مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه گفت: قرار است از طریق همکاری های بین المللی فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای بدل شود، مذاکرات این امر در جریان است.
کد خبر: ۹۲۹۵۷۸
بعیدی نژاد: فردو مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای می شود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در یادداشتی که در فضای مجازی منشتر کرده است به ارایه وضعیتی از صنعت هسته ای کشورمان و آینده پیش روی آن پرداخته است.

متن کامل یادداشت بدین شرح است:

در اعماق صد متری زیر زمین در کویر در تاسیسات فردو که برخی فکر می کنند تعطیل است، یک زیر ساخت هسته ای در همکاری نزدیک میان دانشمندان ایرانی و روسی در حال احداث می باشد که با تکمیل به یکی از مهمترین شاخه های پیشرفته صنعت هسته ای ایران مبدل خواهد گردید.

کاخ کرملین نیز در بیانیه ای که روز جمعه پریروز در آستانه دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان صادر کرده است بر اهمیت همکاری دو کشور ایران و روسیه در خصوص تولیدهای ایزوتوپ های پایدار در سایت هسته ای فردو تاکید کرده است.

ایزوتوپ های پایدار دسته ای از مواد هسته ای هستند که با برخی تغییرات نسبت به مواد هسته ای موجود در طبیعت پدید می آیند و مصارف مهمی در صنایع گوناگون و کاربردهای متعدد در درمان و علم پزشکی دارند.

در دنیا فقط چندین کشور هستند که به تولید این ایزوتوپ های پایدار می پردازند. کشور ما نیز هر ساله برای تامین نیازهای صنعتی و درمانی کشور ده ها میلیون دلار برای واردات این ایزوتوپهای پایدار هزینه می کند.

با تولید ایروتوپ های پایدار در سایت فردو نه تنها ایران از واردات این مواد مستغنی می شود بلکه خود به کشور صادر کننده این مواد هسته ای در دنیا تبدیل می گردد. تولید ایزوتوپ های پایدار در ایران قرار است از طریق بکارگیری چند صد سانتریفیوژ مدرن انجام گیرد، تولید سانتریفیوژهایی که در کشورمان بومی شده است و دانشمندان هسته ای کشورمان با همکاری دانشمندان روسی برای اولین بار این فن آوری را علاوه بر انجام غنی سازی، با انجام تغییراتی برای تولید ایزوتوپهای پایدار به کار خواهند گرفت.

در کنار تولید این مواد در این تاسیسات، سایت هسته ای فردو به دلیل ویژگی های منحصر بفرد فنی خود محل مناسبی برای تحقیقات و آزمایشات بسیار پیشرفته فیزیک هسته ای می باشد.

بر همین اساس قرار است از طریق همکاری های بین المللی سایت فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای مبدل شود. مذاکرات مقدماتی این امر با کشورهای پیشرفته صنعتی هسته ای جهان از جمله کشورهای اروپایی در جریان می باشد که امید است در آینده ای نزدیک وارد مرحله اجرایی شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها