jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۹۳۶۴۳۲   ۰۲ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۵:۱۰

جلسه 201 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و پس از ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش ملی زکریای رازی توسط رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه در خصوص اقدامات مربوطه در حوزه‌هایی مانند کمیته علمی، انتشارات و... بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

دکتر ولایتی: ایرانی بودن زکریای رازی برجسته شود/به روزرسانی لیست قرمز آثار باستانی کشور

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از واحد خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر ولایتی هم با اشاره به ضرورت توجه توأمان به ابعاد شخصیتی زکریای رازی به عنوان یک پزشک فیلسوف گفت: زکریای رازی در طول عمر خود بیش از 42 عنوان تألیف داشته که تنها الحاوی مشتمل بر 23 جلد است و باید جنبه ایرانی بودن شخصیت وی از طریق انتشار آثاری که به زبان فارسی نگاشته شده‌، برجسته شود.

در این جلسه مقرر شد برای ترجمه و انتشار کامل الحاوی تا پایان مهرماه اقدام شود.

در ادامه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در خصوص بررسی نحوه حفاظت از آثار باستانی کشورمان در مقابل برخی از اقدامات تخریبی به بحث و تبادل نظر پرداخت و در این ارتباط معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: سازمان میراث فرهنگی به طور منظم پیگیر به روزرسانی لیست قرمز آثار باستانی سرقت شده از کشور است.

وی افزود: با توجه به اقدامات سازمان میراث فرهنگی پنجمین محموله از آثار باستانی که به خارج از کشور قاچاق شده بود به کشورمان باز خواهد گشت.

دکتر ولایتی هم با تاکید بر این نکته که اماکنی مانند رصدخانه مراغه به عنوان یکی از شاهکارها و دستاوردهای تمدن ایران اسلامی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: تلاش‌های کشورمان در زمینه احیای مفاخر و آثار تمدن اسلامی ایرانی می‌تواند خنثی کننده برخی اقدامات در زمینه مصادره این مفاخر باشد.

اعضاء کمیته هم در خصوص تفاوت میراث معنوی ملموس و ناملموس در روند ثبت بین‌المللی، اهمیت آثار باستانی کشور در نگارش تاریخ هنر، در نظر گرفتن ضوابط بین‌المللی حاکم بر این حوزه ها و ... نظرات خود را ارایه نمودند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها