jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۹۰۷۲۲   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۱۵:۲۲

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه صحن مجمع تشخیص تا اسفند تشکیل می شود، گفت: در طول ۲۰ سال ریاست آقای هاشمی در مجمع تشخیص ، ۱۶۵۱ جلسه کمیسیون های تخصصی و دائمی برگزار شده است.

اظهارات محسن رضایی در باره تعیین جانشین هاشمی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان مرمر مجمع برگزار شد، با اشاره به رحلت هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: رحلت و عروج ملکوتی یار دیرین امام(ره) و همسنگر مقام معظم رهبری هاشمی رفسنجانی را به ملت ایران و رهبر فرزانه انقلاب تسلیت عرض می کنم.

وی ضمن ارائه گزارش ۲۰ ساله از زحمات هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در طول ۲۰ سال ریاست ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۶۵۱ جلسه کمیسیون های تخصصی و دائمی برگزار شده است.

رضایی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی دو کمیسیون یعنی نظارت و زیربنایی را خود اداره می کردند، تصریح کرد: ۴۲۹ جلسه عمومی صحن مجمع تشخیص را نیز خودشان و با حضور همه رؤسای قوا و بزرگان کشور اداره می کردند. ایشان با عشق و علاقه و دقت در مسئولیتی که رهبری بر دوششان گذاشته بودند، تلاش می کرد.

وی با اشاره به سیاستگذاری ۳۵ موضوع مهم در کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصل ۴۴، اقتصاد مقاومتی و چشم انداز ایران اسلامی از این قبیل است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان دستگاه مستشاری عالی نظام ۱۶۶ طرح و لایحه اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان را حل و فصل کرده است. ۴۰۰ ماده مورد اختلاف در مجمع بحث و گره گشایی شد.

رضایی در ادامه با اشاره به حل ۸ معضل مهم کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از آنها مسئله بانک مرکزی بود که ثبات به بانک مرکزی و سیاست های پولی داده شد و این از اختلافات جدی بود.

وی با بیان اینکه در مجمع دو مورد نظارتی داشته ایم، اظهار کرد: به ۲۰ سوال استفساریه نیز پاسخ دادیم. همچنین ۵ برنامه توسعه اقتصادی در این ۲۰ سال سیاستگذاری شده است و برنامه ششم نیز آخرین برنامه ای بود که سیاستگذاری شد.

وی در خصوص تعیین سیاست های مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: تاکنون هیچ تصمیمی برای ریاست گرفته نشده است. مجمع تشخیص دستگاهی مستشاری در اختیار رهبر انقلاب است. اینکه رئیس مجمع چه کسی باشد و چگونه انتخاب شود، از اختیارات ایشان است و ما منتظر هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از امروز کمیسیون های مجمع و دبیرخانه شروع به کار کردند، گفت: صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام تا زمانی که ریاست تعیین نشود، تشکیل نمی شود.

رضایی در ادامه گفت: به مدت یک هفته مجمع را تعطیل کردیم و وقتی یک هفته گذشت کارها را شروع کردیم. موضوع فوری در صحن نداریم که بخواهیم جلسه تشکیل دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مطلب منتشر شده در العربیه پیرامون استقبال محسن رضایی از ریاست ژنرال ها در دولت ترامپ گفت: در مورد دولت ترامپ هر قضاوتی عجولانه است. به رفتار و عملکرد دولت آمریکا نگاه می کنیم، نه به حرف و وعده هایی که عمدتا از آن تخلف می کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اینکه ترامپ می خواهد با ایران درگیر شود پاسخ ما این بود که در ایران شیر صبور و ببر مراقبی وجود دارد و خود آمریکایی ها می فهمند که نباید درگیر شوند.

وی در خصوص آخرین جلسه مرحوم هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: روز یکشنبه که در خدمت ایشان بودیم بحث های مهمی مطرح شد که محرمانه است. جمع بندی آن جلسه این بود که اگر می خواهیم کاری بزرگ انجام دهیم همه مدیران کشور باید هماهنگ حرکت کنند و همراه با سیاست های کلی که رهبر انقلاب ابلاغ می کنند، باشیم تا هم پشتیبانی مردم و هم مقام معظم رهبری را داشته باشیم و بدون آن نمی توان کارهای مهمی در کشور انجام داد و سیاست های کلی را به خوبی اجرا کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص رویکردهای مجمع در آینده گفت: در احکام جدید مقام معظم رهبری رویکردها مشخص خواهد شد. مدت زیادی به تمدید احکام نمانده و رهبری در دورره ۵ ساله احتمال می دهیم روی مسئله نظارت تاکید بیشتر داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
روح الله
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
به امید خدا یكی باشد كه توی دهن كدخدا بزند و امریكا را منزوی تر و ذلیلتر كند
۰
۰
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
آقا محسن پست جدید مباركت باشه.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

فایل صوتی بیش از سه‌ساعته منتشر شده از مصاحبه دکتر ظریف دو وجه دارد که عمدتا پرداختن به وجه نخست آن موجب غفلت از وجه دوم شده، در حالی که وجه دوم این ماجرا مهم‌تر است.

دیپلماسی انقلابی

دیپلماسی انقلابی

در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب چند نکته محوری وجود داشت؛ یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سیاست‌های‌کلان کشور را شورای امنیت ملی تصویب می‌کند و وزارت‌خارجه هم مجری این سیاست‌هاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر