توازن قدرت در بازار جهانی نفت تغییر کرده و قدرت‌های جدیدی خارج از اوپک درحال رشد هستند.به گزارش مانی اینترنشنال، سیاستمداران، تاجران و مشتریان بخوبی روزهایی را به یاد دارند که اوپک بر جهان حکمرانی می‌کرد و می‌توانست دولت‌ها را وادار کند که مقابل خواسته‌های تولیدکنندگان نفت تعظیم کنند؛ قدرتی که باز و بسته کردن شیرهای نفت را در اختیار این سازمان می‌گذاشت.
کد خبر: ۹۲۷۹۷۲

درست است که تهدید جهان با کنترل جریان نفت، روش مطلوب برخی تولیدکنندگان نفت بود، اما اوپک در طول این سال‌ها سقف تولید خود را تقریبا بدون تغییر حفظ کرد و تهدید چندین دهه‌ای برای بستن شیرهای نفت عملیاتی نشده است.

حالا کشورهای دیگری خارج از اوپک تاج سلطنت را از روی سر اعضای باشگاه اوپکی‌ها برداشته‌اند.

دیگر روزهایی که عربستان سعودی بر اوپک حکمرانی می‌کرد و قدرت‌های جهانی در آمریکا و اروپا را تحت تاثیر قرار می‌داد تمام شده است. حالا خاندان سلطنتی سعودی می‌خواهد آرامکو را بفروشد.

عربستان خواستار آن است که شاهد رشد قیمت نفت باشد تا بتواند سرمایه‌گذاران را قانع کند با قیمت بالاتری سهام آرامکو را بخرند.

پس از چندماه که اقدامات عربستان، قیمت نفت را تا سطح 50 دلار بالا برد، قیمت نفت در چند هفته اخیر روندی نزولی در پیش گرفته، هرچند هنوز نسبت به دوران صد دلاری سطوح بسیار پایین تری را تجربه می‌کند.

حالا باید پذیرفت که دیگر عربستان سعودی پیشرو بازار جهانی نفت نیست. بسیاری از اعضای تاثیرگذار بازار نفت امروز بیرون از محدوده کنترل عربستان هستند: آمریکا و روسیه و البته ایران.

به محض این که قیمت نفت تکان بخورد و فضای بازار نفت کمی بازتر شود، تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا می‌توانند سریع‌تر وضعیت تولید نفتشان را سر و سامان ببخشند تا خلأ به وجود آمده در بازار را پرکنند.

از سوی دیگر، ایران به‌عنوان رقیب دیرینه عربستان نقشی مانند تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا ایفا می‌کند. به محض این که قیمت نفت بالاتر برود، ایران با اندکی تخفیف در هربشکه، خریداران بیشتری را به سوی خود جذب می‌کند. شاید این کار چندان تاثیرگذار به نظر نرسد، اما برای فروش میلیون‌ها بشکه نفت، چند سنت تخفیف می‌تواند رقم قابل توجهی باشد.

عربستان سعودی بابت از دست دادن سهم بازار ضربه می‌خورد و شاهد کاهش قیمت بشکه‌های نفتش هم هست که فرآیند فروش آرامکو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فروش برای مدتی نتیجه بخش نخواهد بود، ولی شانس این که قیمت نفت بالاتر برود و فروش آرامکو را به تجربه‌ای موفق تبدیل کند، ضعیف به نظر می‌رسد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها