jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۹۸۷۹۹۷   ۱۹ دی ۱۳۹۵  |  ۱۹:۱۱

اجتماع هنرمندان درتجلیل ازگلعلی بابایی

نویسنده ای که 20 سال از زمان جلوتر است

مراسم پاسداشت گلعلی بابایی راوی خاطرات رزمندگان و بسیاری از عملیات های دفاع مقدس عصر امروز در سازمان رسانه ای اوج برگزار شد.

نویسنده ای که 20 سال از زمان جلوتر است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، نخستین برنامه از سلسله جلسات تکریم هنرمندان انقلاب اسلامی با عنوان «اوج هنر» در پاسداشت گلعلی بابایی نویسنده دفاع مقدس عصر امروز در سازمان رسانه ای اوج برگزار شد.

در این مراسم چهره هایی مانند نادر طالب زاده، مسعود ده نمکی، سردار کوثری و جمع زیادی از چهره های فرهنگی و ادبی کشور به منظور پاسداشت و تجلیل از فعالیت این نویسنده حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم نادر طالب زاده در سخنانی با اشاره به آشنایی اش با بابایی از ربع قرن پیش تاکنون گفت: بابایی نویسنده ای است که ۲۵ سال پیش از این برای نخستین بار در روزنامه کیهان با سردبیری مهدی نصیری مقالاتی را در معرفی فرماندهان جنگ نوشت. من به خاطر دارم که در این مقالات ابعادی از این قهرمانان مطرح می شد که حتی خودم هم تا پیش از خواندن از آن مطلع نبودم. آقای بایایی در آن زمان ۲۰ سال از روزگار خود جلوتر بود و امروز هم کماکان الگویی برای سایر فعالان در این عرصه خواهد بود.

در ادامه مراسم نصرت الله محمود زاده از نویسندگان دفاع مقدس نیز در سخنانی عنوان کرد: ضرورت و اهمیت آنچه که آقای بابایی انجام داده از انجام دادنش مهمتر بوده است. او کسی است که اسناد جنگ را از گرد و غبار و فراموشی زدود. قلم بدست شدنش حاصل این دغدغه بود که مبادا پس از جنگ دیگران بخواهند به ما بگویند که بر ما چه گذشته است.

محمود زاده همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من کمتر جماعتی را دیدم که وقتی از جنگ بر می گشتند مانند بچه های ما خیلی سرد مورد استقبال واقع شوند البته حسرتش را نمی خوریم اما اینها جزئی از حقایق است.

در ادامه مراسم مسعود ده نمکی کارگردان سینما نیز برای سخنرانی به جایگاه دعوت شد. وی در بخش نخست سخنرانی خود به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: مدتی قبل آقایی که می گفت در ایالات متحده آمریکا یک آکادمی برای مطالعه دفاع مقدس به راه انداخته برای مصاحبه پیش من آمد. به من می گفت من تعجب می کنم که شما در فیلم های جنگی تان می خواهید ادای سرباز رایان آمریکایی را در بیاورید و ضد جنگ باشید در حالی که همه دنیا اعتراف می کنند که صدام بود که به شما حمله کرد. تعجب می کنم که چرا شما در فیلم هایتان صحبت از علت جنگیدن می کنید. ما اگر فیلمی مثل سرباز رایان می سازیم به خاطر اشتباه سیاستمدارانمان و کشاندن سربازانمان به ویتنام بود. حالا هم که موضوع را فهمیده ایم چیزی را می سازیم که انگیزه دفاع را از سربازانمان نگیرد.

ده نمکی در ادامه گفت: آن فرد به من می گفت که روی اتاق دیوارش تصاویری از جنگ ایران دارد تا هر وقت که می خواهد پژوهشی درباره جنگ ما انجام دهد با دیدن آن ها از راه منحرف نشود. یکی تصویر شهید سیدمرتضی آوینی که اذعان می کرد راوی ماهیت حقیقی جنگ ما است، دیگری تصویر حاج بخشی که می گفت آنچه از صدای او بر می خاست روح جنگ ما بود در مقابل ماشین جنگی عراق.

اصغر نقی زاده بازیگر سینما و تلویزیون نیز سخنران دیگر این مراسم بود. وی در سخنان خود بااشاره به اینکه بابایی و نویسندگی او را از همان سالهای جنگ تحمیلی به خاطر دارد گفت: بابایی برای ما آدمهایی را روایت می کند که اقتدارآفرینی کرده اند. آدمهایی که باعث شدند امروز یک داعشی جرأت نکند به کشور ما بیاید و عملیاتی انجام دهد. بابایی قطره ای از دریای فداکاری شهدا برای کسب این اقتدار است و می دانم که همه امیدش این است که همین شهدا در قیامت شفاعت او را هم بکنند.

نقی زاده افزود: نباید بگذاریم روحیه سلحشوری مانند آنچه که آقای بابایی در آثارش نقل کرده از میان ما رخت بر بندد و همان بلایی را که امروز در سوریه شاهدیم بر سر ما هم بیاید.

بخش پایانی این مراسم نیز به گفتگوی حسین قرائی با گلعلی بابایی اختصاص داشت.قرائی که کتابی را با عنوان انسان، رزمنده، نویسنده شامل روایت گلعلی بابایی از زندگی خود را تدوین و منتشر کرده است در این گفتگو از بابایی خواست بخشهایی از خاطرات خودش را برای حاضران بیان کند.

بابایی با اشاره به حضورش در مسجد جواد الائمه عنوان کرد: برکت این مسجد با آدمهایی بود که در آن رفت وآمد داشتند و مبدل به چهره های درخشانی شدند که تا امروز نیز یادشان باقی است.

وی همچنین با یادکردی از مرحوم امیرحسین فردی نیز گفت: منزل ما با امیرخان در دو کوچه روبروی هم بود. من اکثر صبح ها که با موتور سیکلت به محل کارم می رفتم ایشان را می دیدم که با کیف دستی اش پیاده به ایستگاه اتوبوس می رفت و از آنجا راهی مجله کیهان بچه ها می شد. این روال همیشگی زندگی او بود و همین آداب زندگی را به ما یاد داد.

در پایان این مراسم به پاس فعالیت های فرهنگی گلعلی بابایی تجلیل هایی از وی توسط چند موسسه و نهاد فرهنگی انقلاب اسلامی انجام شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر