jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۱۴۶۲۳   ۲۹ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۸:۲۷

در پی فراخوان مجدد سفیر عربستان به ساختمان وزارت خارجه عراق در کمتر از شش ماه از شروع به کارش در بغداد بعد از 25 سال قطع مناسبات بین بغداد و ریاض، وزیر خارجه عراق رفتارها و اظهارنظرهای سفیر عربستان سعودی را در بغداد دخالت آشکار در امور داخلی عراق خواند و در همین حال تاکید کرد که به آینده ائتلاف ملی خوشبین است.

دخالت آشکار سفیر سعودی در امور داخلی عراق

به گزارش جام جم آنلاین، ابراهیم الجعفری روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره واکنش دستگاه دیپلماسی عراق به رفتارهای سفیر سعودی در بغداد، با اشاره به فراخوان مجدد 'ثامر السبهان' به ساختمان وزارت خارجه افزود که تحرکات سفیر عربستان در داخل عراق با چارچوب مسئولیت هایش به عنوان سفیر منافات دارد و این مطلب به طور رسمی به وی ابلاغ شد.

دستگاه دیپلماسی عراق سفیر عربستان سعودی را در اعتراض به اظهارات و رفتارهای مداخله گرانه و نیز دامن زدن به اختلافات فرقه ای در عراق دیروز (جمعه) به ساختمان وزارت خارجه فراخواند.

در بیانیه وزارت خارجه عراق متعاقب فراخوان السبهان آمده است که «بغداد به هیچ سفیری اجازه نمی دهد با اظهارات فرقه ای باعث دامن زدن به اختلافات داخلی در عراق شود.»

وزارت خارجه عراق به طور تلویحی از تلاش ریاض برای کشاندن اختلافاتش با جمهوری اسلامی ایران به داخل عراق هشدار داده و تاکید کرده است که بغداد اجازه نمی دهد کسی اختلافات خود را با سایر کشورها به عراق منتقل کند.

السبهان در صفحه شخصی اش در توئیتر بهتازگی مدعی شده بود که حضور مشاوران نظامی ایران در حومه فلوجه برای دامن زدن به اختلافات فرقه ای است و ایران درصدد تغییر بافت جمعیتی این منطقه واقع در غرب بغداد است.

این درحالی است که دولت عراق بارها در سطوح مختلف دولتی، پارلمانی، دیپلماتیک و سیاسی اعلام کرده است که مشاوران نظامی ایران همانند مشاوران کشورهای دیگر با موافقت و اطلاع بغداد وارد خاک عراق شده اند و فعالیت می کنند.

ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق همچنین گفت که تحرکات سفیر عربستان دخالت آشکار در امور داخلی عراق به شمار می رود و رفتارهای وی نه تنها در شان وی به عنوان سفیر بلکه در شان وزیر خارجه هم نیست و این رفتارها خارج از چارچوب مسئولیت هایش به عنوان سفیر تلقی می شود.

الجعفری با اشاره به سیاست عراق به عدم استفاده از زبان تهدید علیه دیگر کشورها گفت که ما تمایلی به تهدید به قطع مناسبات نداریم و برای همین به طور رسمی انزجار عراق را در این خصوص به سفیر سعودی ابلاغ کردیم.

الجعفری که در عین حال ریاست ائتلاف ملی بزرگترین فراکسیون را در پارلمان عراق دارد، در پاسخ به سئوالی در خصوص آینده ائتلاف ملی گفت: جلسات ائتلاف ملی هرگز متوقف نشده و به طور مستمر برای نزدیک کردن دیدگاه های جریان های مختلف ائتلاف ادامه دارد.

وی ادامه داد: در ائتلاف ملی گروه های سیاسی مختلف با دیدگاه های متفاوت وجود دارند که همه این دیدگاه ها محترم هستند، اما در حال حاضر شرایط به نحوی است که نمی توان این اختلافات را حل و فصل کرد.

وی افزود: تلاش کرده ایم این اختلافات به مانعی برسر اتفاق نظر ها منجر نشود، و لیکن در برهه اخیر اختلافات بیرون زده است و در داخل پارلمان آشکار و به رسانه ها کشیده شده است.

وی اضافه کرد که برنامه ما طی این مدت حفظ یکپارچگی ائتلاف بوده و رهبران ائتلاف هم جلسات مرتبی را برگزار کرده اند که آخرین مورد آن پنجشنبه گذشته در منزل شخصی ام بود و از حدود ساعت 10 شب تا یک بامداد به طول انجامید.

وی در عین حال تاکید کرد که تلاش های مستمر برای رسیدن به اتفاق نظر وجود دارد و در بیانیه های گروه های مختلف این نزدیکی دیدگاه ها کاملا آشکار است.

ابراهیم الجعفری گفت که هدف ما فقط انسجام بین رهبران ائتلاف ملی نیست، بلکه یکپارچه سازی ائتلاف ملی به عنوان یک نهاد سیاسی است و اعضای ائتلاف در سطح پارلمان و در داخل دولت می توانند به این امر کمک کنند.

وی نسبت به حفظ وحدت و یکپارچگی ائتلاف ملی ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم در ماه مبارک رمضان شاهد تحقق این وحدت و انسجام باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها