سخنگوی دولت تاکید کرد: پرداخت های غیرمتعارف را تحمل نمی کنیم و نسبت به هرگونه فساد به صورت جدی برخورد خواهیم کرد.
کد خبر: ۹۱۳۴۵۸
سخنگوی دولت: پرداخت های غیرمتعارف را تحمل نمی کنیم/ تعطیلی شنبه ها در دستور کار نیست

به گزارش جام جم آنلاین ، محمدباقر نوبخت در نشست خبری درباره پرونده های حقوق و پرداخت های غیرمتعارف در بیمه مرکزی و بانک رفاه، اظهار کرد: قطعا برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و مسدود کردن تمام راه هایی که بتواند پاداش ها و پرداخت های غیرمتعارف ایجاد کند، باید با همکاری مجلس اقدام کنیم. اقدام قبلی درباره اصلاح ماده 134 قانون تجارت که مدیران شرکت های دولتی نتوانند مثل غیردولتی ها درصدی از سود خالص را به عنوان پاداش دریافت کنند توسط مجلس نشان می دهد که مجلس هم در این زمینه عزم جدی دارد.

وی ادامه داد: برای اطمینان باید کنترل های لازم را انجام دهیم و بنا به دستور رییس جمهور به معاون اول خود، دستورالعمل هایی در حال تهیه است و در تلاشیم کنترل های لازم و بازنگری داشته باشیم.

سخنگوی دولت در مورد اخبار اخیر منتشر شده درباره تعطیلی روزهای شنبه به جای پنج شنبه گفت: تعطیلی روزهای شنبه تا الان در دستور کار دولت نیست.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مدیرانی که حقوق نامتعارف داشتند عزل می شوند؟ تصریح کرد: قطعا اگر کسانی باشند که مشمول بخشنامه رییس جمهور باشند این اقدام صورت خواهد گرفت.

نوبخت در ادامه عنوان کرد: البته این مواردی که این روزها مطرح است تنها چند مورد بوده که قابل تسری به همه مدیران نیست، اما رسیدگی های لازم باید صورت گیرد تا ذهن جامعه مطمئن شود. قطعا هیچ وقت دوست نداریم شاهد این اتفاقات باشیم. قبلا هم رییس جمهور در هیات دولت درباره این موضوع بحث کردند و به همه وزرا تاکید کردند که در حوزه کاری خودشان کنترل های لازم را انجام دهند حتی اگر یک یا دو مورد باشد.

وی اضافه کرد: دولت به شدت با فساد، تبعیض و نابرابری مقابله می کند و برایش مهم است که حتی یک مورد صورت نگیرد، اما در مقابل ببینید چقدر زحمات دولت نادیده گرفته می شود. قطعا تلاش می کنیم که شاهد اتفاقات نگران کننده و زیان باری که در سال های گذشته شاهدش بودیم، نباشیم اما به هر حال اذهان عمومی هنوز قضیه دکل نفتی گم شده و یا بابک زنجانی را فراموش نکرده اند و این موارد را نمی توان با آنها مقایسه کرد. به هر حال اگر هم با انگیزه های سیاسی اتاق فکری تشکیل شده که شنبه ها جلسه می گذارند و تعیین می کنند که تا آخر هفته اذهان عمومی را به کدام سمت ببرند ما در مقابل تلاش می کنیم بیشتر به رفاه و معیشت مردم و حل مشکلات جامعه توجه کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره شایعات مطرح شده در مورد اطرافیان رییس جمهور و ارتباط برادر رییس جمهور با رییس بانک رفاه، یادآور شد: به محض اینکه کسی دو روز دیده نمی شود اتهاماتی از بازداشت گرفته تا بقیه موارد مطرح می شود که اینها گمانه زنی هایی است و سخنگوی قوه قضاییه هم در این زمینه شفاف سازی کرده است. ما باید تا سال 96 هر روز منتظر یکی از این مطالب باشیم که می تواند اهداف سیاسی داشته باشد تا ذهن جامعه را به سمت این گمانه زنی ها ببرد و خدمات مغفول بماند اما ما به این مسائل ورود نمی کنیم و تلاشمان بیشتر برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق بخش تولید خواهد بود، شما منتظر باشید که هر روز از این صحبت ها مطرح شود.

نوبخت در ادامه در واکنش به خبر تعطیلی کارخانه ارج و اقدامات دولت در این زمینه، گفت: بیش از چهار هزار واحد تولیدی در شهرهای صنعتی راکد هستند و سیاست دولت فعال کردن آنهاست. برای فعال کردن هفت هزار و 500 واحد تولیدی باید بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان بتوانیم بین واحدهای مختلف توزیع کنیم که کارخانه ارج می تواند از این تسهیلات استفاده کند.

وی ادامه داد: البته کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و طبق قانونی که بانک ها نباید بنگاه داری کنند موظف هستند که این واحدهای اقتصادی و تولیدی را واگذار کنند. کارخانه ارج نیز تا اینجا که من اطلاع دارم شش خریدار داخلی و یک خریدار خارجی از ترکیه دارد که برای خرید آن اعلام آمادگی کرده اند و کارهای آن در حال انجام است.

حقوق بازنشستگان 12 درصد افزایش یافت
سخنگوی دولت ادامه داد: تصمیم دولت برای ترمیم حقوق کارکنان دولت در سال جاری بر این است تا اقدامات ویژه ای انجام دهیم و برای بازنشستگان 12 درصد به صورت عمومی به حقوق و مزایای آن ها افزوده خواهد شد و بازنشستگانی که کمتر از 1.5 میلیون تومان دریافت می کنند تا 20 درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده است.

تمامی کارکنان از افزایش 35 درصدی فوق العاده شغل بهره مند می شوند
نوبخت با بیان این که برای شاغلین هم قرار شد نابرابری دریافت ها از طریق اجرای بند 10 ماده 68 جبران شود، اظهار داشت: تعدادی از کارکنان در دستگاه های مختلف از این بند ماده 68 استفاده می کردند و تا 35 درصد افزایش فوق العاده شغل شامل آن ها می شد ولی از سال 95 به دستور رییس جمهوری مقرر شد این نابرابری ها جبران شود و تمامی کارکنان از بنده 10 ماده 68 استفاده کنند.
وی اضافه کرد: با توجه به تاخیری که در ابلاغ قانون بودجه صورت گرفت این افزایش ها در خرداد ماه اعمال خواهد شد و بار مالی که برای دولت در بر خواهد داشت چهار هزار و 200 میلیارد تومان می باشد و تا پایان سال جاری 14 هزار میلیارد تومان دولت برای نابرابری در پرداخت حقوق ها پرداخت خواهد کرد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با اصلاح بخشی از قانون خدمات کشوری دولت برنامه دارد تا جلوی هر گونه محل هایی که پاداش های غیرمتعارف به شمار می آید بسته شود.
نوبخت خاطرنشان کرد: در برنامه بعدی دولت بنا دارد تا این طرح را برای کسانی که قبل از سال 86 که قانون خدمات کشوری به تصویب نرسیده و بازنشسته شده بودند تا پایان برنامه ششم توسعه همه این افراد را مشمول افزایش حقوق نماید.

تخصیص 100 درصدی بودجه آموزش و پرورش و دانشگاه ها
وی افزود: در سه ماهه اول سال آموزش و پرورش و دانشگاه ها از 100 درصد تخصیص خود برخودار شده اند و امیدواریم طی برنامه ای عدالت و برابری منطقی را در دریافت های کارکنان شاهد باشیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
سعید
-
۱۴:۳۰ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۵
۰
۰
تعریف متعارف مبهم،تعریف فساد مبهم حتی تعریف قانونی هم ابهام دارد. درصورتی كه مثلا هیات مدیره تصویب كرده باشد میشود قانونی! آنها چگونه تصویب میكنند بر اساس گزارش مدیران مالی از سودهای ساختگی!
عبدالرضا شنبدی
-
۱۶:۰۲ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۵
۰
۰
باسلام. سلام
مربیان رسمی و پیمانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور نسبت به اقدام عجیب این سازمان در اعطای 35 درصد فوق العاده ویژه به همه ی مشاغل خود بجز مربیان زحمتكش، اعتراض شدید دارند. لطفا انعكاس دهید.

نیازمندی ها