jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۹۹۴۷۸۹   ۰۷ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۱:۳۸

به گفته تحلیلگران، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با تهدید مالیات بستن بر خودروهای آمریکایی ساخته شده در مکزیک که در ایالات متحده فروخته می‌شوند، این صنعت را به هرج‌ومرج می‌کشاند.

خودروسازی امریکا با سیاست‌های ترامپ نابود می‌ شود؟

به گزارش جام جم آنلاین از دنیای‌خودرو ، در چنین شرایطی گزینه‌هایی ناخوشایند در مقابل خودروسازان قرار می‌گیرند که یا باید قیمت خودرو را بالا ببرند یا هزینه‌ها را تحمل کنند. اما توقف فروش خودروهای ساخته شده در مکزیک در ایالات متحده ریسک از دست دادن مشتریان را برای این خودروسازان به‌وجود می‌آورد زیرا انتقال تولید به داخل ایالات متحده فقط درآمد آنان را کمتر می‌کند.

مارینا ویتمن، استاد رشته تجارت در دانشگاه میشیگان و معاون پیشین رئیس شرکت جنرال موتورز می‌گوید:‌ «من فکر نمی‌کنم صنعت خودرو دست و پایش را دراز کند و بمیرد، اما این امر می‌تواند یک شوک وحشتناک باشد. این مساله به آنها آسیب می‌زند و موضوع سودآوری را مختل می‌کند.»

ترامپ در روز سه‌شنبه (سه‌شنبه شب به وقت ایران) میزبان نشست صبحانه‌ای با سران سه گروه جنرال موتورز، فورد و فیات-کرایسلر بود. او روز دوشنبه بار دیگر بر هشدار خود در مورد تحمیل «مالیات مرزی قابل توجهی» بر شرکت‌هایی که تولید خود را به خارج از ایالات متحده منتقل کنند، تاکید کرد. ترامپ همچنین وعده مزایای مالیاتی برای شرکت‌هایی که محصولات خود را در داخل کشور تولید کنند، داده است.

مکزیک بیش از دو دهه است که به پناهگاهی برای صنعت خودروی آمریکا تبدیل شده؛ ارائه نیروی کار ارزان و دسترسی به ده‌ها بازار از طریق قراردادهای تجارت آزاد از جمله مزایای این کشور برای خودروسازان است. به گفته ویتمن، خودروسازان دیترویت نمی‌توانند اتومبیل‌های کوچک را به شیوه‌ای سودآور در ایالات متحده تولید کنند که در آن یک کارگر خودروسازی عضو اتحادیه درآمد 58 دلار در ساعت با در نظر گرفتن حقوق و مزایا را می‌تواند داشته باشد. در مقایسه، درآمد یک کارگر مونتاژ خودرو در مکزیک کمی بیش از 8 دلار در ساعت است.

با در نظر گرفتن این نکته می‌توان توضیح داد که چرا طبق اعلام مرکز تحقیقات خودرو، یک اتاق فکر که مرکز آن در میشیگان قرار دارد، خودروسازان در شش سال گذشته 24 میلیارد دلار در مکزیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند. داده‌های دولت ایالات متحده نشان می‌دهد در سال 2015 در مجموع 50.5 میلیارد دلار وسایل نقلیه و 51 میلیارد دلار قطعات خودرو از مکزیک به ایالات متحده وارد شده است.

بخش خودروی مکزیک با آنکه هنوز کوچک‌تر از بخش خودروی ایالات متحده است، رشد سریع‌تری در مقایسه با ایالات متحده دارد. به گزارش LMC Automotive که یک موسسه پیش‌بینی‌های اقتصادی است، انتظار می‌رود ظرفیت تولید خودرو در مکزیک با 49 درصد افزایش به 5.5 میلیون دستگاه خودرو در سال 2023 برسد. ظرفیت تولید ایالات متحده در مدت مشابه نیز رشد 13 درصدی را تجربه خواهد کرد و به 14.2 میلیون دستگاه خودرو در سال می‌رسد.

اما ترامپ می‌تواند این پیش‌بینی‌ها را به‌هم بریزد. او در توییت‌های مکرری که مدام صنعت خودرو را هدف قرار داده، هم از تعرفه گمرکی 35 درصدی بر واردات کالاهای ساخته شده در مکزیک سخن گفته است و هم از یک «مالیات مرزی» که بر واردات شرکت‌‌ها بسته می‌شود. خودروسازان در مقابل این امر چند گزینه در پیش رو دارند.

ماندن و تحمل کردن

رها کردن مکزیک و انتقال خط تولید به ایالات متحده، چنان‌که خواسته ترامپ است، میلیاردها دلار هزینه بر صنعت تحمیل می‌کند و برنامه‌هایی را که سال‌ها روی آنها کار شده است، متوقف می‌کند. برای مثال، آئودی به‌تازگی یک کارخانه در مکزیک افتتاح کرده که پنج سال پیش تصمیم به احداث آن گرفته است.

لوری هاربر- فلکس، مشاور امور تولید و رئیس شرکت مطالعات اقتصادی هاربر ریزالتز می‌گوید:‌ «در صنعت خودرو، کار بسیار دشواری است که بخواهید روی پاشنه خود بچرخید و تغییر جهت بدهید.»

در هفته‌های اخیر فولکس‌واگن، جنرال موتورز، تویوتا و بی‌ام‌دبلیو همه گفته‌اند که حاضر نیستند برنامه‌های تولید خود را تغییر دهند و در همان حال میزان سرمایه‌گذاری‌های خود در ایالات متحده را یادآوری کرده‌اند. به‌عنوان مثال بی‌ام‌دبلیو گفته است به احداث یک کارخانه یک‌میلیارد دلار‌ی در مکزیک برای تولید خودروهای سدان سری 3 که تولیدش را در 2019 شروع می‌کند، ادامه خواهد داد.

این خودروساز آلمانی همچنین اشاره کرده که کارخانه‌ تولید SUV آن شرکت در کارولینای جنوبی بزرگ‌ترین کارخانه‌اش در سراسر جهان است.

مالیات مرزی ترامپ به برخی خودروسازان بیش از دیگران صدمه می‌زند. برای مثال، به گزارش LMC فولکس واگن 32 درصد از وسایل نقلیه خود را که در ایالات متحده به فروش می‌رساند، از مکزیک وارد می‌کند. اما هوندا فقط 11 درصد را وارد می‌کند و انتظار می‌رود این رقم امسال با انتقال خط تولید SUV CR-V از مکزیک به ایالت ایندیانا در امریکا کاهش پیدا کند.

تغییر روند تولید

فورد در اوایل ماه ژانویه (اواسط دی) به‌شکل غافلگیر‌کننده‌ای اعلام کرد که آن شرکت احداث یک کارخانه 1.6 میلیارد دلاری در مکزیک برای تولید خودروی جمع‌‌وجور فوکوس را متوقف می‌کند. این شرکت همچنین اعلام کرد 700 میلیون دلار از صرفه‌جویی‌هایش را برای احداث یک کارخانه در میشیگان که در آن اتومبیل‌های برقی و خودمختار جدید خواهد ساخت، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

فورد گفته است که تصمیم آن شرکت برای کارخانه مکزیک تحت تاثیر کاهش فروش خودروهای کوچک بوده است، نه ترامپ و آن شرکت هنوز هم فوکوس را در مکزیک و البته در یک کارخانه متفاوت خواهد ساخت. اما مارک فیلدز، مدیر عامل شرکت فورد اشاره کرده است که وعده ترامپ در مورد پایین آوردن مالیات شرکت و مقررات تسهیل‌کننده، انجام کار در ایالات متحده را جذاب‌تر کرده است. فیلدز همچنین گفت که او در مورد احتمال تعرفه‌های گمرکی نگران نیست.

اما دیگران عصبی‌تر به نظر می‌رسند. سرجیو مارشیونه، مدیر عامل شرکت فیات کرایسلر در گفت‌وگو با خبرنگاران در نمایشگاه خودروی دیترویت گفت اگر تعرفه بیش از حد بالا باشد، شرکت او ممکن است از مکزیک عقب‌نشینی کند.

او گفت: «آن کارخانه‌ها در زمانی‌که نفتا (توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) زنده و سالم بود، طراحی و احداث شدند. این یکی از مخاطراتی است که کسب‌و‌کار ما با آن همراه است.»

به گفته گری هاف‌باوئر، عضو ارشد موسسه غیر‌حزبی اقتصاد بین‌الملل پیترسون، ترامپ نمی‌تواند بدون تایید کنگره بر تعرفه‌های شرکت‌ها یا گروه‌هایی از شرکت‌ها، تعرفه مستقیم وضع کند. اما او می‌تواند تعرفه‌هایی را اعمال کند که به برخی شرکت‌ها بیش از دیگران صدمه بزند. به عنوان مثال، این کار را می‌تواند با انتخاب 10 طبقه بندی واردات برای وسایل نقلیه و قطعات انجام دهد.

فروش در مکانی دیگر

خودروسازان می‌توانند فروش برخی اتومبیل‌های ساخت مکزیک را در ایالات متحده متوقف کنند، اما این کار آنها برای مشتریان هزینه دارد. آنها همچنین می‌توانند سعی کنند اتومبیل‌ها را در جایی دیگر به فروش برسانند. مکزیک دارای توافقنامه‌های تجارت آزاد است که 45 کشو را تحت پوشش قرار می‌دهد، از جمله توافق با اتحادیه اروپا، ژاپن و آمریکای جنوبی. در مقایسه، ایالات متحده قرار دارد که دارای توافق‌نامه‌هایی با 20 کشور است.

شرکت نیسان موتور، بزرگ‌ترین تولید‌کننده در مکزیک، بیش از 823 هزار خودرو در آن کشور در سال 2015 تولید کرده است. 46 درصد از آن به ایالات متحده فرستاده شده، اما 17 درصد به کشورهای دیگر، از جمله کانادا و عربستان سعودی رفته است. در صورتی که تعرفه‌های ایالات متحده گران باشد، نیسان می‌تواند آن اعداد و نسبت‌ها را به شدت تغییر دهد.

کارلوس گون، مدیر عامل شرکت نیسان در این ماه در دیترویت گفت: «همه خودروسازان خود را با قوانین جدید وفق خواهند داد، در صورتی که قوانین جدیدی وجود داشته باشد.»

انتقال بار هزینه‌ها

اگر ترامپ تعرفه‌ها را تحمیل کند، خودروسازان سعی می‌کنند هزینه‌ها را به مشتریان خود در ایالات متحده انتقال دهند. اما این کار برچسب قیمت اتومبیل‌هایی مانند نیسان سنترا 17 هزار دلاری یا شورولت Trax با قیمت فعلی 21 هزار دلاری را هزاران دلار بالا می‌برد.

حتی خودرویی مانند تویوتا کمری که در ایالات متحده ساخته شده است، هزینه بیشتری خواهد داشت. جیم لنتز، مدیر عامل شرکت تویوتا امریکای شمالی گفته است که 25 درصد از قطعات کمری وارد می‌شوند و تعرفه‌های گمرکی بر آنها تقریبا 1000 دلار به هزینه‌های تولید خودرو خواهد افزود.

خودروسازان می‌توانند هزینه‌های تعرفه را فروبدهند و تحمل کنند، اما این کار به محصول نهایی آن‌ها آسیب می‌زند. داستین بلانچارد 31ساله که برای یک شرکت نرم‌افزاری در آستینِ تگزاس کار می‌کند، یک نیسان سنترا مدل 2007 می‌راند که به قیمت 18 هزار دلار خریداری کرده است.

خودروی او در مکزیک ساخته شده است، اما موقعی که در حال خریدن آن بود، چندان به این مساله فکر نمی‌کرد.

او می‌گوید: «همه قطعات از جاهای مختلف آمده‌اند. برندهای وطنی در خارج کشور، تولید و اتومبیل‌های ژاپنی در اینجا ساخته می‌شوند. آنقدر همه‌چیز به هم پیوسته است که نمی‌توانید احساس کنید خریدن یک فورد یک وظیفه میهنی یا چنین چیزی است.»

اما یک تعرفه 35 درصدی 6300 دلار به هزینه سنترایش خواهد افزود که می‌تواند آن خودرو را از دسترس امثال او دور کند.

بلانچارد در مورد تاثیر نفتا پس از انتخابات بیشتر فکر کرده است. او به شوخی می‌گوید اخیرا موقعی که او داشت یک نوشابه گازدار ساخت مکزیک را می‌نوشید، داشت فکر می‌کرد که حالا بیشتر می‌تواند از آن لذت ببرد.

بلانچارد می‌گوید: «من پیش از این خیلی بدیهی می‌دانستم که یک توافقنامه تجارت آزاد چیزی است که همیشه قرار است برقرار بماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایران چهارچرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
نگران اونا نباشید نگران خودروسازهای خودمون باشید كه خیلی وقته نابود شدند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر