jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۲۹۲۲۴   ۱۶ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۴:۵۴

بررسی نظرسنجی‌های یک ماهه اخیر نشان می‌دهد که کلینتون پس از یک افت کوتاه مدت،‌ بار دیگر توانست از ترامپ پیشی گرفته و اختلاف سه و نیم درصدی خود با ترامپ را تا حدود ۷ درصد افزایش دهد.

جدیدترین نظرسنجی‌ها از انتخابات آمریکا/ فاصله کلینتون با ترامپ بیشتر شد+نمودار

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، هرچند دونالد ترامپ پس از برگزاری مجمع ملی جمهوری‌خواهان آمریکا، توانست اختلاف خود با رقیبش هیلاری کلینتون را به یک درصد کاهش دهد، اما نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد اقبال عمومی جامعه آمریکایی بار دیگر متوجه کلینتون شده است، به گونه‌ای که میانگین نظرسنجی‌های یک هفته اخیر بیانگر پیشی گرفتن حدود 7 درصدی وی بر ترامپ است.

نتایج نظرسنجی‌ مؤسسه راسموسن که طی روزهای 1 و 2 آگوست (11 و 12 مرداد) انجام شده است، بیانگر پیشی گرفتن 4 درصدی کلینتون بر ترامپ (44 درصد در مقابل 40 درصد) است.

نظرسنجی مشترک ایپسوس/رویترز نیز که طی روزهای 30 جولای تا 3 آگوست (9 تا 13 مرداد) انجام شد نیز نشان داد که کلینتون با جلب 43 درصد اقبال عمومی از ترامپ (با 39 درصد اقبال عمومی) پیشی گرفته است.

شبکه ان.بی.سی و روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در روزهای 31 جولای تا 3 آگوست (10 تا 13 مرداد) نیز یک نظرسنجی انجام دادند که نتایج آن نشان داد کلینتون (با جلب 47 درصد اقبال عمومی) توانسته است اختلاف خود با ترامپ (38 درصد) را به حدود 9 درصد برساند.

اما بیشترین اختلاف موجود بین هیلاری کلینتون و ترامپ در نظرسنجی مشترک مؤسسه مک‌کلانچی و ماریست (1 تا 3 آگوست/11 تا 13 مرداد) نمایانگر شد، جایی که کلینتون با کسب 48 درصد اقبال عمومی توانست اختلافی 15 درصدی را با ترامپ (با 33 درصد) ثبت کند.

جدیدترین نظرسنجی‌های سراسری (در روزهای 29 جولای تا 4 آگوست/8 تا 14 مرداد) نیز که مستقلا توسط مؤسسات «یو.پی.آی/سی.ووتر» و «آی.بی.دی/تی.آی.پی.پی» انجام شده است، نشان می‌دهند که کلینتون در سطح ملی بیش از 6 درصد از ترامپ جلوتر است. در نظرسنجی مشترک موسسات یو.پی.آی/سی.ووتر، کلینتون با کسب 50 درصد اقبال عموئمی بر ترامپ (با 44 درصد) پیشی گرفته است. در نظرسنجی مشترک مؤسسات آی.بی.دی/تی.آی.پی.پی نیز کلینتون توانسته است 46 درصد اقبال عمومی را کسب کند، در حالی که ترامپ تنها توانسته است 39 درصد اقبال عمومی را همراه خود داشته باشد.

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که کلینتون در مجموع با کسب 46.2 درصد آرا همچنان بیش از شش و نیم درصد از ترامپ (با حدود 39.7 درصد) پیش است.

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی یک ماهه اخیر نظری بیاندازیم، شاهد تفاوت آن با نتیجه یک هفته اخیر می‌شویم، که بیانگر افزایش فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر است.

طی یک ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی بیش از سه و نیم درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر به بیش از شش و نیم درصد افزایش یافته است.

یازده ایالت خاکستری اما تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی 50 ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملا با آرای 11 ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به صورت سنتی و برخلاف دیگر مناطق، از آن‌ها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این 11 ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع 146 از 538 رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های انجام شده طی ماه‌های اخیر در این یازده ایالت نیز گویای پیشتازی کلینتون بر ترامپ است. در واقع در تمامی این یازده ایالت، کلینتون توانسته است اقبال عمومی بیشتری را به خود جلب کند.

بیشترین اختلاف این دو رقیب در ایالت میشیگان است، جایی که کلینتون (با 42.6 درصد) به طور میانگین با اختلافی بیش از 8.8 درصد از ترامپ (با 33.8 درصد) پیشی گرفته است.

کمترین اختلاف نیز مربوط به ایالت اوهایو است، که کلینتون (با 41.4 درصد) توانسته اختلافی 0.2 درصدی را با ترامپ (با 41.2 درصد) داشته باشد.

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» - که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است - هیلاری کلینتون 4.7 درصد جلوتر از ترامپ است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها