رئیس جماعت علمای اهل سنت عراق:

عربستان در عراق حمام خون راه انداخته است

رئیس جماعت علمای عراق (اهل سنت) روز سه شنبه در پاسخ اظهارات وزیر خارجه سعودی علیه الحشدالشعبی، دولت سعودی را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت این شما بودید که در عراق حمام خون به راه انداختید.
کد خبر: ۹۵۷۹۰۶
عربستان در عراق حمام خون راه انداخته است

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا،شیخ خالد الملا از علمای دین اهل سنت عراق، با بیان اینکه جنگ موصل وحدت عراق را از شمال تا جنوب بار دیگر محقق خواهد ساخت، گفت: آزادی موصل برای پایان دادن سریع و کامل به داعش در عراق بسیار اهمیت دارد و این شهر به دست عراقی ها از همه طیف ها و ادیان و اقوام آزاد خواهد شد.

وی اظهارات مقام های سعودی علیه الحشدالشعبی را موضوعی بی معنا توصیف کرد و گفت: از نظر ما این امری بی معناست، چرا که این دولت سعودی بوده است که در عراق حمام خون به راه انداخته نه الحشدالشعبی.

شیخ خالد الملا بر حضور نیروهای الحشدالشعبی در عملیات موصل تاکید کرد و گفت: الحشدالشعبی حامی ارتش و نیروهای امنیتی عراق است.

وی در خصوص برخی طرح های تقسیم نینوا و ایجاد اقلیم سنی در شمال عراق نیز گفت اینها همان هایی هستند که عامل ورود داعش به عراق و تسلیم اهالی آن به داعش و تروریست ها بوده اند.

رئیس جماعت علمای عراق همچنین اضافه کرد که اراده و اتحاد عراقی ها درجنگ موصل به کلیه طرح های تقسیم و طرح های فرقه ای در این کشور پایان خواهد داد.

خالد الملا این اظهارات را در پاسخ به عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی بیان کرد که در تازه ترین حملاتش به الحشدالشعبی و نیروهای امنیتی عراق از حضور این نیروها در عملیات ابراز نگرانی کرده و گفته بود که در صورت ورود الحشدالشعبی به موصل حمام خون به راه خواهد افتاد.

سعودی ها در جریان عملیات آزادسازی فلوجه نیز چنین سرو صدایی را براه انداخته بودند و تلاش زیادی کردند که عملیات فلوجه و نابودی داعش در این مرکز و کانون بزرگ تکفیری ها در عراق متوقف شود.

روابط دیپلماتیک عراق و سعودی، پس از ربع قرن با تلاش مقام های عراق در آخرین روزهای سال میلادی گذشته از سر گرفته شد و ثامر السبهان سفیر این کشور بعد از 24 سال وقفه در روابط در بغداد مشغول بکار شد اما دخالت ها و جنجال سازی های وی تا آنجا پیش رفت که دولت عراق ماه گذشته میلادی عذر وی را خواست و از دولت سعودی درخواست تغییر وی را کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها