معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل اعتراض کرد:

رژیم صهیونیستی بانی قطعنامه حقوق بشر علیه ایران بود و این نفرت انگیز است

معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل حضور رژیم صهیونیستی به‌عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر جهان در فهرست بانیان قطعنامه علیه ایران را نفرت انگیز خواند و گفت: ایران به دلیل تسلیم نشدن در مقابل فشارهای سیاسی مورد هجوم واقع شده است.
کد خبر: ۹۶۹۳۰۶
رژیم صهیونیستی بانی قطعنامه حقوق بشر علیه ایران بود و این نفرت انگیز است

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد روز سه شنبه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص قطعنامه مغرضانه درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد.

غلامحسین دهقانی در این سخنرانی گفت: پیش نویس قطعنامه ای که قرار است در این کمیته در مورد آن رای گیری شود، یک بار دیگر به خوبی فقدان صداقت از سوی آن دسته از مدعیان خود خوانده حقوق بشر که بانیان این قطعنامه می باشند را آشکار می سازد.

وی افزود: تردیدی نیست که وضعیت حقوق بشر در ایران در خور چنین قطعنامه مغرضانه ای نیست و کانادا و سایر هم بانیان این قطعنامه نیز از این واقعیت آگاهند. لیکن بانیان این قطعنامه به حدی بی پروا بوده اند که کشورهایی را که به طور فاحش به نقض حقوق بشر می پردازند و با مصونیت کامل مرتکب قساوت علیه شهروندان شده و می شوند را نیز در میان هم بانیان قطعنامه آورده اند.

دهقانی افزود: حضور بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان (رژیم صهیونیستی) در لیست هم بانیان این قطعنامه نفرت انگیز است. بدیهی است که ایران صرفا به دلیل تسلیم نشدن در مقابل فشارهای سیاسی بانیان اصلی این پیش نویس مورد هجوم واقع شده است.

وی ادامه داد: امروز شاهدیم که بار دیگر حقوق بشر به ابزاری برای اعمال فشار ناعادلانه بر ملتی که استقلال را بر تسلیم در مقابل مداخله انتخاب کرده است، مورد سوء استفاده قرار می گیرد. شاهد آنیم که موضوع حقوق بشر همچنان برای دنبال کردن منافع نامشروع کشورهایی که به صورت سنتی و تاریخی مدافع استعمار، برده داری، نژادپرستی و آپارتاید بوده اند مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

سفیر نمایندگی کشورمان افزود: حقیقت امر این است که ، ورای ملاحظات سیاسی، هیچ زمینه معتبر دیگری برای طرح پیش نویس این قطعنامه علیه کشور من وجود ندارد. تعداد بسیار کمی ممکن است که چنین قطعنامه سیاسی ای را به عنوان یک تلاش واقعی برای حمایت و ارتقای حقوق بشر تصور کنند.

وی با بیان اینکه ایران صادقانه به ضرورت رعایت و ارتقای حقوق بشر اعتقاد دارد، اظهار داشت: به عنوان نمونه ای مبرهن، در طول چهار دهه گذشته، انتخابات دموکراتیک متعددی در ایران برگزار شده و از طریق این انتخابات بوده است که جهت گیری امور داخلی و خارجی کشور تعیین شده است. چنین اتکایی به رای و صدای مردم، یک پیشرفت قابل توجه در منطقه ما محسوب می شود. اتکای همیشگی به صندوق های رای در کشور من، در واقع ترغیب کننده فرایند های دموکراتیک و صلح آمیز در جامعه بوده و منجر به شفافیت، مسئولیت پذیری، و ثبات در تمامی سطوح دولت شده است.

به گزارش فارس، معاون نماینده دائم کشورمان گفت: به هر حال، برای برخی از قدرتها، انتخاب مردم مادامی مورد احترام است که هماهنگ با منافع خودشان باشد. مردمی که شهامت انتخاب امری غیر از این (تمایل این قدرتها) را داشته باشند، از طریق کودتای نظامی، خشونت، تحریم، اشغال و یا اتهامات حقوق بشری مورد تنبیه قرار می گیرند. ولی در مورد متحدان و جیره خواران این قدرتها، دموکراسی و احترام به حقوق بشر امری اختیاری است. این قدرتها به راحتی و بدون توجه به عمق فجایع (حقوق بشری) که در سوابق متحدانشان وجود داشته باشد، از آنها حمایت می کنند و از طرفی دیگر، به شدت دولتهایی که با آنها همسو نیستند، مورد سرزنش شدید قرار می دهند هر چند که رفتاری دمکراتیک داشته باشند. همانطور که از محتوای این پیش نویس این و نیتی که پشت آن وجود دارد بر می آید ما به وضوح شاهد چنین الگوی رفتاری رفتار مغرضانه ای علیه ایران و ایرانیان هستیم که در حال اجرا شدن است.

دهقانی افزود: برخلاف ادعاهای بی اساسی که در پیش نویس قطعنامه مطرح شده است، ایران در طول چهار دهه گذشته، پیشرفت های برجسته ای را در بسیاری از عرصه های حقوق بشری رقم زده است. صرفا به عنوان نمونه، ایران در طول این مدت دومین کشوری بوده است که در جهان بالاترین رشد شاخص توسعه انسانی را داشته است. همچنین ایران، یکی از موثر ترین شبکه ها و برنامه های مربوط به آموزش و سلامت زنان و دختران را تدارک دیده است. تعداد دانشجویان دختر در سطوح بالای تحصیلاتی همواره نسبت به مردان بیشتر بوده است. آمار کارهایی چون "ختنه زنان" و "قتل ناموسی" در ایران در مقایسه با حتی کشورهای اروپایی نیز کمتر است. آمار ازدواج کودکان در ایران از همه کشورهای منطقه پایین تر است. با این وجود، و بر خلاف چنین زمینه ای، این ایران است که باید با قطعنامه حقوق بشری نشانه گرفته شود!

وی خاطرنشان کرد: در جبهه مرتبط دیگری که مستقیما حقوق بشر میلیونها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، ایران در خط مقدم مبارزه با مجرمان فراملیتی و مقابله با مواد مخدر غیر قانونی است که همواره منجر به از دست رفتن حیات و دارایی افراد بی شماری شده است. در طول تلاشهای خستگی ناپذیر ایران علیه قاچاقچیان فرامرزی مواد مخدر، که عمدتا مسلح، و متصل به جرایم سازمان یافته فراملی و شبکه های تروریستی نیزهستند، هزاران نیروی ایرانی مجری قانون یا جان خود را از دست داده اند و یا معلول شده اند. همان طور که در اسناد سازمان ملل نیز مورد اشاره قرار گرفته است، آمار کشف و ضبط انواع مختلف مواد مخدر غیر قانونی که از تریاک گرفته می شود در ایران بسیار فراتر از تمام موادی است که در مجموع در سایر کشورها کشف می شود. علی رغم این واقعیت که بیشترین نفع استقامت ایران در مقابل قاچاق مواد مخدر را غرب می برد، و جوانان غربی هستند که از خطر اعتیاد به این مواد در امان می مانند، حمایت آنها(غربی ها) در این زمینه بسیار ناچیز بوده است. و این بسیار معنی دار است که در بی احترامی کامل به این همه جان فشانی ها، این ایران است که باید با طرح قطعنامه حقوق بشری نشانه گرفته شود.

نماینده کشورمان در ادامه افزود: اجازه دهید موضوع دیگری را مورد توجه قرار دهیم که بسیار به حقوق بشر مربوط است. در حالی که از نظر برخی از کشورهای ثروتمند، پذیرش ورود تنها چند هزار آواره تهدیدی امنیتی محسوب می شود، ایران برای چهار دهه گذشته مستمرا میزبان میلیون ها آواره و مهاجر بوده است. ایران همواره در بین 10 کشوری بوده است که میزبان بالاترین تعداد پناهندگان بوده اند. میزبانی این آوارگان و پناهندگان، آن هم در شرایط فقدان حمایت بین المللی قابل توجه، نقش برجسته ای را در حفظ صلح و ثبات در کشورهای همسایه بحران زده ما ایفا نموده است. تنها در سال تحصیلی اخیر، 460000 کودک پناهنده، که 100000 نفر آنها جزء خانواده های پناهنده غیر ثبت شده می باشند، به صورت رایگان در مدارس جمهوری اسلامی ایران در حال تحصیل هستند و تامین این جمعیت، دشواری عظیمی را بر سیستم آموزشی کشورما تحمیل کرده است. با این وجود، این ایران است که با ید با قطعنامه ای حقوق بشری نشانه گرفته شود!

دهقانی ادامه داد: با اذعان به رابطه واضح بین ارتقای حقوق بشر و مبارزه با ناشکیبایی، افراط گرایی و تروریسم، و با وجود اینکه برخی از کشورها در مصالحه و همکاری با گروه های تروریستی هستند،ایران ثابت کرده است که ثابت قدم ترین کشور در مبارزه با گروه های تروریستی بوده است. در غیاب چنین اراده مصممی از سوی ایران، ممکن بود امروز بخش های بیشتری از خاورمیانه تحت بیرق سیاه داعش باشد؛ که اگر چنین میشد، در آن شرایط وحشتناک، تراژدی ها و قساوت های بسیار بیشتری ممکن بود رخ دهد، زنان و کودکان بیشتری مانند یزیدی ها ممکن بود قربانی افراط گرایی می شدند، هزاران جوان دیگر ممکن بود سربریده، زنده سوزانده یا به عنوان پیاده نظام گروه های تروریستی بکار گرفته می شدند، کشتار دسته جمعی بیشتری رخ می داد، جرایم بیشتری علیه اقلیتها ارتکاب می یافت، میراث فرهنگی بیشتری به تله هایی از خاک و سنگ تبدیل می شد و میلیونها نفر بیشتر آواره سواحل مدیترانه و ورای آن می شدند. با این وجود، این طنز آمیز است که علی رغم چنین واقعیت های مستحکمی ، ایران با ید با قطعنامه ای حقوق بشری مورد نشانه گیری قرار گیرد!

دهقانی در پایان گفت : نه دولت من و نه هیچ دولت دیگری نمی تواند ادعای کامل بودن در حقوق بشر را داشته باشد. ولی کامل نبودن ما از هیچ کشور دیگری بیشتر نیست که ما را سزاوار داشتن قطعنامه کند. تلاشهای سیاسی و جهت مند در این حوزه تنها منجر به افزایش بی اعتمادی می شود. سیاست دولت آقای روحانی برای تعامل سازنده با جهان، نوید بخش افق جدیدی از گفتگو، شناخت، احترام متقابل و همکاری در همه حوزه ها است.

وی عنوان کرد: برای ارتقای اعتبار گفتمان حقوق بشر، ما بدنبال گفتگو های مبتنی بر احترام و خالی از اتهام و سرزنش هستیم و همان گونه که در گفتگوهای هسته ای نیز نشان دادیم، ما از هر گونه تعامل معنادار با حریفان جدی خود استقبال می کنیم.

دهقانی افزود: مطمئناً، ارائه پیش نویس این قطعنامه از سوی کشوری با سابقه ای غیر قابل دفاع در حقوق بشر،حرکتی غیر صادقانه محسوب می شود و کمکی به تحقق اهداف ادعایی نمی کند.

وی اضافه کرد: خودستایی بانی اصلی قطعنامه و تعدادی از هم بانیانی که سابقه حقوق بشری سیاهی در پرونده خود دارند، تعجب بر انگیز است. مخصوصا، زمانی که بی توجهی مستمری در جوامع خودشان به رشد هشدار دهنده به حاشیه رانده شدگان، کنار زده شده گان اجتماعی، محرومیت ها، تعصبات فرهنگی افراطی ، تمایلات بیگانه هراسانه فزاینده، تنفر نژادی و نژادپرستی که بستر لازم برای زایش قصاوت ها و تروریسم را فراهم می آورند از خود نشان می دهند.

معاون نماینده دائم ایران اضافه کرد: انتظار می رود که افکار عمومی جهانی، همچنان تمامیت و صحت (ادعاهای) این قهرمانان خود خوانده حقوق بشری را مورد سوال و تردید قرار دهد.

دهقانی در خاتمه گفت : در نهایت از دولتهای عضو می خواهم که با پیش نویس این قطعنامه سیاسی که بارها بی فایدگی آن به اثبات رسیده، مخالفت کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها