jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۰۴۶۱۳ ۰۳ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۴:۳۷

سی و یکمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اظهارنظر نسبت به پرونده‌ها و دفاع از کیفرخواست با حضور جعفری دولت‌آبادی برگزار شد.

تایید قرار تشدید تأمین متهمان بانک سرمایه/ بازداشت 16 متهم ارزی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از میزان، سی و یکمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اظهارنظر نسبت به پرونده‌ها و دفاع از کیفرخواست، روز یکشنبه اول اسفند ماه سال جاری با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران و دادیاران اظهارنظر و دفاع از کیفرخواست، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزار شد.

دادستان تهران در بیان نوآوری‌های قوانین جدید، به موضوع ضبط وثیقه‌ها و دیگر تضمین‌ها پرداخت و اظهار داشت: قانون آیین دادرسی مصوب 1392 چند تحول مهم در خصوص وثایق در بر داشته است که از آن جمله فروش اموال ضبط شده توسط مقام قضایی است.

اطمینان دادن به مردم در مقابله جرایم ضروری است

جعفری دولت آبادی خروجی اقدامات مقابله‌ای و کیفری دادسرا را لزوماً تقویت امنیت مردم و ایجاد احساس آرامش برای آن‌ها دانست و با تاکید بر این که اقدامات دادسرا نباید بر این امر تاثیر سوء بگذارد، افزود:‌ دادستان باید به مردم آرامش بدهد نه اینکه با بزرگ‌نمایی جرایم خشن مانند قتل‌های فجیع، آدم‌ربایی، اسیدپاشی، کیف قاپی و شرارت‌ها، جو ناامنی و ناامیدی را بر جامعه حاکم گرداند.

وی در بیان وظایف دادستان نسبت به ایجاد حس آرامش و امنیت در جامعه اظهار داشت دادستان باید با جرایم خشن و فجیع برخورد کند و مردم به قدرت مقامات قضایی در مقابله با این جرایم اطمینان حاصل کند.

دادستان تهران با یادآوری دو حادثه تلخ که طی هفته گذشته در تهران رخ داد، شامل سرقت یک کیلو طلا از یک طلافروشی و سرقت از یک صرافی در میدان فردوسی، روش برخورد با این حوادث و روش اطلاع رسانی رسانه‌ای در خصوص آن‌ها را موثر بر احساس امنیت در جامعه دانست و گفت: هنر مقامات دادسرا آرامش بخشی به مردم در صورت وقوع جرایم خشن است. سرقت و شرارت دو موضوع مهم است که در جلسات مختلف نسبت به آمار آن‌ها و عملکرد مراجع قضایی گلایه می‌شود و اگر چه که پلیس معتقد است آمار سرقت‌ها کاهش یافته اما در خصوص شرارت‌ها برخی اقدامات افراد شرور موجب نگرانی مردم است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به این که ظرف چند روز گذشته چند مورد شرارت در شهر تهران گزارش شده، از سرپرستان نواحی دادسرا خواست در مورد این گونه جرایم حساسیت بیشتری نشان دهند؛ در صحنه جرم حاضر شوند و در چرایی این امر افزود: پلیس اعلام می‌کند اوضاع و جرایم ارتکابی را رصد و مدیریت می‌کند و افراد شرور را در سه سطح تحت کنترل و اقدام آورده است، اما هنوز جامعه با چنین جرایمی مواجه است و به نظر می‌رسد واکنش‌ها در برابر سرقت‌ها و شرارت‌ها دیرهنگام است.

وی با اشاره به انتشار اخبار خلاف واقع و یا تحریف اظهارات مسوولین توسط برخی خبرگزاریها و سایتهای خبری گفت: سرپرستان نواحی مراقبت نمایند، در حوزه انعکاس اخبار جرایم و حوادث و مانند آن که منطبق با واقع نمی‌باشد، ورود کرده و مانع از انتشار اخبار کذب و خلاف واقع در جامعه شوند.

نقش قضات در پرونده‌های مهم

دادستان تهران به صعوبت کار قضایی در پرونده‌های مهم و سنگین که واجد جنبه ملی است اشاره نمود و آن را ناشی از ارتباط این پرونده‌ها با منابع قدرت و ثروت دانست و افزود: طبیعی است که قاضی در رسیدگی به چنین پرونده‌ایی با هجمه‌هایی مواجه شود و قدرتمندان که به اهداف خود در نفوذ به پرونده‌های قضایی نائل نمی‌شوند، سعی می‌کنند با تخریب قضات رسیدگی کننده و برچسب زدن به آنان، روند و نتیجه پرونده‌ها را به نفع خود مصادره کنند.

جعفری دولت آبادی با اشاره به تجربه حاصل از رسیدگی به پرونده‌های ملی و مهم در دادسرای تهران، به عنوان مثال، هجمه‌های رسانه‌ای اخیر علیه بیژن قاسم‌زاده بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه را مورد توجه قرار داد و گفت: آن‌ها می‌دانند که اگر دل قضات را خالی کنند، دیگر هیچ کس قلم نخواهد زد و بیشترین هجمه‌ها نیز نسبت به قضات دادسراهای رسیدگی کننده به جرایم مهم مانند دادسرهای جرایم اقتصادی، پولی - بانکی، شهید مقدس، کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه صورت می‌گیرد.

قضات از هیاهو و جنجال نهراسند

دادستان تهران به قضات دادسرا توصیه نمود در رسیدگی به پرونده‌های مهم ضمن رعایت مقررات تأکید کرد: ما از قضات پر تلاش حمایت می‌کنیم و دست این قضات شجاع را که در برابر متهمان تمکین نمی‌کنند و از فشارها نمی‌هراسند، می‌فشاریم و معتقدیم که لازمه دفاع از عدالت و حقیقت مستلزم حمایت از قضات رسیدگی کننده به این گونه پرونده‌ها است.

جعفری دولت آبادی با توصیه به قضات دادسرا مبنی بر این که نه از هیاهو و جنجال بیرونی بترسید و نه از هجمه‌های درونی، افزود: کسانی که از بیت‌المال سوء استفاده می‌کنند، انتظار دارند در قبال فساد سکوت کنیم و هر که مطابق میل آن‌ها عمل نکند در مظان برچسب خوردن قرار و تخریب شخصیت قرار می‌گیرد.

وی با یادآوری اظهارات هفته گذشته خود در خصوص رأی دادگاه کارکنان دولت بر نقض قرار دادسرا در پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، ضمن قابل انتقاد خواندن تصمیم دادگاه کارکنان دولت از این جهت که اقدامات مفسدان اقتصادی در بستر بانک‌ها را جرم‌زدایی نموده بود، از درخواست سرپرست دادسرای پولی - بانکی دائر بر قرار تشدید تامین کیفری سه نفر متهمان این پرونده وفق قانون آیین دادرسی کیفری و تایید این تصمیم از سوی دادگاه مستقر در دادسرای جرایم اقتصادی خبر داد و اظهار داشت: دادگاه کیفری با تایید قرار تشدید تأمین متهمانی که به قرار جدید اعتراض کرده بودند، تصمیم مناسبی اتخاذ نمود که جای قدردانی و تشکر دارد.

تحقیق از 184 نفر در پرونده واگذاری املاک شهرداری

دادستان تهران از پیگیری پرونده پلاسکو و تعیین هشت گروه کارشناسی در رشته‌های مختلف از جمله آتش نشانی، ساختمان، مواد منفجره، بیمه و غیره خبر داد و ضمن تشکر از اقدامات سرپرست دادسرای جنایی در این پرونده، اظهار داشت: در پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران تحقیقات از 184 نفر به اتمام رسیده و در مرحله ارجاع موضوع به هیأت‌های کارشناسی برای ارزیابی بهای املاک مورد نظر است. آخرین موضوعی که دادستان تهران به آن پرداخت، پرونده رسیدگی به پرونده جرایم ارزی در دادسرای پولی بانکی بود و از دستگیری شانزده نفر متهم در این پرونده خبر داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر