jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۸۴۶۱۸ ۱۱ دی ۱۳۹۵  |  ۱۲:۲۷

رییس جمهوری ترکیه، حضور عربستان و قطر در مذاکرات صلح سوریه که ماه آینده در قزاقستان با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه می‎شود را خواستار شد.

وزن کشی اردوغان در نشست آستانه/  مواضع ترکیه و روسیه همچنان در تعارض است

«سیامک کاکایی» پیرامون تحولات پیش روی سوریه، نگرش بازیگران منطقه‎ای نسبت به این کشور بعد از آزاد سازی را متفاوت از گذشته ارزیابی کرد و به جام جم آنلاین گفت: در میان رویکرد جدید ترکیه قابل تأمل است.

وی با اشاره بر مذاکرات هفته گذشته دولت آنکارا در مسکو افزود: در یکی دو ماه گذشته مذاکرات بین این دولت با روسیه و ایران بر سر بحران سوریه، حکایت از نوعی چرخش ملایم در مواضع ضد سوری ترکیه دارد.

این کارشناس ترکیه و مسایل کردها در ادامه تصریح کرد: با این وجود همچنان اردوغان داری یک رشته نگرانی هایی در معادلات سوریه است که از آنها دست نخواهد کشید.

وی موضوع کردهای مخالف در سوریه را یک از دغدغه‎های جدی ترکیه برشمرد و گفت: به نظر می‎رسد تعاملات داخلی سوریه در آینده با سیاستهای آنکارا همسویی نداشته به اضافه اینکه آزاد سازی موصل تا اندازه زیادی بر ناهمخوانی منافع ترکیه و تحولات منطقه دامن زده است.

کاکایی در خصوص درخواست ترکیه مبنی بر حضور عربستان و قطر در نشست آستانه قزاقستان اعتقاد دارد: اردوغان درصدد است طرفهای همفکر آن در جبهه مخالفان سوری سهمی از محور گفتگوها داشته و در آینده دولت دمشق ایفای نقش کنند.

وی خاطرنشان کرد: حضور هم پیمانان ترکیه در نشست آتی موجب برخی ابهامات و کندی در روند مذاکرت خواهد شد. از این رو نگاه بازیگران سیاسی در مورد حل بحران سوریه همچنان متفاوت بوده و هنوز اجماع مد نظر حاصل نشده است .

کاکایی تصریح کرد: ترکیه حضور کردهای مسلح در خاک سوریه را بر نمی‎تابد و حتی سر این موضوع با آمریکا اختلاف دارد.

وی با بیان اینکه شرایط امروز منطقه، تصمیم‎ گیری برای ترکها را بسیار دشوار ساخته، ابراز داشت: ترکیه همچنان در فکر ترسیم یک منطقه حایل در مرز سوریه به سر می‎برد، لذا تلاش می‎کند با دعوت از عربستان و قطر وزن بازیگران همسو با منافع خود را افزایش دهد.

تحلیلگر مسایل ترکیه و کردها در پاسخ به این پرسش که با توجه تنش در روابط آنکارا و مسکو آیده مذاکرات را چطور ارزیابی می‎کند گفت: در واقع مناسبات طرفین در ماه‎های اخیر بویژه پس از کودتا تا حدودی بهبود یافته اما این مسئله باعث همسویی آنها در بحث سوریه نشده است.

کاکایی خاطر نشان کرد: ترکیه و روسیه همچنان دارای نقاط اختلافی در صلح سوریه هستند و لذا تعارض در منافع این دو، چشم انداز مذاکرات را با چالش و ابهام مواجه می‎کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر