jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۹۳۶۴۳۲   ۰۲ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۵:۱۰

جلسه 201 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و پس از ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش ملی زکریای رازی توسط رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه در خصوص اقدامات مربوطه در حوزه‌هایی مانند کمیته علمی، انتشارات و... بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

دکتر ولایتی: ایرانی بودن زکریای رازی برجسته شود/به روزرسانی لیست قرمز آثار باستانی کشور

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از واحد خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر ولایتی هم با اشاره به ضرورت توجه توأمان به ابعاد شخصیتی زکریای رازی به عنوان یک پزشک فیلسوف گفت: زکریای رازی در طول عمر خود بیش از 42 عنوان تألیف داشته که تنها الحاوی مشتمل بر 23 جلد است و باید جنبه ایرانی بودن شخصیت وی از طریق انتشار آثاری که به زبان فارسی نگاشته شده‌، برجسته شود.

در این جلسه مقرر شد برای ترجمه و انتشار کامل الحاوی تا پایان مهرماه اقدام شود.

در ادامه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در خصوص بررسی نحوه حفاظت از آثار باستانی کشورمان در مقابل برخی از اقدامات تخریبی به بحث و تبادل نظر پرداخت و در این ارتباط معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: سازمان میراث فرهنگی به طور منظم پیگیر به روزرسانی لیست قرمز آثار باستانی سرقت شده از کشور است.

وی افزود: با توجه به اقدامات سازمان میراث فرهنگی پنجمین محموله از آثار باستانی که به خارج از کشور قاچاق شده بود به کشورمان باز خواهد گشت.

دکتر ولایتی هم با تاکید بر این نکته که اماکنی مانند رصدخانه مراغه به عنوان یکی از شاهکارها و دستاوردهای تمدن ایران اسلامی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: تلاش‌های کشورمان در زمینه احیای مفاخر و آثار تمدن اسلامی ایرانی می‌تواند خنثی کننده برخی اقدامات در زمینه مصادره این مفاخر باشد.

اعضاء کمیته هم در خصوص تفاوت میراث معنوی ملموس و ناملموس در روند ثبت بین‌المللی، اهمیت آثار باستانی کشور در نگارش تاریخ هنر، در نظر گرفتن ضوابط بین‌المللی حاکم بر این حوزه ها و ... نظرات خود را ارایه نمودند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر