jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۱۶۴ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقاست و 80 درصد مردم این کشور از نژاد عرب و 20درصد بربر هستند و کمتر از یک درصد از آنها ریشه اروپایی دارند. به‌رغم حضور مسیحیت در دوران امپراتوری روم و همچنین استعمار فرانسه، تعداد کمی از مردم، مسیحی شدند و 98 درصد از جمعیت 35 میلیون نفری الجزایر، مسلمان‌اند و دین رسمی این کشور اسلام است.

به زانو درآوردن امپریالیسم: با وجود این که مردم شهرهای بزرگ تاحدی به سمت زندگی مدرن قدم برداشته‌اند، اما بیشتر مردم الجزایر بویژه در مناطق روستایی، ارزش‌های سنتی خود را حفظ و در برابر نفوذ امپریالیسم مقاومت کرده‌اند. در دوران حکومت استعمارگران فرانسوی بر الجزایر، برنامه‌های دراز‌مدتی برای اسلام‌زدایی در الجزایر به اجرا درآمد که تمام آن برنامه‌ها، به دلیل فرهنگ غنی اسلام و اهمیت دادن به ارزش‌ها و هویت ملی از سوی الجزایری‌ها، با شکست مواجه شد.

یاران همیشگی مردان: نقش زن و مرد و روابط اجتماعی‌شان در الجزایر عمدتا سنتی است. زن‌ها مسئولیت خانه و تربیت فرزندان را به‌عهده دارند و مردها کارهای بیرون از خانه، از جمله خرید را انجام می‌دهند. با این حال در نظام قبایلی الجزایر، زنان نقش عمده و حساسی را دارا بوده‌اند. زنان الجزایری در بسیاری از دوره‌های تاریخی در کنار مردان بوده و در غیاب آنان، سرپرستی خانواده را به‌عهده می‌گرفته‌اند. در دوره صد و سی ساله استعمار فرانسه، زنان در تمام قیام‌های مردمی و مبارزه با اشغالگران در کنار مردان، با حفظ ارزش‌های اسلامی از جمله حجاب حضور داشته‌اند.

خلق شاهکارهایی با طرح‌های ساده هندسی: شهر خوش‌منظره غردایه، یکی از شهرهای باستانی الجزایر است که قرن‌هاست ساختار و بافت ساختمان‌هایش سرپا مانده و به سنت و ارزش‌های خود وفادار بوده است. از صنایع‌دستی این شهر، فرش آن بسیار معروف است. این فرش‌ها با موی بز بافته می‌شوند. طرح‌های فرش‌ها هندسی و ساده هستند، اما همچون شاهکاری می‌درخشند. هرسال در این شهر جشنواره فرش برگزار می‌شود و بافنده‌های فرش از سراسر کشور به این شهر می‌آیند و با یکدیگر رقابت می‌کنند و در پایان به بافنده بهترین فرش جایزه داده می‌شود.

رستوران‌های رحمت در ماه رمضان: در ماه مبارک رمضان، مسلمانان الجزایر به فقرا و نیازمندان بسیار اهمیت می‌دهند. در این ماه، رستوران‌های متعددی که به آنها «رحمت» گفته می‌شود، با کمک داوطلب‌ها بویژه جوانان، هر شب حدود 120 تا 400 پرس غذا آماده می‌کنند و در اختیار نیازمندان و حتی مردم عادی که خسته از سر کار به منزل برمی گردند می‌گذارند. ماه رمضان، زمانی است که مردم بیش از پیش به یکدیگر نزدیک می‌شوند و به هم احترام می‌گذارند.

عیدی برای جشن و شادی: عید سعید قربان از اعیادی است که همه مسلمانان آن را گرامی داشته و با شکوه برگزار می‌کنند. در این روز، مسلمانان الجزایر آداب و رسوم خاصی دارند که از آن جمله می‌توان به خرید لباس‌های عید برای اعضای خانواده بویژه کودکان اشاره کرد. عیدی دادن به کودکان، صرف شکلات، شیرینی، شربت و توزیع آن در خیابان‌ها، دیدار از خانواده، اقوام و آشنایان و سپری کردن این روز در باغ‌ها و بوستان‌های خارج از شهر از دیگر عاداتی است که مردم الجزایر در روزهای عید انجام می‌دهند.

منبع: iexplore.com

مترجم: نادیا زکالوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر