jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۰۲۴۵۷   ۲۷ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۶:۰۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه بخواهیم صرفا با پرداخت یارانه های نقدی کمبودها را جبران کنیم، در عمل اقدام مطلوبی نیست.

هدفمندسازی یارانه ها؛ تاکنون در ایجاد اشتغال نقشی نداشته است

به گزارش جام جم آنلاین از شبکه رادیویی ایران، علی اکبر کریمی در گفت و گو با برنامه «نمودار» رادیو ایران در ابتدای سخنانش به اشتغال جوانان پرداخت و در پاسخ به این پرسش که مردم برای یافتن شغل مورد نظر خود باید به کدام نهاد مراجعه کنند؛ گفت: اشتغال در اقتصاد موضوعی فرابخشی است و نمی توان یک دستگاه خاص را متولی ایجاد آن دانست. در ایران وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی اگرچه مسئول و متولی سیاستگذاری و هماهنگی کلان ملی اشتغال است اما در کنار این وزارتخانه دستگاه های دولتی دیگر نیز در این امر مشغول به فعالیت هستند.

وی به قانون هدفمندسازی یارانه و نقش آن در ایجاد اشتغال اشاره کرد و افزود: علی رغم آنکه قانون هدفمندسازی یارانه با هدف حمایت از تولید و اشتغال به وجود آمد؛ اما عملا در طول این مدت هیچ اقدامی در این خصوص به وقوع نپیوسته و نتایج حاصل از این قانون نیز تا به حال صرف ایجاد اشتغال نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگر سخنانش به وضعیت دستمزدها نیز پرداخت و با بیان اینکه طی 5 سال گذشته فاصله افزایش حداقل دستمزد سالانه با تورم عمیق تر شده، خاطر نشان کرد: همه این موارد نشان می دهد کشور از آغاز تصویب قانون هدفمندسازی یارانه تاکنون امکان استفاده بهینه از آن را نداشته است. اینکه بخواهیم صرفا با پرداخت یارانه های نقدی این کمبود را جبران کنیم؛ در عمل اقدام مطلوبی نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر