ریزگردها

وی در ادامه سخنان خود با تشکر از همه خادمان، مدیران و مسئولین که بار سنگین اداره کشور را به عهده دارند، گفت: هفته ها و ماه های اخیر شاهد رحمت الهی و نزول برکات برف و باران که بطور طبیعی سیل و خسارت بهمراه داشت، بودیم و در این مقطع کمک به مردم و دستگیری مردم توسط مسئولین، هلال احمر، امدادهای ضروری و مردمی که به صحنه می آیند، قابل تقدیر و تشکر است.
روحانی گفت: در برخی استان ها با مشکلاتی مواجه هستیم مانند محیط زیست و ریزگردها و مشکلاتی که به همراه دارد ولی بحمدالله هم مردم، فهیم و صبور هستند و هم مسئولین، خستگی ناپذیر و پرتلاش و مشکلات را یکی پس از دیگری حل کرده و خواهند کرد.

وی با اشاره به سفرش به اهواز اظهار کرد: مشکلاتی که در طول 40 الی 50 سال گذشته به تدریج بوجود آمده یکی دو ساله حل و فصل نخواهد شد. متاسفانه برخی از ما با طبیعت جنگیدیم و خوش رفتاری نکردیم ولی طبیعت صبور است.

رییس جمهور گفت: وقتی ما به طبیعت ظلم می کنیم یا زمین را آلوده می کنیم و حقابه دریاچه و تالاب ها را نمی دهیم و وقتی اطرافمان در این مسیر همکاری نمی کنند، نتیجه این می شود که مشاهده می کنید.

روحانی با بیان اینکه قهر طبیعت نتیجه ظلم ماست، گفت: این ظلم یک روزه نیست، سالیان دراز ظلم شده و امروز باید تصمیم بگیریم و اساس آن توبه است. توبه یعنی بازگشت به تبع صحیح. یعنی بازگشت به طبیعت سالم و درست و به فطرت. یعنی بازگشت به قانون و نظم که اول باید تصمیم بگیریم، بعد به قانون برگردیم و سپس اجرا کنیم. بعد از توبه باید عمل صالح انجام دهیم؛ زمین را آباد کنیم، دریاچه ها و تالاب ها را نجات دهیم و چشمه های ریزگرد را مهار کنیم. در این صورت محیط زیست خوب هم خواهیم داشت.

با مردم مهربانتر برخورد کنیم

وی با اشاره به قرارداشتن در ایام نوروز خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا در ایام نوروز نشاط برای مردم فراهم کنیم، امسال غم و غصه و نگرانی قدری زیاد بود و امیدواریم که عید نوروز جبران شود.
رئیس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: با مردم قدری مهربانتر برخورد کنیم تا غم و غصه چند ماهه گذشته در زمینه حوادث قطار، پلاسکو و از دست دادن عزیزان با قرار گرفتن در ایام نوروز و آغاز سال جدید التیام یافته و مردم هم لبخند بزنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
Germany
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
درود بر دكتر روحانی عزیز و رئیس جمهور محبوب. كاش منتقدین شما كمی انصاف داشتند و واقعیتها را میگفتند و مینوشتند.جبران 8سال خسارت در8سال خیلی سخت و حتی غیر ممكنه.مردم ما عقل و منطق دارن.خوب و بد رو تشخیص میدن.دست خدا به همراهت رئیس جمهور محبوب;
۰
۳
حسن
Saudi Arabia
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
واقعا راست میگید، احسنت، ایشون در صد روز تونستند ایران رو طبق وعده ای كه داده بودند متحول كنند . و ما بعد از انقلاب چنین تحولی رو ندیده بودیم.
قُلی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
الان کجایی؟
دلار 25هزارتومن
پراید 90میلیون
خونه که قبلا متری 3میلیون بود شده 15 میلیون
بنزین 3 هزار تومن
و... و...
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
رییس جمهورمحترم
اگر امنیتی هست و انتخاباتی هست و دولتی هست و ریاست جمهوری هست به بركت وحدت و همدلیست.بی گمان سنگ بنای این همدلی و وحدت وجود نازنین رهبری مجتهد جامع الشرایط و شجاعی است كه همه ما بایستی قدر دان و جان نثارشان باشیم علی الخصوص حضرتعالی.
پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملكت آسیبی نرسد. لطفا.
۲
۰

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر