یک لاک پشت نر ۱۰۰ ساله که تمایل زیادی به برقراری رابطه جنسی دارد، توانست گونه خود را از انقراض نجات دهد.
کد خبر: ۹۴۶۱۲۶
لاک‌پشتی که گونه خود را از انقراض نجات داد

به گزارش جام جم آنلاین از العربیه، این لاک پشت که «دییگو» نام دارد، بیش از ۸۰۰ فرزند دارد و با تمایل زیادش به رابطه جنسی، توانست گونه خود را در جزیره اسپانیولا متعلق به مجمع الجزایر گالاباگوس روبروی سواحل آمریکای جنوبی، حفظ کند.

واشنگتن تابیا، کارشناس حفاظت از لاک‌پشت‌ها در پارک جنگلی گالاباگوس ملی می‌گوید: «این لاکپشت نر توان جنسی بالایی دارد و باعث شد بار دیگر گونه‌اش در جزیره زیاد شود».

دییگو، از گونه لاک پشت‌های گالاباگوس است؛ گونه‌ای که تنها در چمن‌زارهای جزیره اسپانیولا زندگی می‌کند.

مجمع الجزایر گالاباگوس در اقیانوس آرام، در نتیجه تحقیقات چالز داروین به خاطر تنوع شگفتی انگیز بیولوژیک در آن، مشهور شده بود.

۵۰ سال پیش از دییگو، در این جزیره تنها ۲ لاک پشت نر از این گونه و ۱۲ ماده وجود داشت.

دییگو هم‌اکنون در مرکز پرورش لاک پشت‌ها در جزیره سانتاکروز نزدیک به اسپانیولا زندگی می‌کند به وظیفه‌اش در برقراری رابطه جنسی با لاک پشت‌های ماده، ادامه می‌دهد.

دییگو ۸۲ کیلوگرم وزن و ۹۰ سانتیمتر طول دارد. او در جزیره سان دییگو پیدا شد و برای همین نامش دییگو نهاده شد.

تابیا می‌گوید: «نمی‌دانیم چه زمانی و چگونه به ایالات متحده رسیده است. احتمالا در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۹ توسط تیمی علمی از اسپانیولا منتقل شده بود».

پس از آن‌که در باغ وحشی در کالیفرنیا پیدا شد، دییگو سال ۱۹۷۶ به گالاباگوس بازگردانده شد تا برنامه افزایش نسل این گونه از لاک پشت‌ها، آغاز شود. تا ۶ سال پیش، دانشمندان از توانایی‌های جنسی دییگو آگاهی نداشتند.

تبیا می‌گوید: «آزمایشی ژنتیکی انجام دادیم و دریافتیم که دییگو، پدر حدود ۴۰ درصد از نسل این گونه از لاک پشت‌ها در اسپانیولا است».

از میان ۱۵ گونه لاک پشت غول‌پیکر که اصلشان به جزیره گالاباگوس باز می‌گردد، سه گونه تا کنون منقرض شده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها