jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۲۲۷۵۰   ۲۷ تير ۱۳۹۵  |  ۱۷:۳۹

مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی توضیحاتی را در خصوص پرونده هتل هما که روز گذشته مورد اشاره دادستان تهران قرار گرفت، ارائه کرد و گفت: این پرونده هیچ ارتباطی به سازمان تأمین اجتماعی ندارد.

توضیح مرتضوی درباره پرونده هتل هما

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، سعید مرتضوی در پاسخ به این سؤال که دادستان تهران اخیراً گفته متهمان پرونده هتل هما مربوط به سازمان تامین اجتماعی به رغم دلایل متقن دادسرا تبرئه شدند و به نوعی از این تبرئه انتقاد کرده است، اظهار داشت: پرونده زمین هتل هما هیچ ربطی به سازمان تأمین اجتماعی ندارد.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی اصلاً هیچ مدخلیتی در این موضوع ندارد، گفت: چند سال قبل از اینکه هتل‌های هما را به عنوان دیون دولت برای سازمان تامین اجتماعی بگیرم، این زمین توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است، فروخته شده بود.

مرتضوی توضیح داد: این زمین که جنب هتل هما قرار دارد، قبلاً فروخته شده بود و در مالکیت دولت نبود. در رابطه با فروش این زمین ادعایی صورت گرفت و پرونده تشکیل شد و اگر هم دادگاه رأیی صادر کرده، می‌توانند اعتراض کنند.

مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اساساً چند سال قبل از انتقال هتل‌های هما به عنوان رد دیون به سازمان تامین اجتماعی در سال 1391، این زمین به فروش رسیده بود و جزء مالکیت هتل‌های هما نبود؛ بنابراین پرونده مربوطه هیچ‌گونه ارتباطی با مسئولین تامین اجتماعی نداشته و ندارد. اگر شکایتی هم مطرح باشد مربوط به مسئولین سابق وزارت راه و سازمان هواپیمایی کشوری خواهد بود.

مرتضوی افزود: با توجه به مقررات قانون آئین دادرسی کیفری، دادستان رئیس دادسرا است و دادگاه‌های بدوی، تجدیدنظر و دیوان عالی کشور، مستقل بوده و بر اساس رسیدگی‌های خود اعلام رأی و نظر می‌کنند. در قانون موضوع اعتراض دادستان به آرای دادگاه‌ها و حتی در مواردی تجدیدنظر پیش بینی شده و بنابراین اگر دادستانی به رأی دادگاه اعتراض داشته باشد می‌تواند بر اساس قانون آئین دادرسی کیفری، اعتراض کرده و تجدیدنظر خواهی کند.

وی ادامه داد: حتی در قانون آئین دادرسی کیفری نیز در خصوص مجرمیت یا عدم مجرمیت یک فرد، بازپرس که از مقامات دادسراست هیچ‌گونه الزامی به متابعت از نظر دادستان ندارد بنابراین به طریق اولی دادگاه‌ها، تجدیدنظر و دیوان عالی کشور، بدون الزام به تبعیت از نظر دادسرا، مستقلاً رسیدگی و اصدار رأی می‌کنند و دادستانی همانند یک شاکی می‌تواند به رأی صادره اعتراض و درخواست تجدیدنظر داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر