روحانی در جشن شکرگزاری برداشت محصول:

روز اجرای برجام روز عزای اسرائیل و یک کشور منطقه بود

حسن روحانی گفت: بسیار خوشحالم که ملت بزرگ ایران امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به ویژه محصول استراتژیک گندم هستند.
کد خبر: ۹۷۷۹۴۹
روز اجرای برجام روز عزای اسرائیل و یک کشور منطقه بود

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا،‌حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در آین شکرگزاری برداشت محصول که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، افزود: امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به ویژه محصول استراتژیک گندم هستیم. این جلسه هم جلسه شکر گزاری به درگاه خداوند بزرگ رزاق است و هم جشن افتخار ملی برای تبلور بزرگترین بخش اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: اولا امروز مصادف است با روز ولادت پیامبر عظیم الشان اسلام با روایت برادران اهل سنت و هم چنین برخی از علما و محققان شیعه است، و بنابر این ما این روز بزرگ که هم روز شکر است و هم جشن و هم افتخار است، این که مصادف با میلاد بزرگترین و مسعودترین مولود تاریخ بشریت است را به فال نیک می گیریم.

رئیس جمهوری اضافه کرد: من اولین تشکرم باید از کشاورزان سراسر کشور باشد، کشاورزان پایه اصلی این افتخار هستند، اراده،‌ایمان، امید، کار، تلاش و دلسوزی آن ها امروز ما را به این نقطه پرافتخار رسانده است، کشاورزی هم شغلی است که نگاه کشاورز به آسمان است و این خیلی مهم است.

**روز اجرای برجام روز عزای اسرائیل بود/افزایش تولید نفت باعث اقتدار ملی در اجلاس اوپک شد

رئیس دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خودبه موفقیت ایران در مذاکرات اخیر اوپک اشاره کرد و گفت: وقتی کارگران، مهندسین و مسئولان صنعت نفت ما قادرند ظرف چند ماه از اجرای برجام یعنی همان روز عزای اسرائیل؛ 26 دی ماه سال 94، که هم اسرائیل سیاه پوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه که متاسفانه مسیر غلط را طی می کند، از آن روز تا امروز که در اوپک و غیر اوپک که تولید کنندگان نفت برای کاهش تولید نفت به منظور افزایش قیمت نفت چانه زنی می کنند، ‌در طول این 10 ماه تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده است.

روحانی افزود: این قدرت است و وقتی قدرت داریم، به اوپک دعوت و اداره کننده اوپک می شویم. چانه زنی می کنیم و در یک مذاکرات بین المللی موفق می شویم؛ فقط در برجام نبود که پیروز شدیم، در اوپک و خرید هواپیما هم موفقیت به دست آوردیم، در محصولات کشاورزی هم موفقیت و افتخار به دست آوردیم؛ در صحنه های دیگر هم موفق خواهیم بود. ملت مقاوم امیدوار و متوکل به خداورند و متحد، از هر مشکلی عبور می کند.

وی با توضیح جلسات ابتدایی وی پس از پیروزی در انتخابات 92 ادامه داد: در تیرماه 92، هنوز دولت را به عهده نداشتیم، ‌انتخابات انجام شده بود، ‌اولین جلسات ما با بخش کشاورزی بود، ‌به خاطر گزارشاتی که از همان روزهای اولیه درباره ذخایر گندم در استان ها به ما رسیده بود، هنوز آقای حجتی نپذیرفته بود و گاهی برای این که رهایش کنیم می رفت مشهد، ‌با عده ای از دوستان درباره کشاورزی که چه باید کرد، صحبت می کردیم.

**در سال 92 ذخایر گندم برخی استان ها سه روز بود

رئیس دولت یازدهم افزود: نیروی انتظامی و بخش های مختلف گزارش هایی می دادند؛ وضع گندم در برخی استان ها از 3 تا 15 روز بود، برای انتقال گندم از خارج و انتقال ارز مشکل داشتیم،‌ همه طرف سختی و مشکلات بود،‌آن مشکل باعث شد که وزارت کشاورزی در تولید مواد استراتژیک غذایی در مسیر خود اتکایی و استقلال با قدرت حرکت کند.

روحانی ادامه داد: یادم هست در آن جلسات اولیه آقای حجتی اولین مشکل را نرسیدن کود مطرح می کرد و توصیه کرد که ارز لازم را برای ورود کود و بذرهای مورد نیاز اختصاص دهیم؛ کشاورزی ابعاد مختلفی دارد،‌همان جا می گفت اگر تا آخر شهریور به دست ما نرسد، تا آخر سال محصول نداریم.

وی اضافه کرد: آقای حجتی جزو وزرای با اخلاص هستند البته همه وزرا با اخلاص هستند اما اخلاص ایشان را بیشتر درک می کنیم،‌وزیر متخصص و با ایمان و مخلص است و بزرگترین توفیق دولت زمانی است که افراد متخصص را دور یک میز جمع کند.

**دعای روحانی برای غیر منصفان نسبت به دولتش

رئیس جمهوری یادآور شد: حرکت بسیار خوبی از آغاز دولت شروع شد، کاری نداریم به افرادی که نسبت به دولت یازدهم غیر منصفانه حرف می زنند، باید برایشان دعا کنیم تا خداوند مقداری انصاف برای دل آن ها نازل کند تا بتوانند منصفانه حرف بزنند.

روحانی اظهار کرد: اولین جلسات دولت قبل از آغاز به کار رسمی درباره کشاورزی بوده است.از اولین روز حس کردیم که چه تنگناهایی می تواند برای کشور رخ دهد، ‌وقتی گندم خودکفا باشد نیازی به التماس کردن کشورهای خارج نیست.

** 14.7 هزار میلیارد تومان برای بخش کشاورزی/تاکید بر حفظ آب، خاک و محیط زیست

رئیس جمهوری در بخش پایانی سخن خود کشاورزی و حمایت از کشاورزان را برای دولت یازدهم بسیار مهم دانست و گفت: امسال تامین منابع مالی واقعا سخت بود، این جایزه ای که امروز آقای حجتی به آقایان نوبخت و طیب نیا داد، بی حساب و کتاب نبود. مومن باید بشروهه فی وجهه و حزنه فی قلبه باشد؛ گرفتاری ها و مشکلات زیادی بر ما آمد، ما دیدیم باید 15 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 14.7 هزار میلیارد تومان پول بدهیم، یعنی نصف کل بودجه عمرانی کشور.

روحانی افزود: البته هرچه زندگی کشاورزان ما بهتر شود، وظیفه و افتخار ما است،‌ واقعا تامین این مساله بسیار سخت بود،‌ اساس، رضایت خداوند و رضایت کشاورز است؛‌ این دو برای ما اصل است. کشاورز اگر راضی و خوش حال باشد برای سال های بعد هم تلاش می کند و فرزندان آن ها هم تلاش می کنند.

وی ادامه داد: دو مساله بسیار مهم است، یکی حفظ آب و یکی حفظ خاک. اگر این دو را از دست دهیم در بلند مدت هیچی نخواهیم داشت. این ها برای ما اساس است؛ ‌ما توسعه کشاورزی پایدار می خواهیم، ‌نباید بگذاریم خاک نابود شود، ‌این بزرگترین سرمایه است. ‌در کشورهای جنوبی خلیج فارس، می بینید که خاک چقدر ارزش دارد و با لنچ خاک ایران را برای کشاورزی و سایر مقاصد می برند.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر این که چندی پیش در دولت بحث مفصلی بود که باید از فناوری نوین و کاهش مصرف آب استفاده کنیم، اضافه کرد: بخش مهم مصرف آب هم در کشاورزی است، ما باید محصول بیشتر با آب و زمین کمتر برداشت کنیم. این کار شدنی است. اگر تلاش کنیم می توانیم محصول بیشتری با زمین و آب کمتر برداشت کنیم. حفظ آب،‌خاک و محیط زیست جزو اصول اولیه است.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت با همه توان تلاش خواهد کرد برای این که از بخش کشاورزی حمایت کند؛ برای این که زندگی چند میلیون نفری که در این بخش فعالیت می کنند، برای ما مهم است. ‌خود اتکایی در مواد غذایی برای ما مهم است،‌ تولید محصول شکر از 1.1 به حدود 1.5 رسید و در همه بخش ها و نه فقط گندم شاهد حرکت خوبی هستیم.

وی به پرداخت یارانه گندم هم اشاره کرد و اظهار داشت: ما دو جا یارانه می دهیم، یک جا وقت خرید گندم از کشاورز است،‌ بعضی وقت ها قیمت خرید گندم تضمینی با قیمت واردات آن خیلی متفاوت است، ما باید قدرت رقابت خود را در دنیا حفظ کنیم،‌ یک جا هم وقتی این گندم را به نانوایی ها تحویل می دهیم، یارانه می پردازیم.

رئیس جمهوری در پایان سخن خود خطاب به تولید کنندگان گندم و مواد کشاورزی حاضر در جلسه گفت: دست شما درد نکند، کار عظیمی انجام دادید. به همه تبریک می گویم؛ ان شاء الله بتوانیم این مسیر خودکفایی را به برکت راه نورانی پیامبر اسلام(ص) و با تلاش، کوشش و جهاد خودمان ادامه دهیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها