حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در حالی فردا به‌منظور شرکت در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان راهی باکو می‌شود که رئیس‌جمهور روسیه درباره این نشست گفت: روسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در باکو دیدار و درباره کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال ـ جنوب تبادل نظر خواهند کرد.
کد خبر: ۹۲۸۹۶۷

به گزارش تسنیم، ولادیمیر پوتین در گفت‌وگو با خبرگزاری آذرتاک آذربایجان تاکید کرد: ما برای اولین بار بنا به دعوت الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در نشست سران سه کشور در باکو دیدار و درباره دورنمای توسعه همکاری‌های درازمدت و دوجانبه که جنبه‌های مختلفی را شامل می‌شود، تبادل نظر خواهیم کرد. این جنبه‌ها عبارت است از روابط اقتصادی و انسانی،‌ موضوع امنیت و مبارزه با تروریسم. رئیس‌جمهور روسیه افزود: گفت‌وگوهای ما روی طرحی مهم یعنی کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب متمرکز خواهد شد که طول کلی آن به 7200 کیلومتر می‌رسد. هدف این کریدور ایجاد بهترین فرصت‌های ممکن برای حمل و نقل کالاهای ترانزیتی از هند، ایران و کشورهای خلیج‌فارس به جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه و سپس به شمال و غرب اروپاست.

پوتین در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان این‌که استفاده از گروه‌های تروریستی برای تحقق اهداف سیاسی و ژئوپلتیک مساله خطرناکی است، تصریح کرد: حملات تروریستی اخیر بار دیگر ثابت کرد مبارزه با تروریسم فقط در چارچوب هماهنگی زیر نظر سازمان ملل امکان‌پذیر است.

کمک روسیه برای اجرای بهتر برجام

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه همچنین خاطرنشان کرد: مسکو از تلاش ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت خواهد کرد.

وی افزود: ما همچنین علاقه‌مندیم مشارکت خود را با تهران در موضوعات منطقه‌ای تعمیق دهیم. ما این مساله را عاملی مهم در حفظ ثبات و امنیت در حوزه بزرگی از آسیای مرکزی، دریای خزر و غرب آسیا می‌دانیم. ولادیمیر پوتین تصریح کرد: روسیه قصد دارد با اختصاص دو وام به ارزش دو میلیارد و 500 میلیون دلار به ایران به این کشور در احداث نیروگاه برق حرارتی و تامین برق سیستم حمل و نقل ریلی آن کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال روسیه قصد دارد با اختصاص دو وام دولتی به ایران به ارزش دو میلیارد و 500 میلیون دلار، هزینه ساخت یک نیروگاه برق حرارتی را نزدیک شهر بندرعباس در حاشیه خلیج‌فارس و نیز برقی کردن راه‌آهن در مسیر گرمسار ـ اینچه‌برون در شمال شرق این کشور تامین مالی کند.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما به شرکای ایرانی خود در مسیر اجرای طرح جامع اقدام مشترک (برجام) بیشتر کمک خواهیم کرد از جمله در فرآوری اورانیوم غنی شده و نیز تغییر در تاسیسات هسته‌ای با هدف تولید ایزوتوپ‌های پایدار. وی افزود: همکاری‌های هسته‌ای روسیه و ایران، راهبردی شده است.

توافق تهران و مسکو برای ساخت 8 نیروگاه جدید هسته‌ای

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از توافق تهران و مسکو درباره ساخت هشت نیروگاه هسته‌ای جدید در ایران خبرداد. همزمان نیکلای اسپاسکی معاون شرکت روس‌اتم نیز گفته است در سفر اخیر روس‌ها به تهران، با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص اعطای فاز دیگری از نیروگاه بوشهر به این شرکت روسی مذاکره شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها